Hipoplazja zatoki czołowej — przebieg choroby, diagnostyka i leczenie

Napisano 07.06.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Hipoplazja zatoki czołowej, czy też jej niedorozwój u pacjenta to stan, który nie należy do rzadkości i nie zawsze negatywnie wpływa na jakość życia danej osoby. Hipoplastyczna może być zarówno prawa, jak i lewa zatoka czołowa. Patologia często jest przez pacjentów niezauważalna i uznawana zazwyczaj bywa za nieistotną wadę rozwojową, o ile pacjent nie obserwuje przy tym żadnych dolegliwości. Zdarza się jednak, że konieczny jest kontakt ze specjalistą, a za problemy zatok odpowiedzialny jest lekarz otolaryngolog. Jak może objawiać się hipoplazja zatok czołowych i kiedy niezbędne jest odbycie konsultacji z lekarzem? Czy hipoplazja może mieć jakieś powikłania?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Hipoplazja zatoki czołowej — na czym polega?

Stan niedostatecznego wykształcenia narządu wskutek wad genetycznych określany jest mianem hipoplazji, a przykładem może być hipoplazja zatok czołowych. Co to jest konkretnie? Zgodnie z definicją mowa o niedostatecznym rozwoju zatok czołowych. Zatoki to przestrzenie wypełnione powietrzem. Każda z nich pełni ważną rolę w organizmie. Odpowiadają za wytwarzanie wydzieliny śluzowej, która nawilża wdychane powietrze i oczyszcza je. Hipoplazję należy odróżnić od aplazji – w przypadku aplazji mówimy o całkowitym braku zatoki czołowej, a w przypadku hipoplazji jedynie o jej niedorozwoju. Przyczyny problemu mogą być różne, natomiast skutkowało to tym, że rozwój zatok czołowych został rozpoczęty, ale na pewnym etapie się zatrzymał. W efekcie dochodzi do zmniejszenia objętości zatoki. Możliwa jest zarówno hipoplazja lewej zatoki czołowej, jak i hipoplazja prawej zatoki czołowej. Nierozwinięta do końca zatoka czołowa nie jest rzadkością u pacjentów i zazwyczaj nie stanowi to problemu, chociaż niekiedy wymagana jest interwencja laryngologa.

Czytaj także:

Ciekawostkę stanowi fakt, że hipoplazja sama w sobie to nie tylko problem pacjentów z zatokami. To zaburzenie rozwojowe, które obejmować może również niejeden inny znajdujący się w organizmie narząd. Możliwa jest między innymi hipoplazja serca, płuc, prącia, nerek, twarzy, kończyn, szkliwa, czy też móżdżku. Niektóre hipoplazje są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, czy też śmiertelne. Są jednak i takie, z którymi można żyć wręcz bezobjawowo.

Problemy z zatokami, czy to spowodowane hipoplazją, czy też z nią niepowiązane, niejednokrotnie wymagają leczenia farmakologicznego, w tym często antybiotykoterapii. Jeśli pacjent z jakiegoś powodu nie jest w stanie udać się na stacjonarną wizytę u lekarza w stosownym czasie, skorzystać może z rozwiązania, jakim jest e-recepta online. W ten sposób można otrzymać receptę na potrzebny lek bardzo szybko i to bez potrzeby wcześniejszej rezerwacji terminu, czy też opuszczania domu lub zwalniania się z pracy.

Jak zdiagnozować hipoplazje zatoki czołowej?

Jeśli u pacjenta podejrzewana jest z jakiegoś powodu hipoplazja zatoki czołowej, powinien on zgłosić się do specjalisty, który zleci dodatkowe badania. Hipoplazja zatok czołowych zdiagnozowana może być przy pomocy badania, jakim jest tomografia komputerowa. Hipoplastyczna zatoka czołowa bywa często wykrywana „przy okazji” diagnostyki innych problemów zdrowotnych, a jeśli pacjent nie odczuwa dolegliwości z nią związanych, nie ma potrzeby wdrażania leczenia.

Najczęstsze symptomy świadczące o hipoplazji zatoki czołowej

Hipoplazja zatok nie zawsze wiąże się z występowaniem objawów. Pacjenci mogą być zupełnie nieświadomi tego, że ich zatoka czy zatoki czołowe są niedostatecznie wykształcone i mogą nie odczuwać w związku z tym żadnych dolegliwości. Są jednak również osoby, w przypadku których hipoplazja zatok czołowych objawy może dawać.

Hipoplazja zatoki czołowej — kiedy zgłosić się do laryngologa?

Nie w każdym przypadku hipoplazja zatoki czołowej wymaga wdrożenia działań medycznych, jednak zdarza się, że u pacjentów pojawiają się dolegliwości wymagające interwencji laryngologa. Jeśli nie daje żadnych objawów hipoplazja zatok czołowych, leczenie nie jest potrzebne. Niewykształcone zatoki czołowe skutki mogą dawać w postaci częstszych infekcji, a to znów wymagać może stosowania farmakologii lub wdrożenia bardziej inwazyjnych metod leczenia laryngologicznego, w tym chociażby punkcji zatok. Punkcję wykonuje się między innymi w sytuacji, kiedy nagromadzona w zatokach wydzielina utrudnia pacjentowi normalne funkcjonowanie.

Do laryngologa koniecznie należy się zgłosić w przypadku objawów sugerujących na zapalenie zatok o nasilonym przebiegu, gdy stosowanie leków na własną rękę nie pomaga, dolegliwości się nasilają lub występują częste nawroty choroby. Należy szczególnie zwrócić uwagę na takie objawy jak wysoka gorączka, którą może wywoływać infekcja w zatoce, a także nasilone bóle głowy (dolegliwość jest charakterystyczna, gdyż ból jest szczególnie dokuczliwy przy pochylaniu się), obrzęk śluzówki nosa, czy też gęstsza wydzielina spływająca nie przez nos, tylko do gardła.

Nieleczone zapalenie zatok może mieć bowiem groźne powikłania, w tym może przejść w postać przewlekłą, której leczenie jest trudniejsze. Powikłaniem, jakie może mieć choroba zatok, jest między innymi ropień oczodołu lub ropień, którego lokalizacją jest mózg, a nawet ubytki obejmujące kość oczodołu, czy też pojawić może się zapalenie szpiku kości. Dojść może nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Czy hipoplazje zatoki czołowej można wyleczyć?

W oparciu o to, co to znaczy hipoplazja zatoki czołowej oraz fakt, że u większości pacjentów nie jest to problem związany z występowaniem dokuczliwych objawów, lekarze zwykle nie każą się nim przejmować, gdyż nie zawsze leczenie jest potrzebne. Ważne jest jednak pilnowanie prewencji infekcji górnych dróg oddechowych, dbanie o odporność i zdrowie, doleczanie infekcji już istniejących, aby nie przechodziły do okolicy zatok, a także stosowanie leków na alergię, czy też unikanie czynników drażniących zatoki, które mogłyby przyczyniać się do częstych chorób zapalnych zatok.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.