Budezonid LEK-AM 400 mcg/dawkę inhalacyjną – proszek do inhalacji w kapsułkach twardych, 60 kapsułek

Napisano 01.08.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Budezonid 400 µg/dawkę inhalacyjną to lek wziewny w postaci kapsułek twardych ze specjalnym proszkiem do inhalacji, który stosuje się u pacjentów chorych na astmę lub POChP. Co warto wiedzieć o wskazaniach, przeciwwskazaniach i środkach ostrożności przy Budezonid LEK-AM 400 mikrogramów? Jakie skutki uboczne może mieć ten preparat i czy można go bezpiecznie łączyć z innymi lekami lub stosować w ciąży?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest Budezonid LEK-AM 400 mikrogramów proszek do inhalacji i jak go stosować?

Lek Budezonid 400 µg/dawkę inhalacyjną to kortykosteroid przeznaczony do inhalacji. Preparat przepisywany jest przede wszystkim pacjentom, którzy chorują na astmę, gdyż minimalizuje ryzyko pojawienia się napadów astmy. Budezonid LEK-AM 400 mikrogramów stosowany jest ponadto w przypadku zdiagnozowanego POChP, czyli przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, ponieważ w tym przypadku znacznie ułatwia oddychanie. Substancją czynną jest tutaj budezonid – w jednej kapsułce znajduje się dawka 400 µg budezonidu, a opakowanie zawiera 60 kapsułek twardych.

Kapsułki leku Budezonid 400 mcg/dawkę inhalacyjną nie mogą być przez pacjenta połykane – można stosować je wyłącznie wziewnie, przy pomocy dołączonego do opakowania inhalatora (nie powinno się stosować innego inhalatora, ani inhalatora ze starego opakowania leku). Instrukcja obsługi inhalatora i wykonywania inhalacji opisana jest w ulotce preparatu – pacjent powinien się z nią wnikliwie zapoznać.

Inhalacje lekiem Budezonid 400 µg/dawkę inhalacyjną najczęściej wykonuje się 1-2x dziennie (w szczególnych przypadkach częściej), najlepiej o stałych porach dnia. Trzeba lek stosować zgodnie z zaleceniami lekarza i nie można na własną rękę modyfikować dawki czy długości trwania terapii. W przypadku podawania preparatu dzieciom, przyjmowanie leku powinna nadzorować osoba dorosła. 

E-recepta online na Budezonid LEK-AM, 400 mcg/dawkę inhalacyjną, proszek do inhalacji w kapsułkach twardych, 60 kapsułek

Budezonid 400 µg/dawkę inhalacyjną jest dostępny wyłącznie na receptę i powinien być stosowany zgodnie ze wskazaniami lekarza. E-recepta na ten środek medyczny może być wystawiona zarówno stacjonarnie, jak również po konsultacji lekarskiej przez Internet. Recepta przez Internet na Budezonid LEK-AM 400 mikrogramów zostanie wystawiona, jeśli lekarz stwierdzi wskazania do terapii i jednocześnie wykluczy przeciwwskazania do jej prowadzenia. Recepta online może być zrealizowana w każdej aptece – by wykupić lek, można podać farmaceucie kod z przesłanego SMS-a oraz numer PESEL pacjenta, jednak można również wyświetlić farmaceucie na urządzeniu mobilnym kod kreskowy recepty (znaleźć można go w załączniku wiadomości e-mail). 

Budezonid 400 mikrogramów proszek do inhalacji – skład i dawkowanie leku

Preparat Budezonid 400 µg/dawkę inhalacyjną w składzie zawiera substancję czynną, którą jest budezonid, a także substancje pomocnicze, do których należy laktoza jednowodna 230 i 251. Skład osłonki kapsułki obejmuje hydroksypropylometylocelulozę i wodę oczyszczoną.

W ulotce opisane zostało zalecane dawkowanie leku Budezonid LEK-AM 400 mikrogramów:

  • W przypadku pacjentów dorosłych z astmą zaleca się 200-400 µg budezonidu 1-2x na dobę. Jeśli dojdzie do zaostrzenia objawów choroby w związku ze zmianą doustnych kortykosteroidów na budezonid lub w związku ze zmniejszaniem ilości stosowanych przez pacjenta kortykosteroidów doustnych, lekarz może zwiększyć dawkę do 1600 µg budezonidu na dobę (podawanego w 2-4 dawkach). 
  • Jeśli chodzi o dzieci w wieku powyżej 6 lat chorujące na astmę, powinny przyjmować 200 µg budezonidu 1-2x na dobę. W szczególnych przypadkach lekarz może zwiększyć dawkę leku do 800 µg budezonidu na dobę. 
  • Osoby dorosłe z POChP powinny przyjmować dawkę budezonidu 200-400 µg 2x na dobę, jednak lekarz może ją zwiększyć do 1600 µg na dobę, jeśli zajdzie taka konieczność. 

