Rozex to lek dermatologiczny zawierający metronidazol, występujący w formie emulsji, żelu i kremu. Pochodne imidazolu, takie jak metronidazol, stosuje się w leczeniu trądziku różowatego oraz miejscowych zmian skórnych o charakterze zapalnym. Skuteczność zastosowania preparatu leczniczego Rozex zależy od jego regularnego oraz właściwego stosowania. W terapii lekiem Rozex istotna jest odpowiednia higiena skóry twarzy i przestrzeganie zaleceń lekarza dermatologa dotyczących aplikacji określonej postaci preparatu.
Spis treści
Rozex – co to za lek i kiedy się go stosuje?
Rozex to lek zawierający metronidazol – substancję czynną z grupy nitroimidazolu. Preparaty zawierające nitroimidazol wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Lek występuje w formie emulsji do stosowania na skórę, kremu oraz żelu.
Dostępne w sprzedaży formy leku Rozex:
- Rozex 0,75% (7,5 mg/g) emulsja na skórę 30 g
- Rozex 7,5 mg/g (0,75%), krem, 30 g
- Rozex 0,75 % żel, 15 g
- Rozex 0,75 % żel, 30 g
Niezależnie od postaci, lek Rozex stosowany jest w leczeniu trądziku różowatego. Rozex w formie kremu oraz żelu znajdują dodatkowo zastosowanie w leczeniu miejscowych zmian skórnych o charakterze grudek i krostek w przebiegu trądziku różowatego. Rozex w formie emulsji na skórę, kremu i żelu przeznaczone są wyłącznie do stosowania na skórę. Leczenie trądziku różowatego z zastosowaniem tych preparatów trwa zazwyczaj 3-4. Lekarz może polecić przedłużenie terapii, jednak zwykle nie zaleca się dłuższego stosowania leku. W przypadku braku poprawy klinicznej, stosowania leku należy zaprzestać.
E-recepta online na Rozex
Preparat leczniczy Rozex stosowany w leczeniu trądziku różowatego oraz zakażeń skóry, dostępny jest w aptece w formie emulsji na skórę, kremu oraz żelu i można go kupić po wcześniejszym okazaniu recepty. Lek Rozex należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza dermatologa. Diagnoza problemu zdrowotnego oraz dobór odpowiedniego leku możliwa jest podczas wizyty stacjonarnej, jak i konsultacji internetowej. Podczas konsultacji online, gdy lekarz stwierdzi zasadność zastosowania leku, wystawiana jest e-recepta. Stanowi ona dokument równoważny recepcie w formie papierowej. Aby zrealizować receptę internetową należy podać farmaceucie PESEL oraz 4-cyfrowy kod otrzymany SMS-em po konsultacji lekarskiej. Zamiast tego można również pokazać farmaceucie wydruk recepty internetowej otrzymany mailem w formie załącznika PDF. Po zeskanowaniu kodu kreskowego będzie można zrealizować e-receptę i wykupić lek.
Składniki i działanie leku Rozex
Substancją czynną preparatu leczniczego Rozex jest metronidazol – pochodna nitroimidazolu posiadająca właściwości przeciwbakteryjne i przeciwpierwotniakowe.
Pozostałe składniki występujące leku Rozex:
- emulsja na skórę – karbomer, glicerol, makrogol 400, alkohol benzylowy, eter stearylowy PEG-21, makrogologlicerydów stearyniany, alkohol stearylowy, parafina ciekła lekka, cyklometikon, sorbinian potasu, kwas mlekowy, wodorotlenek sodu, woda oczyszczona;
- krem – alkohol benzylowy, palmitynian izopropylu, glicerol, sorbitol ciekły niekrystalizujący, wosk zemulgowany, kwas mlekowy i/lub wodorotlenek sodu, woda oczyszczona;
- żel – edetynian disodu, karbomer 940, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, wodorotlenek sodu, woda oczyszczona.
Dawkowanie leku Rozex
Preparaty Rozex, zarówno w formie emulsji na skórę, kremu oraz żel, nakłada się na chorobowe zmienione miejsca skóry dwa razy na dobę (rano i wieczorem). Przed zastosowaniem żelu, kremu czy emulsji, skórę trzeba oczyścić specjalnie przeznaczonym do tego celu kosmetykiem – najodpowiedniejsze będę łagodne emulsje do mycia skóry delikatnej i wrażliwej, bezapachowe, bazujące na naturalnych składnikach, bez zbędnych konserwantów oraz barwników. Po zastosowaniu preparatu można stosować na skórę jedynie delikatne kosmetyki, pozbawione substancji sprzyjających powstawaniu zaskórników, działających ściągająco i zwężająco na pory skóry.
Rozex – skutki uboczne stosowania leku
Skutki uboczne mogące pojawić się podczas stosowania preparatu leczniczego Rozex:
- suchość skóry
- rumień
- swędzenie
- uczucie dyskomfortu (pieczenie, ból skóry, kłucie)
- podrażnienie skóry
- nasilenie objawów trądziku
W niektórych przypadkach mogą wystąpić również zaburzenia ze strony układu nerwowego (niedoczulica, mrowienie lub drętwienie kończyn, metaliczny posmak w ustach), zaburzenia funkcji żołądka i jelit oraz nudności.
Przeciwwskazania do stosowania leku Rozex
Preparatu leczniczego Rozex nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników leku. W przypadku wystąpienia objawów podrażnienia skóry, lekarz może zalecić zmniejszenie dawki preparatu, rzadsze stosowanie lub przerwanie terapii.
Zawarty w preparacie metronidazol pod wpływem promieniowania UV ulega przemianom do formy nieaktywnej, co znacząco ogranicza jego skuteczność. Dlatego też, podczas leczenia pacjent powinien unikać ekspozycji na światło słoneczne oraz sztuczne źródła promieniowania UV (np. solarium).
Podczas stosowania leku Rozex należy zachować ostrożność, by preparat nie dostał się do oczu i na błony śluzowe. Jeśli doszłoby do przypadkowego przedostania się produktu do oczu, należy je przemyć dużą ilością wody.
Metronidazol jest pochodną nitroimidazolową, stąd stosując go należy stosować ostrożność w przypadku pacjentów ze stwierdzoną dyskrazją krwi.
Interakcje z innymi lekami są mało prawdopodobne, gdyż lek Rozex stosowany jest jedynie miejscowo i wchłaniany w niewielkim stopniu.
Czy lek Rozex może być stosowany podczas ciąży i karmienia piersią?
Rozex może być stosowany przez kobiety w ciąży jedynie wtedy, gdy lekarz uzna, że jest to konieczne. Brakuje badań potwierdzających bezpieczeństwo stosowania Rozexu przez kobiety ciężarne. Podczas karmienia piersią stosowanie leku Rozex jest przeciwwskazane. Jeśli pacjentka była w czasie ciąży leczona preparatem w postaci emulsji, kremu czy żelu, to na czas laktacji zaleca się przerwanie terapii, ewentualnie rezygnacja z karmienia piersią.