Trzustka a nadmierne gazy. Czy to objaw choroby?

Napisano 26.04.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Trzustka a nadmierne gazy – czy zagadnienia te mogą mieć ze sobą jakikolwiek związek? Jak najbardziej. Wzdęcia i związane z nimi nadmierne wydalanie gazów będące wynikiem nagazowania jelit, wynikać mogą między innymi z zaburzeń trawienia, z czym wiązać się mogą problemy z trzustką. Chora trzustka może prowadzić do zaburzeń związanych z funkcjonowaniem organizmu. Zaburzenia tego narządu powodować mogą poważne choroby, które mogą mieć charakter zapalny, a nierzadko wiązać się nawet z nowotworem. Czy nadmierne gazy mogą być objawem zapalenia trzustki? Jak wygląda diagnoza i leczenie zapalenia trzustki? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Trzustka a nadmierne gazy — czy to objaw poważnej choroby?

Narząd, jakim jest trzustka, znajduje się w górnej tylnej części jamy brzusznej, na lewo od linii kręgosłupa. Odpowiada między innymi za trawienie pokarmów, wytwarzając enzymy biorące udział w rozkładzie białek, tłuszczów oraz węglowodanów. Na organizm wpływa również poprzez regulację poziomu cukru we krwi. Znajdujące się przy trzustce komórki produkują hormony (insulinę i glukagon) odpowiedzialne za stężenie glukozy. Jeśli chodzi o zagadnienie „trzustka a nadmierne gazy”, należy pamiętać, że wytwarzanie i gromadzenie się zbyt dużych ilości gazów (metan, dwutlenek węgla i inne gazy) w jelitach i związane z tym wzdęcia mogą prowadzić do poważnych schorzeń trzustki.

Czytaj także:
  • Żółty stolec a trzustka. Co powinno niepokoić?
  • Nadmierna fermentacja przez bakterie jelitowe, będąca efektem nietolerancji pokarmowej, czy też zaburzeń wchłaniania, to kolejna przyczyna nadmiernych gazów. Jeżeli objawom tym towarzyszy dodatkowo chudnięcie oraz krwawienia z przewodu pokarmowego, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Do przyczyn nadmiernych gazów zalicza się jednak najczęściej połykanie cząstek powietrza podczas spożywania pokarmów oraz picia, czy też palenia papierosów. Inne przyczyny nadmiernych gazów to uwalnianie lotnych substancji z napojów gazowanych, które trafiają do żołądka.

    Jeśli u pacjenta przez dłuższy czas pojawiają się nadmierne gazy, a chora trzustka doprowadziła do wystąpienia poważnych dolegliwości, konieczne może okazać się przyjmowanie leków. Jeśli pacjent potrzebuje pilnie leków, skorzystać może z rozwiązania, jakim jest recepta przez internet. To szybki sposób na otrzymanie niezbędnych medykamentów, który nie wymaga tradycyjnej wizyty u lekarza. Wystarczy wypełnić znajdujący się w Internecie formularz, by w kilka chwil otrzymać SMS-a z czterocyfrowym kodem, który bez problemu chory może zrealizować w aptece.

    Nadmierne gazy a zapalenie trzustki

    Gazy naturalnie obecne są w świetle jelita. W jelicie zwykle znajduje się stała objętość gazów, która wynosi około 200 ml. Jest to normalny poziom gazów u każdego zdrowego człowieka. Jeśli chodzi o termin „nadmierne gazy”, związany jest on z obecnością gazów w ilości, która przekracza zdolności magazynowania i wydalania. Efektem nadmiernych gazów są między innymi wzdęcia. Do objawów związanych z obecnością nadmiernych gazów w organizmie człowieka zalicza się również silny ból brzucha, a także utrzymujące się przez dłuższy czas czkawki, bekanie oraz częste odbijanie. Efektem nadmiernych gazów mogą być też problemy z wypróżnianiem.

    Przewlekłe zapalenie trzustki to choroba, która prowadzi do stopniowego upośledzenia funkcji tego narządu. Jej przyczyną jest przede wszystkim spożywany w nadmiarze alkohol. Nie tylko spożywanie alkoholu może przyczyniać się do uszkodzenia trzustki. Za zapalenie trzustki odpowiadają również czynniki metaboliczne związane z chorobą, jaką jest cukrzyca, a także otyłość, przyjmowanie niektórych leków (zwłaszcza antybiotyki stosowane przy antybiotykoterapii) oraz leki obniżające cholesterol (cholestyramina). Palenie tytoniu oraz niewłaściwa dieta to kolejne przyczyny zapalenia trzustki. W przypadku zagadnienia „trzustka a nadmierne gazy” należy mieć na uwadze, że jedną z chorób, która powoduje nadmierne gazy i zaparcia, jest zapalenia trzustki. Jeśli chodzi o zagadnienie „śmierdzące gazy a trzustka”, pamiętać należy, że nieprzyjemny zapach gazów przy chorej trzustce związany może być z rodzajem spożywanych produktów oraz zaburzeniami trawienia.

