Rimantin 50 mg to lek dostępny na receptę. Tabletki zawierają substancję czynną – 50 mg chlorowodorku rymantadyny (Rimantadini hydrochloridum), która wykazuje działanie przeciwwirusowe w kierunku wirusa grypy typu A. Lek Rimantin można stosować we wczesnym leczeniu grypy typu A u dzieci i osób dorosłych, a także w celu zapobieżenia chorobom powodowanym przez wirusy grypy typu A podczas epidemii grypy. Tabletek nie mogą przyjmować kobiety będące w ciąży, a także karmiące piersią, nie są one wskazane również u dzieci przed ukończeniem 1. roku życia.
Spis treści
Co to jest lek Rimantin, 50 mg, 20 tabletek i w jakim celu się go stosuje?
Rimantin 50 mg to lek przeciwwirusowy wydawany na receptę. Stosuje się go do wczesnego leczenia grypy typu A u dzieci i osób dorosłych oraz zapobiegawczo, w celu ochrony przed chorobami powodowanym przez wirusy grypy typu A podczas epidemii grypy. Lek Rimantin zawiera jako substancję czynną 50 mg chlorowodorku rymantadyny (Rimantadini hydrochloridum). Związek ten jest pochodną amantadyny, wykazuje on działanie przeciwwirusowe w kierunku wirusa grypy typu A. Dokładny mechanizm działania rymantadyny nie został jeszcze poznany, przypuszcza się, że substancja ta hamuje cykl replikacji wirusa.
Pełny skład leku Rimantin 50 mg prezentuje się następująco:
- w 1 tabletce znajduje się 50 mg chlorowodorku rymantadyny (Rimantadini hydrochloridum),
- substancje pomocnicze to: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, kwas stearynowy.
Ważne: lek Rimantin zawiera laktozę. Jeśli u pacjenta stwierdzono nietolerancję niektórych cukrów, powinien on skonsultować przyjmowanie tabletek z lekarzem.
E-recepta online na Rimantin 50 mg
Lek Rimantin 50 mg jest dostępny wyłącznie na receptę. Jeśli pacjent chce zacząć go stosować, może się udać na wizytę stacjonarną do lekarza, skorzystać z teleporady lub użyć wygodnego rozwiązania, jakim jest recepta przez Internet na Rimantin 50 mg. Recepta online zostanie wydana, jeśli pacjent posiada aktualne wyniki badań oraz w trakcie terapii lekiem nie wystąpiły u niego działania niepożądane. Aby ją zrealizować, wystarczy podać farmaceucie numer PESEL oraz wygenerowany kod.
Dawkowanie leku Rimantin – jak go zażywać?
Lek Rimantin w tabletkach należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przyjmuje się go drogą doustną, po posiłkach, natomiast dawkowanie zależy od przyczyny leczenia.
Dawkowanie leku Rimantin 50 mg w celu leczenia grypy u dzieci
Leczenie należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej, najlepiej do 48 godzin od zaobserwowania pierwszych objawów grypy. Następnie należy przyjmować tabletki Rimantin do 5 dni lub do 48 godzin po ustąpieniu objawów grypy. Dawkowanie jest zależne od wieku:
- dziecko w wieku do 6 lat – dawka jest ustalana indywidualnie przez lekarza,
- dziecko w wieku 7-10 lat – 1 tabletka (50 mg chlorowodorku rymantadyny) 2 razy w ciągu doby,
- dziecko w wieku 11-14 lat – 1 tabletka (50 mg chlorowodorku rymantadyny) 3 razy w ciągu doby,
- dziecko w wieku powyżej 14 lat – dawkowanie wygląda jak u osoby dorosłej.
Dawkowanie leku Rimantin 50 mg w celu leczenia grypy u osób dorosłych
Leczenie grypy należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej, najlepiej do 48 godzin od zaobserwowania pierwszych objawów. Tabletki Rimantin przyjmuje się przez 5 dni lub do 48 godzin po ustąpieniu objawów grypy, zalecane dawkowanie u osób dorosłych wynosi 2 tabletki (100 mg chlorowodorku rymantadyny) 2 razy w ciągu doby.
Dawkowanie leku Rimantin 50 mg w celu zapobiegania wystąpieniu grypy u osób dorosłych
Zalecane dawkowanie u osób dorosłych wynosi 1 tabletka (50 mg chlorowodorku rymantadyny) raz w ciągu doby. Lek Rimantin 50 mg należy przyjmować nie dłużej niż przez 30 dni.
