Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Miażdżyca aorty, znana również jako arterioskleroza, to stan, w którym złogi tłuszczowe i cholesterol gromadzą się na ścianach aorty – największego naczynia krwionośnego w organizmie. Proces ten może prowadzić do pogrubienia i osłabienia ściany aorty, zwiększając ryzyko pęknięcia aorty lub zawału serca. Miażdżycowa aorta jest wiodącą przyczyną śmierci z powodu chorób układu krążenia. Dokonuje się podziału na miażdżycę aorty brzusznej i aortę piersiową miażdżycową. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy i możliwości leczenia tego schorzenia.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Aorta miażdżycowa – co to jest?
Nie jest łatwo wykryć miażdżycę aorty, chociaż z czasem mogą pojawić się różne problemy zdrowotne z tym związane. Wtedy najlepiej skonsultować się z lekarzem. Dodatkową zachętą do takiej konsultacji może być fakt, że obecnie nie zawsze trzeba nawet wychodzić z domu, aby odbyć taką konsultację, ponieważ możliwa jest recepta online. Do jej realizacji wystarczy otrzymany kod i numer PESEL.
- otyłość i nadwaga;
- palenie papierosów;
- dieta wysokotłuszczowa i wysokosłodzona;
- brak aktywności fizycznej;
- wysoki poziom cholesterolu i ciśnienie krwi;
- cukrzyca;
- białkomocz – związany z zapaleniem nerek;
- nadmiar fibrynogenu – białka konieczne do powstawania skrzepu;
- komórkowa insulinooporność – brak wrażliwości tkanek na insulinę;
- choroba alkoholowa;
- dziedziczność.
- ból lub dyskomfort w klatce piersiowej;
- duszność;
- zmęczenie;
- nudności i wymioty;
- złe samopoczucie;
- ból dolnych kończyn;
- biegunka;
- wzdęcia;
- zawroty głowy lub omdlenia.
- Typ 1: obejmuje aortę wstępującą i jest powszechnie związany z chorobą zastawki aortalnej.
- Typ 2: dotyczy aorty zstępującej i jest częściej spotykany.
- leki obniżające poziom cholesterolu i ciśnienie krwi oraz rozszerzające naczynia tętnicze;
- zmianę stylu życia, takie jak dieta i ćwiczenia fizyczne (niezbyt intensywne);
- rzucenie palenia;
- ograniczanie stresu;
- operację, taką jak wymiana zastawki aortalnej lub operacja bypassów, endarterektomia (usunięcie blaszek miażdżycowych);
- leczenie chorób współwystępujących (np. cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa).
- spożywanie produktów o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i trans – tłuszcz nie powinien przekraczać 30% dobowego zapotrzebowania energetycznego;
- jedzenie dużej ilości owoców, warzyw i produktów z pełnych ziaren zbóż – szczególnie istotne są produkty bogate we flawonoidy (np. cebula, pomidory, karczochy);
- ograniczenie spożycia cukru i soli;
- zrezygnowanie ze smażenia na rzecz gotowania na parze;
- utrzymywanie zdrowej wagi;
- unikanie palenia tytoniu i nadmiernego spożywania alkoholu.
Aorta miażdżycowa to stan, w którym złogi tłuszczowe i cholesterol gromadzą się na ścianach aorty, tworząc blaszkę miażdżycową. Płytka ta może powodować znaczne zwężenie i osłabienie aorty, zwiększając ryzyko pęknięcia aorty lub zawału serca. Takie zmiany miażdżycowe pojawiają się wraz z wiekiem. Szczególnie niebezpieczna jest aorta miażdżycowa serca, która może grozić zawałem. Zbyt dużo tłuszczu we krwi skutkuje odkładaniem się lipidów, co w konsekwencji prowadzi do miażdżycy w łuku aorty. Pojawia się również blaszka miażdżycowa w aorcie brzusznej.
Aorta miażdżycowa – przyczyny występowania
Głównymi czynnikami ryzyka wystąpienia aorty miażdżycowej są czynniki związane z dietą i stylem życia. Należą do nich:
Jednak najczystszą przyczyną aorty miażdżycowej jest zbyt wysoki poziom cholesterolu LDL. Jest on odpowiedzialny za transportowanie cząsteczek cholesterolu z wątroby do różnych tkanek organizmu. Potocznie nazywa się go „złym cholesterolem”. Jeśli pojawi się nadmiar cząsteczek cholesterolu LDL, wtedy komórki nie są w stanie ich pobierać. W rezultacie taki cholesterol zaczyna odkładać się na ściankach tętnic, nierzadko powodując miażdżycę.
