Rozex 0,75% (7,5 mg/g) emulsja na skórę 30 g

Napisano 07.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Emulsja na skórę Rozex 0,75% (7,5 mg/g) to preparat stosowany w miejscowym leczeniu trądziku różowatego. Terapia polega na smarowaniu emulsją zmienionych chorobowo miejsc skóry. Stosując Rozex 0,75% (7,5 mg/g) w formie emulsji, należy przestrzegać zaleceń specjalisty. W przypadku podejrzenia nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku, jak również w przypadku kobiet ciężarnych, emulsję należy zachować ze szczególną ostrożność. 

Rozex 0,75% (7,5 mg/g) emulsja na skórę 30 g – co to jest za lek i w jakim celu jest stosowany?

Rozex w postaci emulsji jest lekiem zawierającym przeciwbakteryjny i przeciwzapalny metronidazol. Lek jest przeznaczony wyłącznie do stosowania na skórę i dedykowany pacjentom ze zdiagnozowanym trądzikiem różowatym. Terapia lekiem trwa zazwyczaj 3-4 miesiące i jej skuteczność uzależniona jest od systematycznego stosowania preparatu. W niektórych przypadkach (w zależności od efektów leczenia oraz nasilenia zmian trądzikowych), lekarz może polecić dłuższe stosowanie leku, jednak zwykle nie zaleca się przedłużenia terapii. Jeśli nie obserwuje się poprawy klinicznej, należy zaprzestać stosowania leku. W badaniach klinicznych, maksymalny czas miejscowego stosowania metronidazolu u pacjentów z trądzikiem różowatym wynosił 2 lata.

Rozex 0,75% (7,5 mg/g) emulsja na skórę 30 g – składniki i działanie leku 

Substancją czynną emulsji na skórę Rozex jest metronidazol (1 g emulsji na skórę zawiera 7,5 mg, metronidazolu). Nitroimidazol wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwpierwotniakowe. 

Istnieją dane potwierdzające właściwości metronidazolu, nie mniej sposób działania tej substancji podczas leczeniu trądziku różowatego nie został ustalony. 

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) emulsji Rozex: karbomer, glicerol, makrogol 400, alkohol benzylowy, eter stearylowy PEG-21, stearyniany makrogologlicerydów, alkohol stearylowy, parafina ciekła lekka, cyklometikon, sorbinian potasu, kwas mlekowy, wodorotlenek sodu, woda oczyszczona.

Rozex 0,75% (7,5 mg/g) emulsja na skórę 30 g – dawkowanie, czyli jak przyjmować lek?

Preparat Rozex w emulsji należy nakładać rano i wieczorem (dwa razy na dobę) cienką warstwą na zmiany skórne. Ważne jest, żeby przed zastosowaniem preparatu Rozex dokładnie oczyścić skórę środkiem przeznaczonym do mycia skóry delikatnej i wrażliwej. Po nałożeniu na skórę emulsji można stosować jedynie łagodne dla skóry kosmetyki, które nie powodują powstawania zaskórników oraz nie mają właściwości ściągających.

Działania niepożądane stosowania leku Rozex 0,75% (7,5 mg/g)

Stosowanie leku Rozex może powodować działania niepożądane, m.in.:

  • zaburzenia skóry i tkanki podskórnej (suchość skóry, rumień, swędzenie, uczucie dyskomfortu i podrażnienie skóry, zaostrzenie objawów trądziku, w rzadkich przypadkach jest możliwe kontaktowe zapalenie skóry, złuszczanie się skóry, obrzęk twarzy);
  • zaburzenia układu nerwowego (niedoczulica, mrowienie oraz drętwienie kończyn, metaliczny posmak w ustach);
  • zaburzenia funkcji układu pokarmowego (żołądka i jelit) oraz nudności.

Mało prawdopodobne są interakcje z innymi lekami, gdyż emulsja Rozex stosowany jest jedynie miejscowo, a jego wchłanianie przez skórę – niewielkie. Interakcje mogłyby pojawić się jedynie u nielicznych pacjentów stosujących metronidazol doustnie.

