Żółty stolec a trzustka. Co powinno niepokoić?

Napisano 26.04.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zarówno barwa, jak i konsystencja ludzkiego stolca, mogą być różnorodne. W kale zdrowego człowieka znajduje się przede wszystkim woda, ponadto kał zawiera resztki pokarmu, bakterie jelitowe oraz złuszczony nabłonek jelitowy. Zdrowy kał powinien być zbity i zwarty oraz mieć kolor brązowy. Nierzadko dochodzi do sytuacji, kiedy kolor kału staje się nietypowy. Jeśli u pacjenta pojawi się między innymi stolec tłuszczowy, inaczej żółty stolec, trzustka może wówczas funkcjonować nieprawidłowo. Podobnie wygląda sprawa przy wątrobie. O chorobie trzustki świadczyć mogą utrzymujące się przez dłuższy czas żółte stolce, nawet jeśli zmianie uległy spożywane przez pacjenta pokarmy. Jaki stolec przy chorej trzustce występuje najczęściej? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zobacz nasz artykuł!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Żółty stolec — czy może oznaczać choroby trzustki?

Powód do niepokoju stanowić może obecność stolca o zaburzonej barwie, któremu towarzyszą inne dolegliwości takie jak biegunka, wymioty, nudności, wzdęcia i zaparcia. Niepokój budzić mogą nie tylko biegunki, ale również inne symptomy, do których zalicza się uciążliwe bóle brzucha. Żółty kolor stolca zawiązany jest przede wszystkim z obecnością w nim niestrawionych tłuszczów. Kropelki tłuszczu są znacznie lżejsze od wody, dlatego stolec koloru żółtego najczęściej unosi się w wodzie w toalecie. Zwykle towarzyszy mu nieprzyjemny zapach, poza tym jest on połyskliwy. Szczególnie ważny jest kolor stolca przy chorej trzustce. Jeśli pacjent zauważy żółty stolec, trzustka może wymagać badania, ponieważ taki kolor kału pojawia się zwykle w przebiegu chorób trzustki. Uwagę zwrócić należy również na fakt, że przy żółtym stolcu pacjent może mieć do czynienia również z chorobami wątroby, ponadto może świadczyć o wystąpieniu groźnych dla zdrowia infekcji.

Czytaj także:
  • Trzustka a nadmierne gazy. Czy to objaw choroby?
  • Jeśli pacjent cierpi na poważne schorzenia, na które stosuje systematycznie te same leki i nagle okaże się, że kończy się opakowanie, skorzystać może z recepty online. W tym celu wystarczy wypełnić znajdujący się w Internecie formularz medyczny, który po weryfikacji przez lekarza stanie się podstawą do wystawienia recepty. To szybkie rozwiązanie, które umożliwia otrzymanie w kilka chwil kodu na niezbędne medykamenty, bez konieczności umawiania się z lekarzem na wizytę w przychodni.

    Przyczyny żółtego stolca

    U niemowląt, a także u noworodków, żółty stolec jest normą. Żółty stolec u dorosłego może wynikać z chorób trzustki i wątroby, do których zalicza się wirusowe zapalenie wątroby, zapalenie alkoholowe oraz kamicę dróg żółciowych, a także z chorób jelit. Przyczyną zmiany barwy stolca na żółtą mogą być również choroby pęcherzyka żółciowego. Niekiedy żółta barwa stolca związana jest z bogatą w karoten dietą. Kamica przewodowa to kolejna przyczyna żółtego stolca. Inne przyczyny żółtego zabarwienia stolca to pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych, a także pierwotny rak dróg żółciowych. Biegunka tłuszczowa może pojawiać się również przy celiakii.

    Jeśli u pacjenta wystąpi żółty stolec, trzustka może wówczas chorować, zwłaszcza jeśli pojawiają się objawy dodatkowe. Przyczynić się może do tego między innymi: wrodzone zapalenie trzustki, kamica przewodu trzustkowego, a także wrodzony niedobór enzymów trzustkowych. Niedrożność dróg żółciowych to kolejna przyczyna zmiany koloru stolca. Zmieniona barwa stolca może także świadczyć o przebytych nowotworach tego narządu. Jeśli żółty stolec utrzymuje się przez dłuższy czas, lekarz zalecić może specjalistyczne badania, ponieważ konieczne może okazać się wdrożenie leczenia.

    Inne objawy chorób trzustki

    Jeśli chodzi o żółty stolec, objawy mogą wskazywać na poważne choroby trzustki. Inne objawy uzależnione są od rodzaju choroby. W przypadku ostrego zapalenia trzustki pacjenci mogą skarżyć się między innymi na ostry ból w podbrzuszu, ponadto pojawiać się mogą u nich wymioty, nudności, przyspieszone bicie serca oraz wzmożone pragnienie. Przy przewlekłym zapaleniu trzustki pojawiać się może biegunka tłuszczowa, ponadto pacjentowi doskwierać może świąd skóry. W niektórych przypadkach obserwuje się również spadek masy ciała. Przy niektórych chorobach trzustki pojawiać się może także gorączka oraz ogólne osłabienie organizmu i biegunka. W przypadku nowotworów dodatkowo pojawić się może krwawienie z przewodu pokarmowego.

    Żółty stolec — jakie badania na trzustkę i wątrobę wykonać?

    Pozostając przy zagadnieniu „żółty stolec – trzustka”, warto również wspomnieć o przeprowadzeniu określonych badań, które zawsze poprzedza wywiad medyczny z pacjentem. By określić przyczynę żółtego stolca, najczęściej wykonywane są badania laboratoryjne krwi. Najważniejszym badaniem jest morfologia krwi, ponadto sprawdzana jest również aktywność enzymów wątrobowych. W ramach badań laboratoryjnych wykonywane są również badania bilirubiny we krwi, a także oznaczana jest ilość produkowanej przez trzustkę amylazy i lipazy. Jeśli wystąpi żółty stolec przy chorej trzustce, czy też wątrobie, zaleca się także wykonanie badania kału, poza tym bada się mocz. Bardzo często lekarz zaleca pacjentom wykonanie badania obrazowego, jakim jest USG jamy brzusznej.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.