Metformax 500 mg – 30 tabletek powlekanych

Napisano 17.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 7 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Metformax 500 mg 30 tabletek powlekanych to lek stosowany w przypadku leczenia niekontrolowanej dietą i ćwiczeniami cukrzycy typu 2 (zwłaszcza u pacjentów z nadwagą), ponadto podaje się go pacjentom w stanie przedcukrzycowym, a także stosuje się w terapii PCOS. Lek zawiera metforminę w postaci chlorowodorku metforminy. Substancja czynna obniża stężenie glukozy we krwi, a także przyjmowana długotrwale zmniejsza ryzyko powikłań cukrzycowych. Lek nie może być jednak podawany bezpiecznie każdemu choremu, gdyż ma pewne przeciwwskazania. Co trzeba wiedzieć o tym preparacie, jego działaniu i prawidłowym stosowaniu? Jakie może mieć skutki uboczne? Informacje na ten temat znajdziesz poniżej. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Metformax 500 mg (30 tabletek powlekanych) – czym jest ten lek i w jakim celu jest stosowany?

Lek na receptę Metformax 500 mg 30 tabletek powlekanych to środek z grupy leków biguanidowych stosowany przez pacjentów zmagających się z cukrzycą typu 2. Jego substancją czynną jest metformina, która obniża stężenie glukozy we krwi do wartości zbliżonej fizjologicznej. Lek podaje się pacjentom z cukrzycą typu 2, jeśli odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne okazują się niewystarczające, by móc osiągnąć prawidłową kontrolę nad stężeniem cukru we krwi. Lek podaje się przede wszystkim pacjentom, którzy mają nadwagę. Może być stosowany zarówno w terapii samodzielnej, jak również w terapii skojarzonej z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (w tym również z insuliną). Zgodnie z ulotką długotrwałe przyjmowanie leku Metformax 500 mg przez cukrzyków z nadwagą redukuje także ryzyko powikłań cukrzycowych.

Innym wskazaniem do przyjmowania leku Metformax 500 mg 30 tabletek powlekanych jest stan przedcukrzycowy, czyli leczenie u pacjentów nieprawidłowej tolerancji glukozy. Podaje się go pacjentom, u których sama dieta i ćwiczenia okazują się niedostateczne, by osiągnąć prawidłową zawartość glukozy we krwi. 

W ulotce zaznaczono również, że lek Metformax 500 mg podaje się ponadto w przypadku zespołu policystycznych jajników. 

E-recepta online na Metformax 500 mg 30 tabletek powlekanych.

Preparat Metformax 500 mg dostępny jest w aptece jedynie na receptę, gdyż można zażywać go wyłącznie na wyraźne zalecenie lekarza i po wcześniejszym wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań do terapii metforminą. E-recepta na Metformax 500 mg 30 tabletek powlekanych może być wystawiona bez problemów również po konsultacjach z lekarzem przez Internet – wówczas jest to tzw. recepta online. Nie różni się ona niczym od wystawianej stacjonarnie recepty. Jedyna różnica dotyczy formy kontaktu ze specjalistą. Gdy wystawiana jest recepta przez Internet, konsultacja z lekarzem odbywa się przez komputer, nie trzeba dojeżdżać do przychodni i stać w kolejkach. Wywiad medyczny przeprowadzany jest w formie uzupełnienia przez pacjenta i analizy przez lekarza specjalnego formularza medycznego. Na podstawie informacji tam uzyskanych lekarz będzie w stanie stwierdzić wskazania i wykluczyć przeciwwskazania do stosowania leku przez pacjenta. Jeśli specjalista stwierdzi, że pacjent kwalifikuje się do terapii, chory niezwłocznie otrzyma SMS z kodem e-recepty, a także PDF z jej wydrukiem informacyjnym. 

Składniki leku Metformax 500 mg.

