Grypa - przeziębienie

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V

W

X

Y

Z

Amantadyna

Wybierz

Rimantin 50 mg tabletki

Wybierz

Tamivil 75 mg – 10 tabletek

Wybierz

Viregyt-K 100 mg 50 kapsułek

Wybierz

Nie ma leku,
którego szukasz?

Skorzystaj z E-recepty 24h
E-konsultacja Lekarska w 5 minut.

Objawy grypy i przeziębienia często bywają mylone. Obie te choroby związane są z zakażeniem wirusowym, jednak ich przebieg jest inny i czasem inne jest ich leczenie. Kiedy należy przyjąć leki na grypę, a kiedy leki na przeziębienie? Podpowiadamy, czym różni się przeziębienie od grypy i jakie te schorzenia mają objawy. Znajdziesz tu również informacje, czy warto leczyć się w tych przypadkach na własną rękę, a także jakie mogą być powikłania po niedoleczeniu tych chorób.

Czym różni się grypa od przeziębienia?

„Przeziębienie czy grypa” – hasło to pojawia się przynajmniej raz w głowie każdego z nas i szczególnie martwi młodych rodziców, którzy muszą zadbać nie o własne zdrowie, tylko o zdrowie swoich dzieci. Trzeba wiedzieć, że przeziębienie i grypa są chorobami wywoływanymi przez wirusy i dotyczą układu oddechowego, jednakże są to inne mikroorganizmy. Grypa, jak sama nazwa wskazuje, wywoływana jest u ludzi przez wirusy grypy (typu A, B i C) – do zakażenia najczęściej dochodzi drogą kropelkową, a także poprzez dotykanie skażonych powierzchni (z brudnych rąk wirus łatwo może dostać się do ust, oczu czy nosa) i wówczas są już potrzebne zazwyczaj leki na grypę, a nie łagodne leki na przeziębienie. Przeziębienie rozprzestrzenia się podobnie, jednak wywoływane jest przez innego rodzaju wirusy (najczęściej rynowirusy), przez co często jego przebieg jest łagodniejszy, a powikłania zwykle nie są groźne. Przeziębienie trwa ponadto krócej (kilka dni) niż grypa, której objawy mogą towarzyszyć choremu znacznie dłużej (nawet 2 tygodnie). 

Objawy grypy i przeziębienia

Objawy grypy i przeziębienia bywają podobne, przez co czasem trudno odróżnić od siebie te dwa schorzenia i postawić wiarygodną diagnozę bez wykonywania testu. Najczęściej przeziębienie przebiega łagodniej od grypy, a grypa jest znacznie groźniejsza – zarówno jeśli chodzi o przebieg choroby, jak również jej powikłania. Kiedy potrzebne są leki na przeziębienie, a kiedy niezbędne będą leki przeciwwirusowe na grypę?
  • Objawy przeziębienia pojawiają się powoli i stopniowo. Pacjent odczuwać może drapanie w gardle i ból gardła, pojawia się wodnisty katar lub zatkany nos, częste kichanie, kaszel, lekkie osłabienie czy niewielki ból głowy, ponadto pojawić może się lekki stan podgorączkowy. Objawy te łatwo pomylić z alergią lub infekcją zatok. 
  • Objawy grypy zwykle pojawiają się nagle i mają tendencję do szybkiego rozwijania się. Zaledwie w kilka godzin od pierwszych objawów chory może mieć już przekraczającą 39 stopni gorączkę, bóle mięśni i stawów, dreszcze, bardzo duże osłabienie, ból głowy czy wyraźny ucisk podczas ruchu gałek ocznych. Dopiero z czasem dochodzi tutaj najczęściej zatkany nos i katar, ból gardła czy suchy kaszel, ponadto u dzieci często objawem towarzyszącym jest biegunka, a także nudności i wymioty.

Leczenie grypy i przeziębienia lekami bez recepty – czy jest bezpieczne?

Przeziębienie najczęściej ma łagodny przebieg – w wielu przypadkach nie są nawet potrzebne leki na przeziębienie, gdyż chory wspomaga swój organizm naturalnymi sposobami i zwykle jest to skuteczne. Przy przeziębieniu dobrze pomaga odpoczynek, sen i odpowiednia dieta oraz nawodnienie i najczęściej już to sprawia, że chory po kilku dniach dochodzi do siebie. Leki na przeziębienie dla dzieci to najczęściej preparaty łagodzące ból gardła lub udrażniające zatkany nos czy syrop, którego działanie sprawia, że gorączka i dolegliwości choroby ze strony dróg oddechowych są mniej dokuczliwe.Ze względu na to, że grypa ma zwykle cięższy przebieg, konieczne są najczęściej leki na grypę, a wówczas wybieramy się do apteki po najmocniejszy lek na grypę bez recepty. Wiele osób na początku stawia na preparaty dostępne bez recepty, które zbijają wysoką gorączkę, pomagają na suchy kaszel, udrażniają nos i zmniejszają obrzęk śluzówki. W tym czasie poleca się stosowanie leków, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Każda apteka posiada bogaty wybór produktów do walki z przeziębieniem czy używanych przy leczeniu grypy u dorosłych i dzieci. Stosować można tabletki do ssania lub spray na gardło, aerozol lub krople do nosa, a także różnego rodzaju saszetki, które zawierają proszek do rozpuszczenia w wodzie. Pomocna przy infekcji może być również maść rozgrzewająca, a także syropy wykrztuśne. Tu również wskazany jest ponadto odpoczynek chorego, nawodnienie, pilnowanie diety i sen. Nie zaleca się dłuższego stosowania tabletek o działaniu łagodzącym objawy przeziębienia lub grypy bez wyraźnych efektów. Gdy taki produkt medyczny nie poprawia stanu zdrowia pacjenta, zaleca się skorzystanie z usług lekarza. Należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza, jeśli objawy utrzymują się długo, nasilają się lub pojawią się duszności czy napady świszczącego oddechu, gdyż możliwe, że potrzebny będzie silniejszy lek na grypę na receptę lub nawet hospitalizacja. Warto dodać, że również leki na grypę dla dziecka najlepiej stosować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. W tym przypadku szczególnie nie zaleca się działania rodzica na własną rękę, gdyż powikłania źle leczonej grypy mogą być poważne. 

Powikłania po nieleczonej grypie i przeziębieniu

Leki na przeziębienie nie zawsze są koniecznością, jeśli domowe sposoby się sprawdzają, aczkolwiek choroby tej również nie powinno się bagatelizować, gdyż źle leczone czy niedoleczone przeziębienie może prowadzić do zapalenia ucha, zatok przynosowych, a także zapalenia krtani, tchawicy, oskrzeli czy wręcz w niektórych przypadkach – zapalenia płuc. Powikłania grypy mogą być niestety znacznie bardziej poważne dla organizmu, a cena, którą przyjdzie zapłacić za niedoleczoną grypę może być wysoka. Może dojść nie tylko do powikłań podobnych jak przy przeziębieniu, ale również do zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia, a także do zapalenia mózgu i opon mózgowych czy wręcz do śmierci. Do obu tych chorób należy więc podejść odpowiedzialnie.