Przedawkowanie leku Rimantin 50 mg
Jak dotąd nie odnotowano przypadku, aby pacjent przedawkował lek Rimantin 50 mg. Mimo to w przypadku przyjęcia dawki większej niż zalecana, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie dawki leku Rimantin 50 mg
W sytuacji, gdy omyłkowo nie przyjęto leku Rimantin 50 mg, należy zastosować zalecaną dawkę od razu po przypomnieniu sobie o tym fakcie. Natomiast gdy zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki, należy pominąć opuszczoną dawkę.
Przeciwwskazania do stosowania leku Rimantin 50 mg
Najważniejszym przeciwwskazaniem do przyjmowania leku przeciwwirusowego Rimantin 50 mg jest uczulenie na składniki antybiotyku – chlorowodorek rymantadyny lub substancje pomocnicze.
Przeciwwskazania do stosowania tabletek Rimantin to także:
- nadczynność tarczycy,
- ostra choroba wątroby,
- ostra lub przewlekła choroba nerek.
Leku przeciwwirusowego nie powinny również przyjmować kobiety będące w ciąży lub karmiące piersią oraz dzieci przed ukończeniem 1. roku życia.
Natomiast szczególnej ostrożności i konsultacji z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku Rimantin wymagają sytuacje, takie jak:
- ciężkie choroby serca,
- choroby wątroby,
- niewydolność nerek,
- podeszły wiek,
- stwierdzenie w przeszłości ataku padaczki,
- zaburzenia czynności przewodu pokarmowego,
- zaburzenia rytmu pracy serca.
Działania niepożądane po zażyciu leku Rimantin 50 mg
Rimantin 50 mg może wywoływać różne działania niepożądane tak jak wszystkie inne leki. Najczęściej zgłaszane skutki uboczne podczas przyjmowania leku przeciwwirusowego to: bezsenność, bóle brzucha, bóle głowy, brak łaknienia, nerwowość, nudności, osłabienie, suchość w ustach, wymioty, zawroty głowy oraz zmęczenie. Wymienione dolegliwości były obserwowane częściej niż u 1 na 100, ale rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów stosujących tabletki Rimantin.
Inne działania niepożądane zgłaszane po przyjęciu leku przeciwwirusowego Rimantin zostały wymienione poniżej.
Niezbyt częste skutki uboczne leku Rimantin (obserwowane częściej niż u 1 na 1 000, ale rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów):
- biegunka,
- depresja,
- duszność,
- euforia,
- nadpobudliwość ruchowa,
- niestrawność,
- pobudzenie,
- senność,
- szumy uszne,
- wysypka,
- zaburzenia koncentracji,
- zaburzenia koordynacji ruchowej.
Rzadkie skutki uboczne leku Rimantin (obserwowane (częściej niż u 1 na 10 000, ale rzadziej niż u 1 na 1 000 pacjentów):
- dezorientacja,
- drgawki,
- kaszel,
- kołatanie serca,
- mlekotok,
- nadciśnienie,
- niewydolność serca,
- omamy,
- omdlenia,
- skurcz oskrzeli,
- zaburzenia chodu,
- zaburzenia naczyń mózgowych,
- zaburzenia rytmu serca,
- zmiany smaku lub utrata smaku.
Częstotliwość występowania działań niepożądanych leku Rimantin wzrasta w sposób znaczący w przypadku zastosowania wyższych dawek niż zalecane. Każdy niepokojący objaw należy skonsultować z lekarzem.
Rimantin 50 mg 20 a ciąża i laktacja, a także inne leki
Stosowanie leku Rimantin 50 mg a ciąża
Leku Rimantin 50 mg nie należy stosować w okresie ciąży.
Stosowanie leku Rimantin 50 mg a karmienie piersią
Leku Rimantin 50 mg nie należy stosować w czasie laktacji.
Stosowanie leku Rimantin 50 mg a inne leki
Nie wszystkie leki mogą być przyjmowane razem z antybiotykiem Rimantin 50 mg. Przykładem są paracetamol oraz kwas acetylosalicylowy – leki te zmniejszają skuteczność tabletek Rimantin. Z tego powodu przed rozpoczęciem terapii należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych ostatnio lub obecnie lekach, również tych, które wydawane są bez recepty. Istotne są również preparaty ziołowe przyjmowane w ostatnim czasie lub obecnie.
Stosowanie leku Rimantin 50 mg a prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Rimantin 50 mg może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów. Jeśli pacjent nie jest pewien, jak jego organizm zareaguje na lek, nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Stosowanie leku Rimantin a alkohol
Nie należy spożywać alkoholu w trakcie stosowania leku Rimantin, ze względu na ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych objawów ze strony ośrodkowego układu nerwowego.
Stosowanie leku Rimantin z jedzeniem i piciem
Lek przeciwwirusowy Rimantin należy zażywać po posiłku, tabletki popija się dużą ilością wody.