Budezonid

Napisano 01.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Budezonid to lek wziewny, który sprzedawany jest w postaci kapsułek twardych, w których znajduje się specjalny proszek do inhalacji. Lek ten stosowany jest między innymi w przypadku astmy oskrzelowej i POChP. Co należy wiedzieć o jego stosowaniu i dawkowaniu? Jakie lek ten może mieć skutki uboczne i z jakimi lekami nie wolno go łączyć? Czy Budezonid może być zażywany przez kobiety w ciąży i matki karmiące piersią? 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Budezonid – czym jest i kiedy się go stosuje?

Lek Budezonid to preparat z grupy kortykosteroidów, który stosowany jest w celu leczenia astmy oskrzelowej, a także POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Jego substancją czynną jest budezonid. Lek zmniejsza stan zapalny w płucach, przez co redukuje ryzyko napadów astmy i jednocześnie ułatwia oddychanie w przypadku POChP.

Lek Budezonid dostępny jest w postaci proszku do inhalacji w kapsułkach twardych o różnej zawartości substancji czynnej. Zgodnie z ulotką wyróżnić można:

  • Budezonid LEK-AM, 200 mcg/dawkę inhalacyjną, proszek do inhalacji w kapsułkach twardych, 60 kapsułek,
  • Budezonid LEK-AM, 200 mcg/dawkę inhalacyjną, proszek do inhalacji w kapsułkach twardych, 120 kapsułek,
  • Budezonid LEK-AM, 400 mcg/dawkę inhalacyjną, proszek do inhalacji w kapsułkach twardych, 60 kapsułek,
  • Budezonid LEK-AM, 400 mcg/dawkę inhalacyjną, proszek do inhalacji w kapsułkach twardych, 120 kapsułek.

E-recepta online na Budezonid

Budezonid jest lekiem dostępnym na receptę, wypisywanym w konkretnych przypadkach, który powinien być przez pacjenta zażywany zgodnie z zaleceniami lekarskimi. E-recepta na lek Budezonid może zostać wystawiona pacjentowi zarówno w czasie stacjonarnej wizyty lekarskiej, jak również może być to recepta online, która wystawiana jest po konsultacji medycznej online. Recepta przez Internet na Budezonid może być zrealizowana w aptece w taki sam sposób jak realizuje się receptę otrzymywaną w czasie wizyty w przychodni, co oznacza, że wystarczy podać farmaceucie swój numer PESEL i kod 4-cyfrowy, który wysyłany jest do pacjenta SMS-em. Inną opcją jest pokazanie farmaceucie kodu kreskowego, który znajduje się w wydruku informacyjnym recepty (wiadomość mailowa – załącznik PDF).

Skład i dawkowanie leku Budezonid

W skład leku Budezonid wchodzi substancja czynna, budezonid, a także substancje pomocnicze, w tym laktoza jednowodna 230 i 251, a także osłonka kapsułki, w skład której wchodzi hydroksypropylometyloceluloza i woda oczyszczona. 

Kapsułki Budezonid nie są przeznaczone do połykania. Należy je stosować wziewnie, do czego służy załączony do opakowania inhalator. Pacjent powinien również wiedzieć, że nie można stosować innego inhalatora niż ten, który znajduje się w opakowaniu leku, ponadto nie powinno się stosować starego inhalatora z wcześniejszego opakowania leku, gdyż ten jest dostosowany do ilości kapsułek opakowania. Szczegółowa instrukcja obsługi inhalatora znajduje się w ulotce preparatu – należy stosować się do podanych tam wytycznych.

Lek Budezonid powinien być przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza, najlepiej o stałych porach dnia. Jeśli lek Budezonid mają przyjmować dzieci, powinno się to odbywać pod nadzorem osoby dorosłej. Budezonid powinien być przyjmowany nawet w przypadku niewystępowania objawów astmy oskrzelowej, ponieważ jego działanie zapobiega napadom. Długość terapii i dawkowanie ustala lekarz – nie wolno tego modyfikować na własną rękę. 

  • Zalecane w ulotce dawkowanie dla osób dorosłych, które zmagają się z astmą to 200-400 µg budezonidu 1-2x na dobę. W szczególnych przypadkach (np. przy zaostrzeniu objawów astmy na skutek zmiany doustnych kortykosteroidów na budezonid lub zmniejszania ilości kortykosteroidów doustnych) dawka ta może być zwiększona do 1600 µg na dobę (w 2-4 inhalacjach). Jeśli chodzi o dzieci w wieku powyżej 6 lat, które zmagają się z astmą, zalecane dawkowanie to 200 µg budezonidu 1-2x na dobę. W szczególnych przypadkach dawka ta może być przez lekarza zwiększona do 800 µg na dobę. 
  • W przypadku osób dorosłych zmagających się z POChP, dawka zalecana budezonidu to 200-400 µg 2x na dobę, a w szczególnych przypadkach lekarz może zwiększyć dawkę do 1600 µg na dobę. 