    Diagnoza zapalenia trzustki

    Zapalenie trzustki objawy może dawać różne, dlatego warto przeprowadzać profilaktycznie badania kontrolne. W pierwszej kolejności jednak przeprowadzany jest wywiad lekarski – już zwykły ból trzustki, gazy produkowane w nadmiernych ilościach oraz inne dolegliwości mogą świadczyć o zapaleniu trzustki. Podstawowym badaniem mającym na celu potwierdzenie lub wykluczenie choroby jest badanie krwi, które ma na celu sprawdzenie poziomu leukocytów oraz enzymów amylazy i lipazy we krwi oraz moczu. Jeśli istnieje podejrzenie, że pacjent ma chorą trzustkę, powinien wykonać badanie obrazowe, w tym badanie USG oraz badanie radiologiczne jamy brzusznej. Narząd ten bada się również poprzez wykonanie tomografii komputerowej. Choroba, jaką jest zapalenie trzustki, może zostać zdiagnozowana także poprzez endosonografię endoskopową oraz rezonans magnetyczny.

    Inne objawy zapalenia trzustki

    Jeśli chodzi o temat „trzustka a nadmierne gazy”, należy pamiętać, że jednym z objawów chorej trzustki jest właśnie nadmiar gazów i często towarzysząca mu niestrawność. Również zagadnienie „cuchnące gazy a chora trzustka” w przypadku przewlekłego zapalenia jest jak najbardziej trafne. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie tylko nadmierne gazy przy chorej trzustce mogą świadczyć o jej zapaleniu. U większości pacjentów występuje również stały lub nawracający ból brzucha lub w nadbrzuszu, który nierzadko promieniuje także do pleców. Pojawiać się mogą wówczas inne symptomy, do których zalicza się między innymi zaburzenia oddychania, ponadto dojść może do niewydolności innych narządów, w tym nerki. Ból towarzyszący zapaleniu trzustki nasila się zwykle 15-30 minut po jedzeniu i to wtedy może właśnie promieniować do pleców. Inne objawy zapalenia trzustki to nudności, wymioty, zaparcia oraz biegunki (biegunka tłuszczowa).

    Pacjenci cierpiący na cukrzycę mogą również mieć powód do niepokoju, ponieważ cukrzyca może być objawem przewlekłego zapalenia trzustki. Objawem może być również spadek masy ciała powodowany przez niechęć do jedzenia i niedożywienie. Innym objawem choroby jest również gorączka, zaburzenia świadomości oraz spadek wydalania moczu i zaburzenia krzepnięcia. Objawem mogą być również niewłaściwe zaplanowanie diety i związane z tym niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – A, D, E i K. Niekiedy u pacjentów występuje osłabienie, a także żółtaczka. Rzadkim objawem zapalenia trzustki jest zaczerwienie twarzy oraz zmiany skórne.

    Leczenie zapalenia trzustki

    W przypadku tematu „trzustka a nadmierne gazy” należy mieć na uwadze, że zarówno nadmierne, gazy, jak i inne objawy mogą być przyczyną zapalenia trzustki. Problemy związane z trzustką wymagają pilnego kontaktu z lekarzem, by u pacjenta nie wystąpiły niebezpieczne dla zdrowia powikłania. Konieczne jest wówczas wdrożenie odpowiedniego leczenia. Już na początku leczenia zakazane jest spożywanie alkoholu oraz palenie tytoniu. Ważna jest również odpowiednia dieta, ustalona w zależności od przyczyny i objawów choroby, która powinna być wysokobiałkowa i wysokokaloryczna. Dozwolone jest pieczywo jasne i czerstwe, chude mleko i przetwory mleczne. Zalecane jest spożywanie owoców i warzyw, najlepiej obranych ze skórek. Spożywać można również chude ryby, wędliny oraz wołowinę.

    Pozostając przy temacie „nadmierne gazy a trzustka”, warto pamiętać, że w przypadku zdiagnozowania choroby trzustki, gdzie jednym z objawów są problemy z gazami, konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne. Jeśli zdiagnozowane zostanie zapalenie trzustki, lekarz przepisać może leki przeciwbólowe, opioidy, a także koanalgetyki. Jeśli chorobie towarzyszą wzdęcia oraz utrata wagi, konieczna może okazać się terapia wykorzystująca enzymy trzustkowe. W niektórych przypadkach konieczne może być także usunięcie kamieni z przewodu trzustkowego. Usunięcia wymagać mogą także torbiele.

    Trzustka a nadmierne gazy — jak rozpoznać gazy jako objaw chorej trzustki?

    Objawy chorej trzustki zazwyczaj nie są jednoznaczne, dlatego można je bardzo szybko pomylić z objawami chorób związanych z układem pokarmowym. Jeśli chodzi o temat „trzustka a nadmierne gazy”, bardzo ważna jest umiejętność powiązania problemów z nadmiernymi gazami z chorą trzustką. Jeśli pacjent cierpi na nadmierne gazy, a trzustka dodatkowo boli, nadmiar gazów może wówczas wskazywać na wystąpienie stanu zapalnego w obrębie tego narządu. Jeśli ból jest kłujący i dodatkowo promieniuje w stronę kręgosłupa, oznaczać to może problemy z trzustką. Przy chorej trzustce zarówno gazy, jak i stole (zwykle tłuste) są cuchnące – w wyniku upośledzenia pracy tego narządu dochodzi bowiem do niedostatecznego trawienia tłuszczów, które organizm pacjenta wydala wraz z kałem. Jeśli z bólem trzustki związane są również inne dolegliwości będące objawem nadmiernego nagromadzenia się gazów (wzdęcia, nudności i wymioty), może to również świadczyć o zapaleniu trzustki.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.