Czy aorta miażdżycowa zawsze jest bezobjawowa?
Niestety, miażdżyca aorty jest często cichą chorobą, bez objawów, dopóki blaszka miażdżycowa nie stanie się wystarczająco duża, aby ograniczyć przepływ krwi. Kiedy objawy występują, mogą obejmować:
To najpopularniejsze objawy, jakie może powodować aorta miażdżycowa. Problem polega na tym, że to choroba przewlekła i może dość długo degradować nasz organizm. Do tego to choroba ogólnoustrojowa i nie poprzestaje na zapychaniu tylko jednego naczynia. Zwężona, pogrubiona i usztywniona tętnica ogranicza dostarczanie odpowiedniej ilości tlenu do tkanek. Długo niewykryta aorta miażdżycowa zwykle powoduje uszkodzenie blaszki miażdżycowej, co z kolei generuje zakrzep. Właśnie on blokuje tętnicę, odcinając tkankę od tlenu. Niestety, wielu pacjentów dość późno dowiaduje się, że cierpi na miażdżycę.
Aorta miażdżycowa – jakie badania?
Gdy pojawia się podejrzenie aorty miażdżycowej, zwykle lekarz wysyła na badania. Podstawowe to badanie krwi, a przede wszystkim lipidogram – oznaczenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL oraz trójglicerydów (TG). W ten sposób można wykryć problemy z gospodarką lipidową. Przy miażdżycy znacznie zwiększony będzie poziom cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL.
Niestety, badania laboratoryjne nie są w stanie wykryć wszystkich problemów, a szczególnie takiej kwestii jak zwapnienie aorty brzusznej. Aby je wykryć, konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego, RTG klatki piersiowej, USG. Dopiero mając te wszystkie badania, lekarz może skutecznie ocenić stan chorego. Trzeba pamiętać, że miażdżyca to podstępna choroba i nie zawsze można ją łatwo wykryć. Stąd właśnie wielu ludzi żyje z miażdżycą latami, nieświadomych zagrożenia, a potem późno rozpoczynają leczenie.
Aorta miażdżycowa – rodzaje
Miażdżyca może się pojawić w różnych naczyniach tętniczych jak tętnica udowa, kręgowa czy tętnica szyjna. Tutaj koncentrujemy się przede wszystkim na aorcie, bo to najważniejsza tętnica. Sama aorta, czyli tętnica główna, wychodzi z serca i dzieli się na trzy odcinki: aorta wstępująca, łuk aorty i aorta zstępująca. Ta ostatnia dzieli się jeszcze na aortę piersiową i aortę brzuszną. Stąd właśnie często mówi się o miażdżycy aorty piersiowej i miażdżycy aorty brzusznej.
Rodzaje aorty miażdżycowej można podzielić na:
Leczenie miażdżycy aorty
Jak leczyć aortę miażdżycową? Bez wątpienia należy rozpocząć terapię jak najszybciej po stwierdzeniu schorzenia, szczególnie gdy mamy do czynienia z miażdżycą łuku aorty lub aorty brzusznej. Niestety, nie można odwrócić miażdżycy aorty i zmian z tym związanych, ale można zmniejszyć ryzyko powikłań.
Leczenie miażdżycy aorty zależy od wielkości i lokalizacji blaszki miażdżycowej, a także od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Opcje leczenia obejmują:
Im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym większa szansa, że chory uniknie zawału serca lub udaru mózgu.
Aorta miażdżycowa – jaką dietę stosować?
Zdrowa dieta jest niezbędna w takim schorzeniu jak aorta miażdżycowa, a także w redukcji ryzyka jej wystąpienia. Skuteczna dieta przy miażdżycy aorty powinna obejmować:
Odpowiednia dieta w przypadku aorty miażdżycowej jest istotna nie tylko w trakcie leczenia farmakologicznego, ale i po ewentualnej operacji. Dzięki temu zwiększają się szanse chorego na poprawę zdrowia. Głównym celem takiej diety jest znaczne obniżenie poziomu „złego cholesterolu”. Należy również pamiętać, że wprowadzenie nowej diety nie można ograniczyć tylko do okresu leczenia, należy jej przestrzegać przez kolejne lata.
Aorta miażdżycowa to choroba, która polega na odkładaniu się tłuszczu i cholesterolu na ścianie aorty, największego naczynia krwionośnego w ciele człowieka. Gdy ta choroba nie jest leczona, staje się bardzo niebezpieczna, jest jednym z głównych czynników ryzyka zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?