Jeśli pacjent ma wrażenie, że przepisana przez lekarza dawka jest zbyt wysoka lub zbyt niska, powinien skonsultować swoje objawy ze specjalistą. Trzeba wiedzieć, że nie można przyjmować dawki podwójnej leku, gdy pacjent pominie porcję, a jeśli zdarzy się przyjęcie większej dawki, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza lub do szpitala. 

Budezonid 400 przeciwwskazania do stosowania leku

Budezonid 400 µg/dawkę inhalacyjną nie może być stosowany przez wszystkich pacjentów, stąd tak ważny jest rzetelny wywiad lekarski, zanim pacjent otrzyma receptę na ten preparat. Budezonid LEK-AM 400 mikrogramów nie powinien być zażywany przez pacjentów z nadwrażliwością na jakikolwiek składnik tabletki (w tym zwłaszcza na budezonid i laktozę), ponadto nie jest przeznaczony dla pacjentów z gruźlicą płuc (przebytą lub toczącą się). Leku nie powinno stosować się przy ostrych napadach duszności, ponadto nie jest to lek przeznaczony dla dzieci w wieku poniżej 6 lat, a każde jego długotrwałe zażywanie przez dzieci powinno wiązać się z kontrolą ich wzrostu. 

Należy uważać również na stosowanie leku Budezonid 400 µg/dawkę inhalacyjną z niektórymi lekami, w tym zwłaszcza z niektórymi lekami na zakażenia (np. ryfampicyna, ketokonazol, klarytromycyna czy itrakonazol), niektórymi lekami na zakażenia wirusem HIV (np. rytonawir, atazanawir, nelfinawir), a także niektórymi lekami na zaburzenia rytmu serca (np. amiodaron). 

Budezonid 400 – skutki uboczne zażywania tego leku

Pacjent powinien mieć świadomość tego, że Budezonid 400 µg/dawkę inhalacyjną może (choć nie musi) wywoływać działania niepożądane. Szczegółowo informuje o tym producent w dołączonej do opakowania ulotce. 

W ulotce preparatu zaznaczono, że stosowanie leku Budezonid 400 mcg/dawkę inhalacyjną może mieć ciężkie skutki uboczne. Częstotliwość ich występowania wynosi 1-10 na 10 000 pacjentów, jeśli się jednak pojawią, pacjent powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Do takich skutków ubocznych zaliczyć można zakażenie dróg oddechowych, którego objawy to np. gorączka, nasilony kaszel i wydzielina z dróg oddechowych. Inne działania niepożądane ciężkie to także świszczący oddech, ciężkie objawy nadwrażliwości (np. trudności w oddychaniu/przełykaniu, pokrzywka, świąd, zawroty głowy, wysypka, obrzęki twarzy/gardła). Dodać tu należy również zmiany masy ciała, otyłość brzuszną, osłabienie, nudności lub biegunki i zaburzenia widzenia. 

Pozostałe skutki uboczne Budezonid LEK-AM 400 mikrogramów obejmują: 

  • Częste skutki uboczne (u 1-10 na 100 pacjentów) obejmują zapalenie płuc u osób z POChP.
  • Niezbyt częste skutki uboczne (u 1-10 na 1000 pacjentów) obejmują nieostre widzenie.
  • Rzadkie skutki uboczne (u 1-10 na 10 000 pacjentów) obejmują opóźnienie wzrostu u dzieci i młodzieży, a także zakażenia jamy ustnej lub gardła, podrażnienie i ból gardła, ponadto pojawić może się chrypka, zmiany zachowania (np. depresja i napady złości u dzieci), a także osłabienie struktury kości.
  • Skutki uboczne Budezonid 400 µg/dawkę inhalacyjną, których częstość występowania nie jest znana, obejmują między innymi niepokój ruchowy, nadmierne pobudzenie, rozdrażnienie, nerwowość, zaburzenia snu, niepokój i depresję, a także kontaktowe zapalenie skóry i siniaki. Pojawienie się tych skutków ubocznych wymaga pilnego kontaktu z lekarzem. 

Stosowanie leku Budezonid 400 w czasie ciąży i laktacji

Lek Budezonid 400 µg/dawkę inhalacyjną w ciąży może być stosowany jedynie wtedy, kiedy korzyści z takiego rozwiązania u danej kobiety przewyższają ryzyko podania leku w ciąży. Decyduje o tym indywidualnie lekarz, który zna historię medyczną pacjentki i jej stan zdrowia, dlatego kobieta powinna koniecznie poinformować lekarza o ciąży lub jej podejrzeniu. Trzeba również wiedzieć, że lek Budezonid LEK-AM 400 mikrogramów nie jest zalecany do podawania w czasie karmienia piersią, więc również fakt laktacji kobieta powinna zgłosić lekarzowi w czasie konsultacji.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.