Nadciśnienie

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Bisocard 10 mg – 30 tabletek powlekanych

Wybierz

Bisocard 10 mg – 60 tabletek powlekanych

Wybierz

Bisocard 5 mg – 120 tabletek powlekanych

Wybierz

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Nadciśnienie jest schorzeniem, z którym zmaga się wiele osób. Jego przyczyny mogą być różne, a objawy nie zawsze są zauważalne. Jakie działanie jest zalecane, gdy u pacjenta zdiagnozowane zostanie nadciśnienie? Czy wystarczy zmiana stylu życia? A może konieczne jest codzienne przyjmowanie leku? Niejedna apteka posiada szeroki zakres oferty produktów, które dedykowane są dla grupy osób, których ciśnienie jest dalekie od prawidłowego, jednak czy tabletki stosowane na własną rękę są w tym przypadku bezpieczne? A może lepiej postawić na leki na nadciśnienie przepisane przez lekarza? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej. 

Nadciśnienie – czym jest spowodowane?

Schorzenie, jakim jest nadciśnienie, związane jest ze stale lub czasowo podniesionym ciśnieniem krwi – może dotyczyć zarówno ciśnienia skurczowego (>140 mmHg), jak i rozkurczowego (>90 mmHg). Nadciśnienie może być samoistne lub wtórne. Nadciśnienie samoistne (pierwotne) to choroba, której przyczyny nie można określić jednoznacznie – może mieć ono podłoże genetyczne lub środowiskowe. Nadciśnienie wtórne zwykle wiąże się z trwającym procesem chorobowym, który obejmuje niektóre narządy lub naczynia – zaliczyć można tu choroby nerek i tętnic, zwężenie aorty, choroby obejmujące układ nerwowy itp.Czynniki ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo, że pacjent zmagać będzie się z nadciśnieniem, to między innymi: nadwaga i otyłość, nieprawidłowa dieta (bogatotłuszczowa, zbyt obfita w sód), niedostateczna ilość aktywności fizycznej, wiek, stres, nadużywanie alkoholu, palenie. W przypadku rozpoznania nadciśnienia, lekarz może zalecić zmianę stylu życia, modyfikację diety, redukcję nałogów i zwiększenie aktywności fizycznej, ale może również przepisać leki na nadciśnienie. 

Jak objawia się nadciśnienie?

Nadciśnienie może być powiązane z szeregiem objawów towarzyszących. Oprócz wyższego ciśnienia krwi u pacjenta pojawiają się szumy uszne i pulsujący ból głowy, zawroty głowy, ponadto dojść może do zaburzeń widzenia oraz snu, uderzeń gorąca, większej męczliwości i potliwości, pojawiających się bóli w klatce piersiowej, a nawet nudności. Często jednak te dolegliwości się nie pojawiają wcale lub są na tyle mało dokuczliwe, że pacjent o swojej chorobie dowiaduje się przypadkowo – np. podczas badań kontrolnych, choć w zasadzie leki na nadciśnienie powinien już od dłuższego czasu przyjmować. 

Leczenie nadciśnienia – co wpływa na podwyższone ciśnienie?

Zdarza się, że sama zmiana stylu życia okazuje się niewystarczająca, by skutecznie walczyć z nadciśnieniem. Wówczas zalecane są leki na nadciśnienie. W aptece znajdziesz preparaty o różnym mechanizmie działania. Zaliczyć można tu między innymi beta-blokery, leki diuretyczne, a także wiele innego typu leków. Jest to rynek dość dynamiczny, więc często pojawiają się leki wycofane na nadciśnienie, a ich miejsce zastępują nowoczesne leki na nadciśnienie, których działania niepożądane są mniej dokuczliwe. Wielu pacjentów zastanawia się, czy leki na nadciśnienie trzeba brać codziennie, zwłaszcza że leki na nadciśnienie skutki uboczne miewają dokuczliwe. Trzeba zaznaczyć, że zwykle niestety tak się kończy i niezbędne jest systematyczne stosowanie tych leków oraz wykonywanie regularnych badań kontrolnych. 

Rokowania i powikłania nadciśnienia. Jak mu zapobiegać?

Nadciśnienie tętnicze może prowadzić do różnego rodzaju powikłań i schorzeń, do których zaliczyć można m.in. obrzęki kończyn i spadek sprawności fizycznej. Choroba ta zwiększa ryzyko chorób krążenia, w tym między innymi rozwoju miażdżycy, powstawania tętniaków, niewydolności serca, a także udaru mózgu lub zawału mięśnia sercowego. Może prowadzić do zaburzeń pracy nerek, a także niekorzystnie oddziaływać na wzrok. Właśnie dlatego nie zaleca się przy nadciśnieniu stosowania preparatów medycznych na własną rękę. Zamiast stawiać na leki na nadciśnienie bez recepty, lepiej udać się do lekarza po receptę na bezpieczne leki na nadciśnienie, które dobrane będą indywidualnie do stanu zdrowia danego pacjenta, a ich dawkowanie i sposób działania będzie przez lekarza monitorowany. Pamiętać należy równocześnie, że żaden lek, w tym także ten na receptę, nie będzie skuteczny, jeśli pacjent nie będzie chciał zmienić swojego stylu życia i wciąż będzie szkodliwie działał na swój organizm poprzez nieprawidłową dietę, brak ruchu, używki czy stres.