W skład leku Metformax 500 mg 30 tabletek powlekanych wchodzi substancja czynna i substancje pomocnicze. Substancją czynną, jak wspomniano wcześniej, jest metformina. W skład jednej tabletki wchodzi 500 mg chlorowodorku metforminy. Lista składników dodatkowych znajduje się w dołączonej do opakowania ulotce – warto się z nią zapoznać. W jednym opakowaniu leku znajduje się 30 tabletek powlekanych.

Metformax 500 mg – jak działa ten lek i jak go dawkować?

Pacjenci, którzy zmagają się z cukrzycą, mają niedostateczną ilość produkowanej przez trzustkę insuliny, czyli hormonu odpowiadającego za przyjmowanie glukozy z krwi. Glukoza oczywiście jest niezbędna, by organizm funkcjonował prawidłowo – jest potrzebna do produkcji energii lub przechowywana bywa na późniejsze potrzeby. Gdy chory zmaga się z cukrzycą, poziom insuliny jest zbyt niski, a to znów przyczynia się do tego, że poziom cukru (glukozy) we krwi jest bardzo wysoki. Metformina, która jest składnikiem czynnym leku Metformax 500 mg, umożliwia obniżenie stężenia glukozy we krwi do takiej wartości, która zbliżona jest do wartości fizjologicznej. 

Lek Metformax 500 mg należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Specjalista ustala terapię indywidualnie, biorąc pod uwagę wiele czynników. Samodzielnie nie można dokonywać modyfikacji dawek i nie można w czasie terapii rezygnować z ustalonej diety i aktywności fizycznej. Jeśli pacjentowi będzie wydawać się, że lek działa na niego zbyt słabo lub zbyt mocno, powinien omówić swoje objawy z lekarzem, gdyż może być to wskazaniem do modyfikacji dawki leku. 

W ulotce opisano zalecane dawkowanie Metformax 500 mg 30 tabletek powlekanych, jednak oczywiście ostateczna decyzja zostawiana jest lekarzowi:

  • W przypadku leczenia cukrzycy zazwyczaj pacjenci przyjmują dawkę początkową, która wynosi 500 mg lub 850 mg metforminy. Dawka przyjmowana jest 2-3 razy na dobę.

Zgodnie z ulotką dobowa dawka metforminy nie może przekraczać 3000 mg na dobę i powinna być przyjmowana w 3 podzielonych dawkach. 

U pacjentów z zaburzeniami nerek, podeszłym wiekiem lub przyjmujących insulinę lekarz indywidualnie ustali terapię i poinstruuje pacjenta, jak bezpiecznie lek zażywać. 

  • W przypadku stanu przedcukrzycowego najczęściej podaje się pacjentom 1 tabletkę Metformax 500 mg dwa razy na dobę.
  • W przypadku zespołu policystycznych jajników podaje się zazwyczaj 1 tabletkę Metformax 500 mg trzy razy na dobę (inna opcja to 1 tabletka Metformax 850 mg dwa razy na dobę).

Lek powinno się przyjmować w czasie posiłku lub po posiłku. Pozwoli to na zmniejszenie ryzyka pojawienia się problemów z układem pokarmowym, które zaliczane są do bardzo częstych skutków ubocznych leku. Tabletki nie mogą być przez pacjenta żute i kruszone – trzeba je połykać, popijając szklanką wody. W przypadku przyjmowania jednej dawki dziennie zaleca się jej połykanie w godzinach rannych. W przypadku przyjmowania dwóch dawek dziennie zaleca się przyjmowanie tabletek w godzinach rannych i wieczornych. W przypadku przyjmowania trzech dawek leku dziennie zaleca się przyjmowanie tabletek w godzinach rannych, w południe i godzinach wieczornych. 

Bezwzględnie należy uważać na przedawkowanie leku Metformax 500 mg. Z tego powodu nie zaleca się przyjęcia podwójnej dawki leku, gdy pacjent pominie wcześniejszą. Przyjęcie większej dawki niż zalecana może przyczynić się do wystąpienia kwasicy mleczanowej, która objawia się między innymi dusznościami, bólami brzucha, wymiotami, kurczami mięśni, a także nasilonym zmęczeniem i złym samopoczuciem. Stan ten zagraża życiu i jest wskazaniem do pilnego kontaktu z lekarzem. 