Przeciwwskazania – kto i kiedy nie powinien stosować leku Rozex 0,75% (7,5 mg/g) emulsja na skórę 30 g?

Podobnie jak w przypadku innych leków – nie należy stosować emulsji Rozex w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku. U osób wrażliwych, ewentualne miejscowe zapalenia skóry, może być spowodowane zawartym w leku sorbinianie potasu oraz alkoholu stearylowym. W przypadku wystąpienia objawów podrażnienia skóry, lekarz może zalecić zmniejszenie dawki preparatu, rzadsze stosowanie lub przerwanie terapii. 

Podczas leczenia pacjent powinien unikać ekspozycji na światło zarówno naturalne (słońce), jak i sztuczne źródła promieniowania UV (np. solarium). Podczas badań klinicznych miejscowe reakcje fototoksyczne nie były obserwowane, jednak zawarty w preparacie metronidazol pod wpływem promieniowania UV ulega przemianom do formy nieaktywnej, co znacząco ogranicza jego skuteczność. 

Dodatkowo należy przypomnieć, że Rozex to emulsja przeznaczona wyłącznie do stosowania na skórę. Podczas jego stosowania zalecane jest zachowanie ostrożności, by preparat nie dostał się do oczu czy na błony śluzowe. Gdyby jednak doszło do przedostania się produktu do oczu, należy je przemyć dużą ilością wody. 

Metronidazol jest pochodną nitroimidazolową, stąd stosując go należy stosować ostrożność w przypadku pacjentów ze stwierdzoną dyskrazją krwi.

Ciąża i laktacja a przyjmowanie leku Rozex 0,75% (7,5 mg/g) emulsja na skórę 30 g

Emulsja Rozex może być stosowany przez kobiety ciężarne jedynie wtedy, gdy jest to konieczne. Brakuje badań potwierdzających, że stosowanie Rozexu przez kobiety w ciąży jest bezpieczne. Wiadomo jednak, że metronidazol wykazuje działanie karcinogenne u części gryzoni, którym podawano ten środek doustnego. Taka forma aplikacji powoduje, że substancja szybko przenika przez barierę łożyskową, a następnie do krążenia płodowego. 

W okresie karmienia piersią stosowanie emulsji Rozex jest przeciwwskazane. Jeśli pacjentka była w czasie ciąży leczona lekiem, to na czas laktacji zaleca się zaprzestanie stosowanie produktu, ewentualnie przerwanie karmienia piersią. Metronidazol po podaniu doustnym przechodzi do mleka matki w ilościach zbliżonych do tych dających się wykryć w osoczu krwi. Stosowaniu lek w formie emulsji nie wiąże się z tak dużym poziomem metronidazolu w osoczu, jak podczas jest podczas podawania doustnego preparatu.

E-recepta online na Rozex 0,75% (7,5 mg/g) emulsja na skórę 30 g

Emulsja na skórę Rozex 0,75% (7,5 mg/g), stosowana w leczeniu trądziku różowatego, dostępna jest w aptece i można ją kupić tylko po wcześniejszym okazaniu ważnej recepty. Lek należy stosować ściśle z zaleceniami lekarza specjalisty. Aby zdiagnozować problem zdrowotny, pacjent może skorzystać z konsultacji internetowej. To znacznie szybsza i wygodniejsza opcja porady lekarskiej – nie wymaga dotarcia do placówki medycznej oraz pozwala uniknąć stania w kolejkach. Recepta internetowa wydawana jest jedynie w przypadku, gdy lekarz stwierdzi zasadność zastosowania leku. E-recepta jest dokumentem równoważnym recepcie w postaci papierowej. Aby zrealizować taką receptę wystarczy podać farmaceucie PESEL oraz 4-cyfrowy kod otrzymany SMS-em po wystawieniu recepty. Inna opcja zrealizowania e-repepty to podanie farmaceucie wydruku recepty internetowej otrzymanego mailem w formie załącznika PDF. Po zeskanowaniu przez kodu kreskowego, farmaceuta będzie mógł wydać pacjentowi lek.

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.