Zaburzenia erekcji – co je powoduje i jak sobie radzić z tym problemem?

Napisano 19.05.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zaburzenia erekcji są jednym z najczęstszych problemów dotyczących męskiej sfery seksualnej. Niezdolność do odbycia satysfakcjonującego dla mężczyzny i jego partnerki stosunku seksualnego to problem, który można jednak leczyć – wystarczy dobry specjalista, właściwa diagnoza objawów i ich przyczyny, a także skuteczne preparaty medyczne lub psychoterapia. Co warto wiedzieć o zaburzeniach erekcji? Jakie są ich przyczyny i jak można z nimi walczyć?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zaburzenia erekcji – przyczyny

Zgodnie z definicją, z zaburzeniami erekcji mężczyzna ma do czynienia wtedy, gdy wzwód penisa nie może być przez niego osiągnięty lub występuje problem z utrzymaniem wzwodu członka w czasie stosunku. Trzeba wiedzieć, że erekcja jest skomplikowanym procesem, w którym uczestniczy zarówno układ hormonalny i nerwowy, jak również sercowo-naczyniowy, ponadto niebagatelną rolę odgrywa tutaj psychika. Problemy z uzyskaniem lub trzymaniem wzwodu, które sprawiają, że niemożliwy staje się satysfakcjonujący stosunek seksualny mogą mieć zatem zarówno naturę organiczną, jak i psychiczną. Zaburzenia erekcji (inaczej: zaburzenia wzwodu lub impotencja, jednak ostatnia nazwa przestaje być stosowana powszechnie) to zaburzenia seksualne, z którymi zmagają się mężczyźni w każdym wieku. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele i mogą to być zarówno czynniki psychiczne (np. stres), jak również objawy towarzyszące niektórym chorobom (na erekcję mają wpływ między innymi choroby krążenia, choroby serca, problemy z cukrzycą, przerost prostaty, nadciśnienie tętnicze), ponadto nie można wykluczyć innych czynników, takich jak np. niewłaściwa dieta czy brak aktywności fizycznej.

Seks jest bardzo ważnym elementem życia zdrowego mężczyzny. By doszło do erekcji, konieczny jest napływ krwi tętniczej do ciał jamistych prącia, co powoduje ich rozszerzenie, ponadto wstrzymywany jest wówczas odpływ krwi z prącia żyłami, co sprawia, że prącie przybiera na twardości i możliwe jest utrzymanie wzwodu na czas stosunku seksualnego. Do erekcji dochodzi pod wpływem stymulacji seksualnej, w tym zarówno stymulacji psychogennej (fantazje), jak i bezpośredniej stymulacji stref erogennych. Jeśli mężczyzna ma problemy z erekcją, punktem wyjścia powinna być w tym przypadku identyfikacja przyczyny zaburzenia. Z niektórymi dolegliwościami można próbować walczyć farmakologicznie, w czym pomocna będzie e-recepta online, jednak niektóre przyczyny zaburzeń lepiej rozwiąże psychoterapia.

Jeśli chodzi o zaburzenia erekcji, przyczyny mogą być różne:

  • Wyróżnić można między innymi przyczyny zaburzenia erekcji będące następstwem niektórych chorób, w tym między innymi cukrzycy i miażdżycy, a także chorób serca i nadciśnienia, ponadto dodać należy do tego różnego pochodzenia zaburzenia hormonalne, które mogą obejmować zarówno hormony płciowe, jak i hormony tarczycy.
  • Zaburzenia erekcji mogą wiązać się również z dysfunkcją układu nerwowego (neuropatia), ponadto mogą być powiązane z przyjmowaniem niektórych leków, w tym zwłaszcza leków przeciwdepresyjnych czy hormonalnych.
  • Należy wspomnieć, że do problemów z erekcją prowadzić mogą nie tylko leki, ale również używki, w tym zwłaszcza narkotyki, sterydy stosowane w celu zwiększenia masy mięśniowej, a także papierosy czy nadużywanie alkoholu.
  • Problemy z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu mogą być ponadto konsekwencją przebytych zabiegów medycznych.
  • Na koniec należy również wspomnieć o kwestii psychiki – do problemów z erekcją prowadzić może niska samoocena, problemy w związku, stres, przepracowanie, stany depresyjne, zaburzenia lękowe itp.