Prawidłowe stosowanie leku Metformax 500 mg to również przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, czyli monitorowanie stanu zdrowia pacjenta. Terapia wymaga regularnego sprawdzania stężenia glukozy we krwi, gdyż dawka dostosowywana jest między innymi do tego parametru. Bardzo ważne jest ponadto, by przeprowadzana była regularna kontrola funkcjonowania nerek pacjenta – zwłaszcza jeśli pacjent jest już w podeszłym wieku lub zmaga się z nieprawidłowo pracującymi nerkami. 

Metformax 500 mg – działania niepożądane stosowania leku.

Pacjent powinien mieć świadomość, że terapia lekiem Metformax 500 mg to nie tylko działania pożądane, ale również ryzyko działań niepożądanych. Skutki uboczne co prawda nie muszą pojawić się u każdego pacjenta, jednak nie można wykluczyć takiej możliwości. Zgodnie z ulotką bardzo niebezpiecznym działaniem niepożądanym jest kwasica mleczanowa. Występuje ona bardzo rzadko (u 1 na 10 000 pacjentów), ale może prowadzić do śpiączki, więc zaobserwowanie jej objawów jest wskazaniem do natychmiastowego odstawienia leku i skontaktowania się z lekarzem. Objawy kwasicy mleczanowej mogą obejmować bóle brzucha z kurczami mięśni, spadek temperatury ciała, złe samopoczucie, duszności, nadmierne zmęczenie, a także wymioty i spowolnienie akcji serca. Nie powinno się tu zwlekać, tylko należy jak najszybciej udać się na pogotowie ratunkowe. 

W ulotce zaznaczono, że skutki uboczne leku Metformax 500 mg 30 tabletek powlekanych mogą być następujące:

  • Bardzo częste skutki uboczne (pojawiają się częściej niż u 1 pacjenta na 10) to różnego rodzaju dolegliwości trawienne, w tym np. nudności i wymioty, bóle brzucha, spadek apetytu, a także biegunka. Pojawiają się one zwykle na początku terapii lekiem i zazwyczaj ustępują, gdy dawki dzielą stosowne odstępy czasowe, a także gdy lek przyjmuje się w trakcie lub po posiłku. Jeśli jednak objawy nie ustąpią, koniecznie należy lek odstawić i skonsultować się z lekarzem. 
  • Częste skutki uboczne (pojawiają się rzadziej niż u 1 pacjenta na 10) to pojawianie się zaburzeń smaku.
  • Bardzo rzadkie skutki uboczne (pojawiają się rzadziej niż u 1 pacjenta na 10 000) to wspomniana już wcześniej kwasica mleczanowa, a także skórne reakcje alergiczne, w tym między innymi pokrzywka, zaczerwienienie i świąd. Dojść może również do zmian wyników czynności wątroby, a także do żółtaczki (objawiającej się np. zażółceniem skóry i białkówek, zmęczeniem, spadkiem apetytu i masy ciała) – są to objawy wymagające natychmiastowego odstawienia leku i kontaktu z lekarzem. Jeśli chodzi o bardzo rzadkie skutki uboczne preparatu, wspomnieć należy również o tym, że nie jest ponadto wykluczony spadek witaminy B12 we krwi pacjenta. 

Jeżeli pacjent zaobserwuje u siebie jakiekolwiek działania niepożądane, które mogą potencjalnie wiązać się z terapią lekiem Metformax 500 mg, powinien omówić swoje objawy z lekarzem lub farmaceutą. Mowa zarówno o objawach opisanych w ulotce, jak również o symptomach, które nie zostały w niej wspomniane. 

Przeciwwskazania do stosowania leku Metformax 500 mg.

