Pimafucin

Napisano 10.05.2022 | Asystent Medyczny | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pimafucin to lek przeciwgrzybiczy, w którym rolę substancji czynnej pełni natamycyna. Związek ten stosuje się w leczeniu zakażeń spowodowanych grzybem Candida albicans, wykazuje on zdolność do uszkadzania błony komórkowej patogenu. Leku Pimafucin nie wolno stosować w czasie miesiączki, natomiast brak danych dotyczących jego szkodliwości w okresie ciąży lub laktacji.  Pimafucin w postaci kremu lub globulek stosuje się miejscowo dopochwowo, a czas terapii trwa od 3 do 6 dni, w zależności od zaleceń lekarza.  Produkt leczniczy jest wydawany na receptę. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pimafucin – czym jest i kiedy jest stosowany?

Pimafucin to lek o działaniu przeciwgrzybiczym, wydawany na receptę. Wskazaniem do przyjmowania leku Pimafucin jest zakażenie pochwy wywołane przez drożdżaki Candida albicans. Pimafucin stosuje się miejscowo, występuje on w kilku postaciach farmaceutycznych: 

  • Pimafucin 20 mg/g, krem 30 g, 
  • Pimafucin 100 mg, 3 globulki dopochwowe,
  • Pimafucin 100 mg, 6 globulek dopochwowych. 

E-recepta online na Pimafucin

Pimafucin jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę, przepisuje go najczęściej lekarz ginekolog. Wizyta stacjonarna u specjalisty to nie jedyny sposób na to, aby otrzymać wskazanie do stosowania preparatu przeciwgrzybiczego. Dzięki rozwiązaniom takim jak recepta przez Internet na Pimafucin pacjentka może szybko wdrożyć odpowiednie leczenie bez konieczności oczekiwania w kolejkach. Tego typu dokument można wykupić w dowolnej aptece, wystarczy w tym celu podać farmaceucie numer PESEL oraz wygenerowany kod. Czas gra kluczową rolę, ponieważ leczenie grzybicy jest procesem długotrwałym, dlatego wiele kobiet korzysta z tej usługi. 

Skład i dawkowanie leku Pimafucin

Pimafucin jest lekiem przeciwgrzybiczym złożonym z substancji czynnej – natamycyny. Związek ten działa miejscowo, łącząc się z błoną komórkową grzyba, co prowadzi do jej uszkodzenia, w szczególności wrażliwy jest na niego gatunek Candida albicans. Pełny skład produktu leczniczego został przedstawiony poniżej.

Pimafucin 20 mg/g, krem 30 g

W 1 g kremu znajduje się 20 mg natamycyny (Natamycinum), natomiast substancje pomocnicze zastosowane w leku to: decylu oleinian, estry cetylowe wosku, alkohol cetostearylowy, sodu laurylosiarczan, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan, glikol propylenowy, woda oczyszczona.

Pimafucin 100 mg, 3 globulki dopochwowe

W 1 globulce dopochwowej znajduje się 100 mg natamycyny (Natamycinum), natomiast substancje pomocnicze zastosowane w leku to: alkohol cetylowy, tłuszcz stały, sorbitanu trioleinian, polisorbat 80, sodu wodorowęglan oraz kwas adypinowy. 

Pimafucin 100 mg, 6 globulek dopochwowych

W 1 globulce dopochwowej znajduje się 100 mg natamycyny (Natamycinum), natomiast substancje pomocnicze zastosowane w leku to: alkohol cetylowy, tłuszcz stały, sorbitanu trioleinian, polisorbat 80, sodu wodorowęglan oraz kwas adypinowy. 

Dawkowanie leku Pimafucin 

Pimafucin należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Zalecane dawkowanie wynosi: 

  • w przypadku leku w postaci kremu – stosowanie niewielkiej ilości kremu dopochwowo, do 4 razy dziennie,
  • w przypadku leku w postaci globulek dopochwowych: 1 globulka raz na dobę, na noc. 

Leczenie trwa od 3 do 6 dni.

Przedawkowanie leku Pimafucin 

Ponieważ zastosowana w leku Pimafucin substancja czynna natamycyna działa miejscowo i nie wchłania się przez skórę ani błony śluzowe, jak dotąd nie odnotowano przedawkowania ani zatrucia lekiem.

Skutki uboczne stosowania leku Pimafucin

Lek przeciwgrzybiczy Pimafucin może powodować działania niepożądane tak jak każdy inny produkt leczniczy. Rzadko zgłaszane skutki uboczne po zastosowaniu kremu lub globulek dopochwowych Pimafucin to: reakcja nadwrażliwości na substancję pomocniczą – alkohol cetylowy oraz łagodne pieczenie w okolicy narządów płciowych. 

Czy lek Pimafucin może być łączony z innymi lekami?

Interakcje Pimafucin z innymi lekami nie są znane. Mimo to pacjent powinien powiadomić lekarza o wszystkich lekach (wydawanych na receptę, bez recepty oraz ziołowych) przyjmowanych obecnie lub ostatnio. Istotna może się okazać także informacja odnośnie produktów leczniczych, które pacjent planuje stosować. 

Pimafucin w czasie ciąży i laktacji

Stosowanie leku Pimafucin a ciąża

Brak danych, które wskazywałyby, że leku Pimafucin nie można stosować w czasie ciąży. Jednak jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje ciążę, należy skonsultować jego przyjmowanie z lekarzem. 

Stosowanie leku Pimafucin a karmienie piersią

Brak danych, które wskazywałyby, że leku Pimafucin nie można stosować w czasie

karmienia piersią. Jednak pacjentka jest w okresie laktacji, należy skonsultować jego przyjmowanie z lekarzem. 

Przeciwwskazania do stosowania leku Pimafucin

Najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania Pimafucin jest uczulenie na natamycynę lub jakikolwiek inny składnik leku przeciwgrzybiczego. Produktu leczniczego nie powinny stosować także kobiety będące w trakcie miesiączki.

Inne ostrzeżenia związane ze stosowaniem leku przeciwgrzybiczego Pimafucin:

  • stosowanie leku na grzybicę Pimafucin nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn,
  • lek przeciwgrzybiczy Pimafucin w postaci globulek może spowodować uszkodzenie produktów lateksowych stosowanych w celu antykoncepcji. Z tego powodu w czasie terapii warto stosować dodatkowe zabezpieczenie przed niechcianą ciążą lub wstrzymać się od aktywności seksualnej, 
  • lek Pimafucin należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.