Diagnostyka zaburzenia erekcji

Podstawą diagnostyki zaburzeń erekcji jest rzetelnie przeprowadzony wywiad lekarski, a także badanie fizykalne, ponadto pomocne może być wykonanie dodatkowych badań krwi, w tym badania stężenia testosteronu itp. Zaburzenia erekcji są dla wielu mężczyzn tematem wstydliwym, dlatego unikają oni kontaktu z lekarzem, co jest błędem, ponieważ większość tego typu problemów nie rozwiązuje się sama, a może się z czasem pogłębiać, co negatywnie odbije się na jakości życia seksualnego mężczyzny. Choć kontakt z lekarzem może być stresujący, warto się na niego zdecydować, gdyż jest to podstawa, jeśli chodzi o leczenie zaburzenia erekcji. Leczenie tej dolegliwości zależne jest od jej przyczyny, dlatego to właśnie postępowanie diagnostyczne jest tu punktem kluczowym terapii. Przede wszystkim należy określić, czy przyczyna zaburzeń jest odwracalna (czy nie) i jakie ma konkretnie podłoże.

Wpływ innych leków, stylu życia i diety na zaburzenia erekcji

Trzeba wiedzieć, że problemy z erekcją mogą wiązać się również ze stylem życia. Zaburzenia erekcji u młodych mężczyzn często związane są z niewielkim doświadczeniem seksualnym i stresem związanym z odpowiedzialnością, by zaspokoić partnerkę. Młodzi mężczyźni nadużywają również często papierosów, a palenie tytoniu może prowadzić do zaburzeń erekcji. Trzeba ponadto dodać tutaj niebezpieczne anaboliki, które często stosowane są przez mężczyzn w celu szybkiego budowania masy mięśniowej – mają one bardzo negatywny wpływ na organizm, w tym również mogą przyczyniać się do problemów z erekcją. U starszych mężczyzn zaburzenia erekcji często wiążą się z nieprawidłową dietą i niewielką aktywnością fizyczną, co może prowadzić do nadwagi i otyłości, a także do obniżonego samopoczucia, niskiej samooceny i gorszego ogólnego stanu zdrowia oraz mniejszej wydolności fizycznej. Jeśli mężczyzna niewłaściwie się odżywia, a w jego codzienności mało jest ruchu, może zmagać się także z nadciśnieniem, chorobami sercowo-naczyniowymi i zaburzeniami gospodarki lipidowej, co także może odbić się negatywnie na jakości życia seksualnego. Już większa aktywność fizyczna i zmiany diety mogą mieć ogromne znaczenie nie tylko na poziom libido, ale także reakcje ze strony ciała i erekcję.

Leczenie zaburzenia erekcji i jego efekty uboczne

W wielu przypadkach problemy z erekcją można zminimalizować poprzez psychoterapię – jeśli zatem problemy z erekcją związane są z psychiką, warto skontaktować się z psychologiem, psychiatrą lub seksuologiem. Gdy w grę wchodzą zaburzenia erekcji, leki bez recepty to nienajlepszy pomysł u osób, które mają dolegliwości towarzyszące, ponadto tego typu specyfiki stosowane bez dostatecznej wiedzy i zaleceń lekarza nie zawsze przynoszą pożądane efekty, przez co problem u pacjenta może się pogłębiać. Trzeba również wspomnieć, że taki lek może mieć działanie niepożądane i niebagatelny wpływ na zdrowie – ryzyka wystąpienia skutków ubocznych nie można wykluczyć, gdy mężczyzna stawia na stosowanie leku na własną rękę. Gdy pojawia się problem z erekcją i niemożnością osiągnięcia satysfakcjonujących stosunków seksualnych, najlepiej wybrać się do lekarza. Choć bywa to dla panów wstydliwe, jest to zwykle niezbędne, by pozbyć się problemu.

Jeśli chodzi o metody leczenia i leki na zaburzenia erekcji, dobierane są one indywidualnie przez lekarza, w oparciu o wcześniejszy wywiad medyczny i zdiagnozowane przyczyny zaburzenia. Stosuje się między innymi inhibitory fosfodiesterazy typu 5, czyli tabletki doustne, których sposób działania polega na tym, że blokują fosfodiesterazę typu 5, przez co nie dochodzi do przedwczesnego rozluźnienia mięśni prącia. Wśród tego typu leków wyróżnić można sildenafil, tadalafil, verdenafil i avanafil. Jak w przypadku wszystkich leków, również leki na zaburzenia erekcji mogą mieć efekty uboczne. Zaliczyć można do nich między innymi bóle głowy i pleców, a także zaburzenia widzenia i dyspensję, ponadto niektórzy pacjenci mają wrażenie zatkanego nosa i innego typu dolegliwości. Leki na zaburzenia erekcji powinny być stosowane ostrożnie i nie są wskazane pacjentom, którzy zmagają się z chorobami wątroby i nerek, ponadto przeciwskazania dotyczą również innych grup mężczyzn, więc lekarz powinien wcześniej przeprowadzić rzetelny wywiad. W przypadku stwierdzenia niedoboru testosteronu, lekarz może zdecydować również o konieczności jego suplementacji u mężczyzny. Przyjmowanie hormonów powinno być zgodne z zaleceniami lekarza – pacjent nie powinien modyfikować dawki na własną rękę, gdyż może być to niebezpieczne.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.