Pimafucin 20 mg/g, krem 30 g

Napisano 04.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Lek przeciwgrzybiczy Pimafucin 20 mg/g, krem 30 g to środek, którego substancją czynną jest natamycyna, czyli antybiotyk polienowy. Krem dostępny jest jedynie na receptę i przepisywany jest pacjentom w przypadku zakażeń drożdżakowych. Preparat stosuje się miejscowo na skórę oraz błony śluzowe. Co należy wiedzieć przed zastosowaniem kremu Pimafucin? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania, a także jak należy lek właściwie dawkować? Ile trwa terapia lekiem Pimafucin oraz z wystąpieniem jakich skutków ubocznych należy się liczyć? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej, podobnie jak informacje o łączeniu kremu Pimafucin z innymi lekami, a także o możliwościach jego stosowania przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pimafucin 20 mg/g, krem 30 g – co to za lek i kiedy się go stosuje?

Lek Pimafucin 20 mg/g, krem 30 g to dostępny na receptę środek przeciwgrzybiczy. Jego substancją czynną jest natamycyna, czyli antybiotyk należący do polienów. Krem Pimafucin przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę i błony śluzowe. Będzie pomocny między innymi w przypadku zakażeń drożdżakowych wywołanych przez Candida albicans

E-recepta online na Pimafucin 20 mg/g, krem 30 g

Wspomniano już wcześniej, że krem Pimafucin można kupić tylko na wyraźne wskazanie lekarskie. E-recepta na Pimafucin 20 mg/g, krem 30 g może zostać jednak wystawiona nie tylko w czasie wizyty stacjonarnej, ale również po konsultacji z lekarzem przez Internet – wówczas będzie to recepta online. By została pacjentowi wystawiona recepta przez Internet na krem Pimafucin, będzie on musiał wypełnić specjalnie opracowany formularz medyczny. Analiza odpowiedzi pacjenta pozwoli lekarzowi na poznanie stanu zdrowia pacjenta i jego historii medycznej, co znów ułatwi stwierdzić wskazania i wykluczyć przeciwwskazania do stosowania tego kremu z antybiotykiem. Jeśli lekarz uzna to za zasadne, do pacjenta przyjdzie SMS z 4-cyfrowym kodem e-recepty, a także wiadomość e-mail z jej informacyjnym wydrukiem PDF (wraz z kodem kreskowym). 

Dawkowanie leku Pimafucin 20 mg/g, krem 30 g i jego skład

Krem Pimafucin należy stosować wyłącznie w sposób zalecony przez lekarza. Krem stosuje się miejscowo. Zazwyczaj nakłada się go na objęte chorobą miejsca 1-4 razy na dobę. Terapia lekiem Pimafucin 20 mg/g, krem 30 g najczęściej trwa 2-3 tygodnie, jednak konkretne ustalenia zostaną pacjentowi podane indywidualnie przez lekarza, biorąc pod uwagę stan chorego i rozległość zmian chorobowych, a także reakcję na leczenie. 

Jak wspomniano wcześniej, substancją czynną kremu Pimafucin jest natamycyna. Składniki pozostałe leku zostały wyszczególnione w ulotce. Należy się z nimi zapoznać, by mieć pewność, że pacjent może lek stosować bezpiecznie (nie ma nadwrażliwości na którykolwiek z nich). W opakowaniu znajduje się 30 g kremu w kolorze białym do lekko żółtego. W 1 g kremu znajduje się 20 mg natamycyny.

Działania niepożądane leku Pimafucin 20 mg/g krem

W ulotce zaznaczono, że Pimafucin 20 mg/g, krem 30 g, jak każdy inny lek, może wywoływać u niektórych pacjentów pewne skutki uboczne. Nie muszą one wystąpić co prawda u każdego pacjenta, jednak należy być przygotowanym na taką ewentualność. 

  • Rzadko zgłaszane działania niepożądane kremu Pimafucin (rzadziej niż przez 1 pacjenta na 1000 badanych) to podrażnienie skóry, reakcje nadwrażliwości i pieczenie. 

Zaobserwowanie jakichkolwiek symptomów, które można uznać za skutki uboczne zastosowania kremu Pimafucin (opisanych w ulotce i nieopisanych) najlepiej skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. 

Łączenie leku Pimafucin 20 mg/g z innymi lekami

Zanim lekarz przepisze pacjentowi Pimafucin 20 mg/g, krem 30 g, przeprowadzony będzie wywiad medyczny. Należy podczas wywiadu poinformować lekarza o wszelkich zażywanych przez pacjenta lekach. Mowa w tym przypadku zarówno o lekach, które pacjent przyjmuje z zalecenia lekarskiego, jak i o preparatach medycznych, które przyjmuje samodzielnie, gdyż dostępne są bez recepty. Zgodnie z ulotką nie są znane aktualnie interakcje kremu Pimafucin z innymi lekami.

Ciąża i karmienie piersią a przyjmowanie leku Pimafucin 20 mg/g

Ciąża i karmienie piersią zawsze są wskazaniami do kontaktu z lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku. W ulotce nie wspomniano o bezpieczeństwie/niebezpieczeństwie stosowania leku Pimafucin 20 mg/g, krem 30 g przez kobiety ciężarne lub karmiące dziecko piersią. Wspomniano natomiast, że pacjentki, które są w ciąży, podejrzewają u siebie ciążę lub planują starać się o dziecko, powinny skonsultować zasadność stosowania leku z lekarzem. Dotyczy to również pacjentek, które karmią piersią. 

Pimafucin 20 mg/g – kto i kiedy nie powinien go przyjmować?

Lista przeciwwskazań do stosowania leku Pimafucin 20 mg/g, krem 30 g nie jest długa, aczkolwiek nie każdy może ten preparat stosować bezpiecznie. Lek nie jest przeznaczony dla pacjentów, którzy mają nadwrażliwość na natamycynę lub jakikolwiek inny ze składników wchodzących w skład kremu. Pacjent powinien zatem w wywiadzie lekarskim poinformować specjalistę o swoich zdiagnozowanych uczuleniach. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.