Jeśli pacjent ma odczucia, że stosowana przez niego dawka może być zbyt wysoka lub zbyt niska, powinien koniecznie skonsultować się z lekarzem. W przypadku pominięcia dawki, pacjent powinien przyjąć kolejną o ustalonej porze (nie wolno stosować dawki podwójnej, by ją uzupełnić). Przyjęcie większej dawki niż ustalona przez lekarza jest wskazaniem do niezwłocznego kontaktu z lekarzem bądź zgłoszenia się do szpitala. 

Przeciwwskazania do stosowania leku Budezonid

Lek Budezonid nie powinien być stosowany przez pacjentów, którzy mają uczulenie na budezonid lub pozostałe składniki preparatu. Szczegółowa lista substancji pomocniczych znajduje się w ulotce, która jest dołączona do opakowania – należy się z nią zapoznać i wszelkie wątpliwości dotyczące ewentualnego uczulenia skonsultować z lekarzem lub farmaceutą. W składzie leku znajduje się ponadto laktoza, więc pacjenci, którzy nie tolerują niektórych cukrów, powinni skonsultować się z lekarzem, zanim przyjmą dawkę leku. Lek Budezonid nie powinien być również podawany pacjentom z gruźlicą płuc. Mowa tu nie tylko o aktualnie toczącym się stanie chorobowym, ale również o gruźlicy płuc, która pacjent już przebył. Lek Budezonid nie jest ponadto dedykowany do ostrych napadów duszności – w ich przypadku powinno się stosować inne leki. Należy również wiedzieć, że Budezonid nie powinien być stosowany przez dzieci w wieku poniżej 6 lat, a w przypadku zażywania wziewnego sterydu przez dłuższy czas, należy regularnie kontrolować wzrost dziecka. 

Skutki uboczne leku. Budezonid a inne leki i alkohol

Lek Budezonid może mieć różnego rodzaju działania niepożądane, które mogą (choć nie muszą) się u danego pacjenta pojawić. Niektóre ze skutków ubocznych mogą być ciężkie – występują u 1-10 na 10 000 pacjentów i po ich zaobserwowaniu należy koniecznie zgłosić się do lekarza:

  • Bezwzględnie należy zgłosić się do lekarza, jeśli pacjent zaobserwuje zakażenie dróg oddechowych, które może objawiać się gorączką, nasilonym kaszlem i wydzieliną w drogach oddechowych. Wskazaniem do kontaktu z lekarzem jest również świszczący oddech, ciężkie objawy nadwrażliwości, w tym pokrzywka, świąd, wysypka, obrzęki twarzy/gardła, a także trudności w oddychaniu/przełykaniu bądź zawroty głowy. W przypadku zmiany masy ciała, otyłości brzusznej, nudności lub biegunek, a także większego osłabienia również zalecany jest pilny kontakt z lekarzem, podobnie jak w przypadku różnego rodzaju zaburzeń widzenia. 

Inne działania niepożądane to np.:

  • Skutki uboczne częste, czyli pojawiające się u 1-10 na 100 pacjentów: zapalenie płuc w przypadku pacjentów z POChP.
  • Skutki uboczne niezbyt częste, czyli pojawiające się u 1-10 na 1000 pacjentów: widzenie nieostre.
  • Skutki uboczne rzadkie, czyli pojawiające się u 1-10 na 10 000 pacjentów: zakażenia jamy ustnej oraz gardła, chrypka, opóźnienie wzrostu u dzieci i młodzieży, osłabienie struktury kości, zmiany zachowania, w tym depresja i napady złości (u dzieci), a także podrażnienie i ból gardła.
  • Skutki uboczne o nieznanej częstości występowania, które wymagają bezwzględnego kontaktu ze specjalistą: zaburzenia snu, niepokój ruchowy lub nerwowość, niepokój lub depresja, rozdrażnienie lub nadmierne pobudzenie. Pojawić może się również kontaktowe zapalenie skóry i siniaki.

Lek Budezonid może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego pacjent powinien bezwzględnie poinformować lekarza w czasie wywiadu medycznego o zażywanych przez siebie środkach medycznych. Szczególną uwagę należy zachować, jeżeli pacjent przyjmuje niektóre leki na zakażenia (np. ryfampicyna, ketokonazol, klarytromycyna czy itrakonazol), a także jeśli zażywa niektóre leki podawane w przypadku zakażenia wirusem HIV (np. rytonawir, atazanawir, nelfinawir). Dodać należy tu również leki na zaburzenia rytmu serca (np. amiodaron). W przypadku wyżej wymienionych preparatów medycznych konieczna może okazać się zmiana dawki lub szczególne środki ostrożności. W ulotce nie wspomniano natomiast o łączeniu leku Budezonid z alkoholem. 

Budezonid w czasie ciąży i karmienia piersią

Kobiety, które podejrzewają, że mogą być w ciąży lub wiedzą już, że są w ciąży, powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, zanim zaczną przyjmować lek Budezonid. Należy mieć na uwadze, że stosowanie tego leku w ciąży możliwe jest jedynie w przypadkach, kiedy lekarz stwierdzi, że korzyści z terapii u danej pacjentki przewyższają jej ryzyko. Jeśli jednak pacjentka aktualnie karmi swoje dziecko piersią, nie powinna zażywać leku Budezonid, dlatego również o tym fakcie należy poinformować lekarza w wywiadzie medycznym.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.