Trądzik różowaty

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Rozex 0,75% (7,5 mg/g)

Wybierz

Rozex 0,75% (7,5 mg/g) emulsja na skórę 30 g

Wybierz

Rozex 7,5 mg/g (0,75%) krem 30 g

Wybierz

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Trądzik różowaty to zapalna dermatoza skóry, należąca do chorób przewlekłych, umiejscowionych na skórze twarzy osób dorosłych. W leczeniu stosuje się produkty medyczne zawierające między innymi składniki z grupy antybiotyków. Lek na trądzik różowaty dobierze Ci najlepiej lekarz, ale warto wiedzieć, że samo leczenie powinna uzupełniać odpowiednia dieta, a także zmiana stylu życia. Co warto wiedzieć o trądziku różowatymi? Jakie leki na trądzik różowaty na receptę stosuje się najczęściej u pacjentów, a także co zrobić, by skuteczność terapii była jak największa? Tego typu informacje znajdziesz poniżej.

Trądzik różowaty a pospolity – różnice

Choroba, jaką jest trądzik różowaty, często mylona jest z wrażliwą skórą, a także z trądzikiem pospolitym. Nie są one jednak tym samym – są to odrębne schorzenia, dlatego postaramy się przedstawić różnice. 
  • Jeśli chodzi o trądzik różowaty (Rosacea), to choroba w pierwszym stadium objawia się rumieniem napadowym, który związany jest z nadmierną reaktywnością naczyń krwionośnych. W późniejszych stadiach choroba wiąże się z nadmiernym wzrostem i aktywnością gruczołów łojowych. Sprawia to, że wydzielane jest sebum, a ujścia mieszków włosowych zaczynają rogowacieć – nie powstają tutaj zaskórniki, tylko wykwity krostkowe i grudkowe. 
  • Jeśli chodzi natomiast o trądzik pospolity, schorzenie zaczyna się od zablokowania ujść mieszków włosowych zrogowaciałym naskórkiem – wówczas powstają tzw. zaskórniki, które mogą zostać zakażone przez bakterie, a wówczas przekształcają się w krosty i ropne torbiele. Trądzik pospolity dotyczy zarówno kobiet i mężczyzn – najczęściej zaczyna być dokuczliwy w czasie dojrzewania, jednak w niektórych przypadkach utrzymuje się również u osób starszych, obejmując nie tylko skórę twarzy, ale również plecy i górną część klatki piersiowej. 
Trzeba wiedzieć, że zarówno trądzik różowaty, jak i pospolity mogą występować równocześnie, co znacznie utrudnia diagnostykę i leczenie. 

Jak rozpoznać trądzik różowaty i kogo dotyczy?

Trądzik różowaty to przewlekła choroba zapalna, która pojawia się na skórze twarzy. Najczęściej objawia się ona rumieniem, krostami i grudkami, które obejmują obszar policzków i brody, a czasem również okolic nosa i czoła. Schorzenie spotyka około 10% populacji – częściej chorują tutaj kobiety, ale to mężczyźni mają ostrzejszy przebieg choroby. Schorzenie ponadto pojawia się głównie u osób o jasnej karnacji, jasnych włosach i jasnych oczach. Wyróżnić można różne stadia tej choroby:
  • Pierwsze stadium (prerosacea) najczęściej pojawia się u osób w wieku 20-30 lat. Zaobserwować można na tym etapie przeze wszystkim silną aktywność naczyń włosowatych, przez co u osób chorych pojawia się napadowy rumień, objawiający się jako zaczerwienienie skóry. Tego typu reakcja zwykle pojawia się pod wpływem emocji, ale może również pojawić się na skutek zmian temperatury, alkoholu, ostrej diety czy promieniowania UV. 
  • Kolejne stadium choroby pojawia się dopiero po kilku latach (choć nie musi, jeśli w porę wdrożymy skuteczne leki na trądzik różowaty), czyli w okolicy 35 roku życia. Wówczas na twarzy osoby chorej pojawiają się grudkowe oraz krostkowe wykwity, a aktywność gruczołów łojowych jest wzmożona. 
Wyróżnić można różne postacie choroby (np. oczną, grudkowo-krostkową, teleangiektatyczno-rumieniowatą, z dominacją zmian przerostowych i ziarniniakową). Różnią się one charakterem zmian skórnych oraz objawami towarzyszącymi.

Leczenie trądziku różowatego – leki na receptę i bez recepty. Na jakie się zdecydować?

