Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Budezonid 200 µg/dawkę inhalacyjną jest preparatem medycznym przeznaczonym do inhalacji, który jest dostępny w formie twardych kapsułek, wewnątrz których znajduje się proszek do inhalacji zawierający budezonid. Lek stosuje się w przypadku astmy oskrzelowej i POChP. Co warto wiedzieć o jego dawkowaniu i środkach ostrożności, które należy zachować przy terapii? Czy lek Budezonid LEK-AM 200 mikrogramów posiada skutki uboczne i czy może być stosowany w czasie karmienia piersią?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Co to jest Budezonid 200 mcg/dawkę – 60 kapsułek twardych – i kiedy jest stosowany?
Środek Budezonid 200 µg/dawkę inhalacyjną należy do grupy leków kortykosteroidowych, które stosowane są w przypadku astmy, w celu redukcji ilości napadów, a także w przypadku POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), by ułatwić choremu oddychanie. Substancją czynną tego leku jest budezonid. Jedna kapsułka zawiera dawkę 200 µg budezonidu, a w opakowaniu znajduje się 60 kapsułek twardych.
Budezonid LEK-AM 200 mikrogramów przeznaczony jest jedynie do inhalacji. Kapsułek nie można połykać, a inhalacje trzeba stosować z wykorzystaniem dołączonego do opakowania inhalatora (nie może być to inny inhalator i nie może być to inhalator ze starego opakowania tego środka). W ulotce dołączonej do leku znajduje się szczegółowa instrukcja postępowania z inhalatorem i przyjmowania leku wziewnie – trzeba stosować się do zawartych tam wskazówek.
Zwykle inhalacje lekiem Budezonid 200 mcg/dawkę inhalacyjną wykonuje się 1-2x na dobę (lub częściej w szczególnych przypadkach). Pory tych inhalacji powinny być stałe, ponadto pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza i nie może modyfikować dawki czy czasu trwania terapii na własną rękę. Podawanie leku dzieciom wymaga bezwzględnie nadzoru osoby dorosłej.
E-recepta online na Budezonid LEK-AM, 200 mcg/dawkę inhalacyjną, proszek do inhalacji w kapsułkach twardych, 60 kapsułek
Budezonid 200 µg/dawkę inhalacyjną jest preparatem dostępnym jedynie na receptę, co oznacza, że trzeba zgłosić się do lekarza, by móc go wykupić. E-recepta na lek wystawiona będzie pacjentom, którzy mają wskazania do terapii budezonidem i jednocześnie nie mają przeciwwskazań do zażywania tego leku. Możliwa jest nie tylko recepta otrzymana po wizycie stacjonarnej, ale również recepta przez Internet na Budezonid LEK-AM 200 mikrogramów. Wystawić może ją lekarz po zdalnej konsultacji lekarskiej. Taka recepta online może być zrealizowana w dokładnie taki sam sposób jak realizuje się receptę otrzymywaną stacjonarnie. W celu wykupienia leku można podać farmaceucie swój numer PESEL i kod 4-cyfrowy SMS lub wyświetlić na urządzeniu mobilnym kod kreskowy recepty (z wiadomości mailowej lub IKP).
Co znajduje się w leku Budezonid 200 mcg/dawkę (60 kapsułek twardych) i jak powinno się go dawkować?
Preparat Budezonid 200 µg/dawkę inhalacyjną w składzie posiada substancję czynną, czyli budezonid, a także substancje dodatkowe, w tym laktozę jednowodną 230 i 251. Osłonka kapsułki składa się z hydroksypropylometylocelulozy i wody oczyszczonej.
Ulotka preparatu zawiera wskazania dawkowania Budezonid LEK-AM 200 mikrogramów, aczkolwiek ostateczna decyzja pozostaje po stronie lekarza.
- Pacjenci dorośli z astmą powinni zażywać 200-400 µg budezonidu 1-2x na dobę. Gdy objawy astmy się nasilą, np. na skutek zmiany doustnych kortykosteroidów na budezonid lub w przypadku zmniejszania ilości stosowanych kortykosteroidów doustnych, dawka leku może być przez lekarza zwiększona do 1600 µg budezonidu na dobę (rozłożonego na 2-4 dawki). W przypadku POChP u dorosłych dawka budezonidu to 200-400 µg 2x na dobę, ale i tu lekarz może ją w razie potrzeby zwiększyć do 1600 µg na dobę.
- Dzieci w wieku powyżej 6 lat, które chorują na astmę oskrzelową, mogą przyjmować dawkę budezonidu wynoszącą 200 µg 1-2x na dobę. Jeśli jest taka konieczność, lekarz może zwiększyć dawkę budezonidu do 800 µg na dobę.