Mimo wyraźnych wskazań do terapii metforminą, istnieje również wiele przeciwwskazań do podawania tego leku niektórym pacjentom. Temat został bardzo szczegółowo omówiony w ulotce, jednak w tym miejscu należy podkreślić, jak ważny jest rzetelny wywiad medyczny, zanim pacjent otrzyma receptę na lek Metformax 500 mg 30 tabletek powlekanych. Zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce nie jest to preparat dedykowany pacjentom, którzy:

  • mają nadwrażliwość na metforminę lub składniki pomocnicze leku,
  • zmagają się z niekontrolowaną cukrzycą (np. ciężką hiperglikemią, kwasicą mleczanową lub kwasicą ketonową),
  • są odwodnieni (np. biegunka), gdyż może to prowadzić do zaburzeń czynności nerek, a te znów zwiększają ryzyko kwasicy mleczanowej,
  • są w stanie przedśpiączkowym w cukrzycy,
  • mają zaburzenia czynności wątroby lub spadek czynności nerek,
  • mają ciężkie zakażenia układu oddechowego (w tym płuc) lub nerek,
  • nadużywają alkoholu,
  • karmią piersią,
  • mają zaburzenia krążenia, zażywają leki na niewydolność serca, mają trudności z oddychaniem lub przeszli niedawno zawał serca. 

Pacjent powinien również poradzić się lekarza, jeśli czeka go operacja, badanie rentgenowskie lub inne badanie ze środkiem kontrastowym z jodem – wówczas konieczne może być czasowe odstawienie leku Metformax 500 mg i postępowanie zgodnie z zaleceniami lekarza.

W ulotce poświęcono również wiele uwagi „ostrzeżeniom i środkom ostrożności” – warto zapoznać się z tymi informacjami szczegółowo. W tym miejscu należy wspomnieć, że zażywanie leku wymaga kontrolowania czynności nerek i przestrzegania zaleceń dietetycznych, a także regularnego badania cukru. Należy uważać ponadto na objawy kwasicy mleczanowej, która jest jednym z działań niepożądanych tego leku. Objawy kwasicy mleczanowej to między innymi bóle brzucha i wymioty, problemy z oddychaniem i skurcze mięśni, a także złe samopoczucie, silne zmęczenie, spadek temperatury ciała oraz akcji serca. Jest to stan zagrażający życiu i wymaga niezwłocznej pomocy medycznej. 

Łączenie leku Metformax 500 mg z innymi lekami i z alkoholem.

Bardzo ważne, by pacjent miał świadomość, że niezbędne jest wspomnienie lekarzowi w czasie wywiadu medycznego o wszystkich zażywanych przez siebie lekach obecnie lub niedawno, a także o lekach, które pacjent ewentualnie planuje zacząć przyjmować. Preparat Metformax 500 mg 30 tabletek powlekanych nie może być bowiem łączony z niektórymi lekami, w związku z możliwymi interakcjami. Działa to również odwrotnie – jeśli pacjent już zażywa lek Metformax 500 mg, a ma mieć przepisane inne leki, powinien powiedzieć lekarzowi o zażywanym preparacie, gdyż może on wykluczać możliwość przepisania niektórych środków.

Wspomniano już wcześniej, że lek nie powinien być łączony ze środkami kontrastującymi, które zawierają jod – konieczne jest odstawienie Metformax 500 mg przed wstrzyknięciem kontrastu, a o wznowieniu przyjmowania leku zadecyduje lekarz. 

Jeśli chodzi o pozostałe leki, koniecznie należy poinformować lekarza, jeśli pacjent zażywa:

  • leki moczopędne,
  • kortykosteroidy,
  • leki na ból i stan zapalny (np. NLPZ lub inhibitory COX-2),
  • leki na astmę (agoniści receptora beta-2-adrenergicznego),
  • niektóre leki na nadciśnienie (antagoniści receptora angiotensyny II i inhibitory ACE).

Należy wiedzieć, że pacjent przyjmujący Metformax 500 mg powinien również unikać dużych ilości alkoholu. Napoje procentowe spożywane w nadmiarze zwiększają ryzyko wystąpienia u pacjenta kwasicy mleczanowej, a jest to stan zagrażający jego życiu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.