Pimafucin globulki dopochwowe

Napisano 10.05.2022 | Asystent Medyczny | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Pimafucin globulki dopochwowe to lek przeciwgrzybiczy stosowany w leczeniu zakażeń spowodowanych grzybem Candida albicans. Rolę substancji czynnej w tym produkcie leczniczym pełni natamycyna – związek, który działa miejscowo, uszkadzając błonę komórkową patogenów wywołujących grzybicę narządów intymnych.  Pimafucin globulki dopochwowe są dostępne na receptę, stosuje się je zgodnie z zaleceniami lekarza, natomiast czas terapii trwa od 3 do 6 dni.  Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów, brak również doniesień na temat interakcji z innymi produktami leczniczymi. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest Pimafucin globulki dopochowowe i kiedy są stosowane?

Pimafucin globulki dopochwowe to lek wydawany na receptę. Wskazaniem do jego stosowania jest zakażenie pochwy wywołane przez drożdżaki Candida albicans. Produkt leczniczy występuje w dwóch postaciach farmaceutycznych: 

  • Pimafucin globulki dopochwowe 100 mg, 3 globulki dopochwowe,
  • Pimafucin globulki dopochwowe 100 mg, 6 globulek dopochwowych. 

Dodatkowo na rynku jest dostępny także Pimafucin 20 mg/g, krem 30 g. 

Pimafucin globulki dopochwowe – skład

Pimafucin globulki dopochwowe zawierają substancję czynną – natamycynę. Związek ten łączy się z błoną komórkową grzyba i ją uszkadza, prowadząc do śmierci patogenu.  Pełny skład produktu leczniczego prezentuje się następująco: 

  • w 1 globulce dopochwowej znajduje się 100 mg natamycyny (Natamycinum), 
  • substancje pomocnicze zastosowane w leku Pimafucin to: alkohol cetylowy, tłuszcz stały, sorbitanu trioleinian, polisorbat 80, sodu wodorowęglan oraz kwas adypinowy. 

E-recepta online na Pimafucin globulki dopochwowe

Pimafucin globulki dopochwowe to lek wydawany na receptę, najczęściej z przepisu lekarza ginekologa. Po wizycie u specjalisty i wykonaniu podstawowego badania ginekologicznego kolejne opakowania leku można zdobyć już bez konieczności oczekiwania w kolejkach. Dzięki rozwiązaniom takim jak recepta przez Internet na Pimafucin globulki dopochwowe pacjentka może wykupić szybko w każdej aptece, wystarczy podać farmaceucie numer PESEL oraz specjalnie wygenerowany kod. 

Pimafucin globulki dopochowowe – dawkowanie leku

Pimafucin globulki dopochwowe to lek, który należy stosować zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza. Zalecane dawkowanie to zwykle: 1 globulka raz na dobę, na noc. Leczenie trwa od 3 do 6 dni.

Przedawkowanie leku Pimafucin globulki dopochwowe 

Jak dotąd nie odnotowano przypadków przedawkowania leku Pimafucin w postaci globulek dopochwowych. 

Pimafucin globulki dopochowowe – skutki uboczne

Lek przeciwgrzybiczy Pimafucin globulki dopochwowe może powodować działania niepożądane tak jak każdy inny produkt leczniczy. Rzadko zgłaszane skutki uboczne po zastosowaniu globulek dopochwowych to: 

  • alergia na substancję pomocniczą – alkohol cetylowy, 
  • łagodne pieczenie w okolicy narządów płciowych. 

Warto wiedzieć: lek przeciwgrzybiczy Pimafucin globulki dopochwowe może spowodować uszkodzenie produktów lateksowych stosowanych w celu antykoncepcji. Z tego powodu na czas terapii warto wstrzymać się od aktywności seksualnej lub zastosować dodatkowe zabezpieczenie przed niechcianą ciążą.

Pimafucin globulki dopochowowe – czy można łączyć z innymi lekami?

Brak informacji odnośnie tego, czy Pimafucin globulki dopochwowe wchodzą w interakcję z innymi lekami. Jednak w przypadku wszystkich produktów leczniczych wymagane jest, aby pacjent powiadomił lekarza o wszystkich stosowanych lekach na receptę, bez recepty oraz ziołowych, przyjmowanych obecnie lub w ostatnim czasie. 

Pimafucin globulki dopochowowe – ciąża i karmienie piersią

Stosowanie leku Pimafucin globulki dopochwowe a ciąża

Brak doniesień na temat szkodliwości leku Pimafucin globulki dopochwowe w czasie ciąży. Gdy pacjentka jest w ciąży lub przypuszcza, że może być w ciąży albo też planuje macierzyństwo, należy poprzedzić terapię lekiem Pimafucin konsultacją z lekarzem. 

Stosowanie leku Pimafucin globulki dopochwowe a karmienie piersią

Brak doniesień na temat szkodliwości leku Pimafucin globulki dopochwowe w czasie laktacji. Gdy pacjentka karmi piersią, należy poprzedzić terapię lekiem Pimafucin konsultacją z lekarzem. 

Pimafucin globulki dopochowowe – przeciwwskazania

Najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania Pimafucin globulki dopochwowe jest uczulenie na natamycynę lub jakikolwiek inny składnik leku przeciwgrzybiczego. 

Inne ostrzeżenia związane ze stosowaniem leku przeciwgrzybiczego Pimafucin globulki dopochwowe:

  • lek przeciwgrzybiczy Pimafucin nie jest wskazany u kobiet, które są w trakcie miesiączki, należy odczekać z jego zastosowaniem do zakończenia krwawienia, 
  • lek Pimafucin globulki dopochwowe należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C,
  • stosowanie leku na grzybicę Pimafucin globulki dopochwowe nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.