Jeśli pacjent będzie mieć dolegliwości, mogące świadczyć o nieprawidłowo dobranej dawce leku (zbyt wysokiej lub zbyt niskiej), powinien skonsultować się z lekarzem. Jeśli dojdzie do pominięcia dawki leku, nie można przyjmować dawki podwójnej, by uzupełnić zaległą. Przypadkowe przyjęcie zbyt dużej dawki należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem lub zgłosić się do szpitala.
Kiedy nie zażywać leku Budezonid 200 mcg/dawkę?
Istnieją przeciwwskazania do zażywania leku Budezonid 200 µg/dawkę inhalacyjną. Głównym przeciwwskazaniem jest oczywiście nadwrażliwość na budezonid i pozostałe składniki leku. W składzie znajduje się laktoza, więc uważać powinni pacjenci, którzy nie tolerują cukrów. Budezonid LEK-AM 200 mikrogramów nie jest dedykowany dzieciom poniżej 6 lat, ponadto długotrwałe jego stosowanie u dzieci wymaga kontroli ich wzrostu. Leku nie powinno podawać się w przypadku gruźlicy płuc (aktualnej lub przebytej), a także w przypadku ostrych napadów duszności.
Szczególną ostrożność należy zachować, jeśli lek Budezonid 200 µg/dawkę inhalacyjną ma być stosowany z niektórymi lekami, w tym między innymi wraz z niektórymi lekami na zaburzenia rytmu serca (np. amiodaron), niektórymi lekami na zakażenia wirusem HIV (np. rytonawir, nelfinawir, atazanawir), a także niektórymi lekami stosowanymi przy zakażeniach (np. ryfampicyna, klarytromycyna, ketokonazol, itrakonazol).
Niepożądane działania po zażyciu leku Budezonid 200 mcg/dawkę
Należy wiedzieć, że lek Budezonid 200 µg/dawkę inhalacyjną może mieć różnego typu działania niepożądane, choć oczywiście nie muszą one wystąpić u każdego.
Wyróżnić można ciężkie skutki uboczne Budezonid LEK-AM 200 mikrogramów, które zgodnie z ulotką producenta wymagają pilnego kontaktu z lekarzem. Takie działania niepożądane pojawiają się u 1-10 na 10 000 pacjentów i zaliczyć można do nich między innymi: zaburzenia widzenia, ciężkie objawy nadwrażliwości (np. obrzęki twarzy/gardła, trudności w oddychaniu/przełykaniu, zawroty głowy, pokrzywka, świąd, wysypka), a także świszczący oddech. Do działań niepożądanych zaliczyć można również objawy zakażenia dróg oddechowych, w tym np. gorączkę, nasilony kaszel i wydzielinę z dróg oddechowych, ponadto ciężkie skutki uboczne obejmują również osłabienie, nudności i biegunki, zmianę masy ciała i otyłość brzuszną.
Dodatkowe działania uboczne Budezonid LEK-AM 200 mikrogramów to np.:
- Częste działania niepożądane (u 1-10 na 100 pacjentów): zapalenie płuc u pacjentów z POChP.
- Niezbyt częste działania niepożądane (u 1-10 na 1000 pacjentów): nieostre widzenie.
- Rzadkie działania niepożądane (u 1-10 na 10 000 pacjentów): zmiany zachowania (np. depresja i napady złości u dzieci), opóźnienie wzrostu u dzieci i młodzieży, chrypka, osłabienie struktury kości, zakażenia jamy ustnej lub gardła oraz podrażnienie i ból gardła.
- Działania niepożądane leku Budezonid 200 µg/dawkę inhalacyjną o częstotliwości występowania jeszcze nieokreślonej to zwłaszcza zmiany zachowania, w tym niepokój i depresja, rozdrażnienie, nerwowość, niepokój ruchowy lub nadmierne pobudzenie oraz zaburzenia snu. W tej grupie znajdują się również objawy takie jak kontaktowe zapalenie skóry i siniaki. Zaobserwowanie podobnych skutków ubocznych wymaga niezwłocznej konsultacji z lekarzem.
Ciąża i karmienie piersią przy stosowaniu leku Budezonid 200 mcg/dawkę
Należy mieć na uwadze, że preparat Budezonid 200 µg/dawkę inhalacyjną może być podawany kobietom ciężarnym tylko w sytuacji, kiedy lekarz stwierdzi, że korzyści z terapii przewyższają jej ryzyko. Sytuację analizuje się indywidualnie dla każdej pacjentki, więc ważne jest, by lekarz został poinformowany o ciąży lub jej podejrzeniu przez pacjentkę w czasie konsultacji medycznej. Kobieta powinna również wspomnieć o laktacji, gdyż nie zaleca się, by Budezonid LEK-AM 200 mikrogramów podawany był kobietom karmiącym piersią.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?