Jeśli pacjent zauważy u siebie objawy mogące świadczyć o trądziku różowatym, powinien zgłosić się do lekarza dermatologa, w celu badań, specjalistycznej diagnozy oraz rozpoczęcia leczenia. Niektórzy stawiają na leki homeopatyczne na trądzik różowaty, jednak można w tym przypadku bardziej sobie zaszkodzić niż pomóc. Najlepszym rozwiązaniem będzie leczenie specjalistyczne i zmiana stylu życia. W tym przypadku najlepiej skorzystać z konsultacji z lekarzem. Dermatolog nie tylko zapisze Ci odpowiednie i zależne od Twojego stanu maści do stosowania miejscowego czy tabletki, ale również będzie monitorować ich działanie, a także odpowie na wszystkie Twoje pytania i udzieli Ci szczegółowych informacji na temat tego, jakich produktów należy unikać, by problem się nie nasilał i jak powinna wyglądać Twoja codzienna pielęgnacja.Gdy w grę wchodzi leczenie trądziku różowatego, można postawić na preparaty zewnętrzne, czyli stosowane miejscowo, a także na leki doustne. Ważnym elementem leczenia są także właściwe dermokosmetyki do twarzy (znajdziesz je w aptece). Najczęściej miejscowo pacjentowi przepisuje się kremy i żele z metronidazolem, zawierające kwas azelainowy, a także produkty z nadtlenkiem benzoilu, które redukują zmiany zapalne, jakimi są grudki i krostki. Niejednokrotnie potrzebne są również miejscowe antybiotyki, w tym tetracyklina, erytromycyna oraz klindamycyna. Ogólne leki na trądzik różowaty na receptę również obejmują antybiotyki z grupy tetracyklin lub makrolidów, a w przypadkach trudniejszych, gdzie tradycyjne metody zawodzą, lekarza może postawić na retinoidy, czyli na izotretynoinę, jednak jej działania niepożądane zwykle sprawiają, że metoda należy do ostateczności. Leczenie ogólne może obejmować także sulfony – np. dapson. W niektórych przypadkach (postać ze zmianami przerostowymi) lekarz może skierować pacjenta na zabieg chirurgiczny.Trzeba mieć na uwadze, że leczenie trądziku różowatego to w głównej mierze łagodzenie objawów, redukcja zmian skórnych oraz zapobieganie pojawianiu się nawrotów choroby. Jest to choroba przewlekła, więc ciężko tu mówić o całkowitym wyleczeniu, jednak można znacznie ograniczyć postęp choroby, jeśli pacjent będzie współpracować z lekarzem, a oprócz leczenia wdroży również odpowiednią pielęgnację i zmieni swój styl życia. By dbać o swoją twarz i stan cery należycie nie wystarczy bowiem tylko przyjmować leków czy stosować zabiegi kosmetyczne. Krem czy inny rodzaj produktu, który poleci Ci apteka to wciąż za mało. Skóra w przypadku tego zaburzenia wymaga również zmiany trybu życia. Warto zacząć od eliminacji jednej przyczyny, w związku z którą występuje nasilenie objawów tej postaci choroby – może to być alkohol, stres, czy dieta. Potem konieczne są kolejne zmiany, aż objawy choroby przestaną być dokuczliwe. 

Łagodzenie objawów trądziku różowatego – bezpieczne, domowe metody

Domowe sposoby na łagodzenie objawów trądziku różowatego to przede wszystkim stosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry, łagodnych kosmetyków z witaminą C i preparatów bez detergentów, barwników, konserwantów oraz substancji zapachowych. Ilość stosowanych kosmetyków do twarzy warto ograniczyć do minimum, skupiając się przede wszystkim na ich jakości. Warto skupić się tu także na unikaniu czynników, które zaostrzają objawy choroby, czyli używek, zmian temperatury, promieniowania UV, ostrej diety, stresu itp. Domowe metody sprawdzą się jako wspomaganie leczenia, jednak jeśli chodzi o trądzik różowaty, leki na receptę zadziałają najlepiej, więc bardzo ważny jest kontakt z dermatologiem i jak najszybsze wdrożenie leczenia.

Jak zapobiegać nawrotom trądziku różowatego?

Choć etiopatogeneza trądziku różowatego nie została jeszcze dobrze poznana, należy zauważyć, że pewne czynniki zaostrzają przebieg choroby. Aby zatem zapobiec częstym nawrotom, warto szczególnie ograniczyć stres. Pomocne może być ustabilizowane gospodarki hormonalnej, czyli prawidłowo prowadzone leczenie zaburzeń miesiączkowania czy chorób tarczycy, ponadto warto ograniczyć bezpośrednie ekspozycję skóry na promieniowanie UV, a także zrezygnować z basenów z wodą chlorowaną i sauny. Dobrze również ograniczyć spożywanie alkoholu, kawy, herbaty, a także palenie papierosów i spożywanie ostrych oraz ciężkostrawnych potraw. Nie można ponadto zapominać o właściwej pielęgnacji skóry – ona niejednokrotnie działa jak najlepszy lek na trądzik różowaty. Warto postawić tutaj na łagodne kosmetyki do mycia skóry twarzy, kremy z antyoksydantami, a także produkty, które niwelują stan zapalny i uszczelniają naczynia krwionośne.