Żółte podniebienie – co oznacza? Przyczyny, leczenie

Napisano 21.09.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Żółtawy odcień podniebienia, języka lub skóry może sygnalizować żółtaczkę. Stan ten wiąże się z hiperbilirubinemią, czyli gromadzeniem się nadmiaru bilirubiny w krwiobiegu. Bilirubina powstaje w wątrobie, skąd dostaje się do krwiobiegu. Bilirubina jest również pigmentem, który nadaje skórze i narządom żółty odcień. Zła higiena jamy ustnej, infekcje i inne schorzenia mogą powodować żółte przebarwienia podniebienia. Chociaż większość przyczyn zażółcenia nie jest poważna, kilka wymaga pomocy medycznej, w tym żółtaczka, czy nowotwory. Czytaj dalej i dowiedz się o czym świadczy żółte podniebienie i jak je leczyć.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Żółte podniebienie — możliwe przyczyny

Żółty nalot na podniebieniu nie jest zjawiskiem normalnym i wymaga kontaktu z lekarzem. Żółte podniebienie to stan, w którym kolor języka, dziąseł i gardła pacjenta wydaje się być żółty. Może to wskazywać na problemy zdrowotne, takie jak infekcja, a także może być objawem nowotworu. Możesz również cierpieć na niedobór witaminy B12 lub na zanik ślinianek spowodowany cukrzycą lub zespołem Sjögrena.

Czytaj także:
  • Podrażnione podniebienie – co może być przyczyną? Jakie leczenie zastosować?
  • Jedną z przyczyn żółtego podniebienia są różnego rodzaju infekcje, najczęściej bakteryjne. Inną przyczyną może być również reakcja na leki ( leki zawierają siarkę lub jod, takimi jak tetracykliny, nitrofurantoina, chloramfenikol lub chinolony). Żółty kolor podniebienia może być także wywołany urazem jamy ustnej, języka, czy gardła. Inne przyczyny to np. nałogowe palenie papierosów. Również złe odżywianie i kwaśne diety mogą prowadzić do zażółcenia wyściółki jamy ustnej.

    Przyczyną żółtej barwy na podniebieniu może być zwiększone spożycie jodu. Następuje to w wyniku przyjmowania suplementów zawierających jod lub spożywania pokarmów zawierających duże ilości jodu, takich jak owoce morza (ryby i skorupiaki), produkty mleczne (mleko i sery), pieczywo z solą jodowaną i wodorosty (kelp).

    Niektóre choroby mogą dawać w objawach żółte podniebienie. Przyczyny są różne. Żółte plamy na gardle mogą być wynikiem żółtaczki, marskości wątroby, czy nowotworów.

    Leczenie żółtego podniebienia zależy od przyczyny, jednak czasem wymaga posiadania recepty wypisanej przez lekarza. Bardzo dobrym i szybkim rozwiązaniem jest e-recepta online, którą możesz zdobyć bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim. Taką receptę wykupisz w każdej aptece w Polsce. Z reguły na receptę przepisywany jest antybiotyk, którego dawkowanie ustalane jest przez lekarzy.

    Noworodki

    Żółte podniebienie u noworodka może pojawić się w pierwszych dniach życia, po urodzeniu i karmieniu piersią. Dziecko może mieć żółtawy kolor na wargach i języku, który z czasem stopniowo blednie. Jeśli zauważysz ten objaw u swojego dziecka, oznacza to, że ma ono problemy z prawidłowym trawieniem i wchłanianiem składników odżywczych z pożywienia. W większości przypadków dolegliwość ta znika samoistnie po kilku dniach.

    Czy żółte podniebienie jest zwiastunem poważniejszych chorób?

    Jak przeczytałeś powyżej różne stany mogą dawać żółte podniebienie. Choroby związane z zażółceniem podniebienia mogą być poważne, ale z reguły są to łagodniejsze stany.

    Najczęstszą chorobą jest infekcja w jamie ustnej. Może ona powodować ból i podrażnienie jamy ustnej. Dodatkowo mogą wystąpić wrzody na gardle, policzkach oraz krwawienie dziąseł. Stan ten może powodować spory dyskomfort i uniemożliwiać spożywanie posiłku.

    Niekiedy jednak do żółtego podniebienia dochodzą inne objawy, jak np, przekrwione gardło, ból gardła, żółte oczy, czy skóra.

    Co może oznaczać przekrwione gardło i żółte podniebienie? Najczęściej objawy takie związane są z zapaleniem migdałków. Ostre zapalenie migdałków jest zakażenie węzłów chłonnych znajdujących się za gardłem i dlatego wpływa na wszystkie błony śluzowe w tym obszarze, w tym te w ustach i nosie, tak że stają się obrzęknięte i produkują ropę, co sprawia, że wyglądają na żółtawo-zielonkawe w kolorze. Objawy takie może również wywołać ostre, długo leczone przeziębienie.

    Przewlekłe zapalenie migdałków to stan zapalny, który trwa dłużej niż dwa tygodnie i często występuje z powodu powtarzających się infekcji, wielokrotnego stosowania antybiotyków lub z powodu palenia papierosów.

    Grzybica jamy ustnej a żółte podniebienie — jak je rozpoznać i leczyć?

    Grzybica jamy ustnej to choroba, która dotyka błony śluzowe jamy ustnej. Może być spowodowana przez kilka wirusów i bakterii, ale najczęściej jest spowodowana przez Candida albicans, rodzaj drożdży.

    Objawy kandydozy jamy ustnej obejmują bezbolesne białe plamy lub owrzodzenia na języku, dziąsłach lub gardle. Zmiany te nazywane są pleśniawkami. Zazwyczaj nie są one bolesne i znikają w ciągu około 2 tygodni bez leczenia.

    Grzybicze zapalenie gardła może również powodować wydzielanie żółtej ropy, która osiada na gardle tworząc żółtawy odcień podniebienia. Grzybica również manifestuje się pojawieniem aft, czy pleśniawek. 

    Leczenie grzybicy jamy ustnej powinno być szybkie i zdecydowane, ponieważ może się ona rozprzestrzeniać i stać się poważniejszym problemem. Pacjent z tym problemem powinien skontaktować się z lekarzem, w celu podjęcia szybkiego leczenia. 

    Leczenie kandydozy jamy ustnej to zazwyczaj leki przeciwgrzybicze przyjmowane doustnie. Poprawa może potrwać kilka tygodni, dlatego ważne jest, aby stosować wszystkie przepisane leki. Możesz również potrzebować wizyty u dentysty w celu zbadania jamy ustnej, jeśli cierpisz na schorzenia takie jak cukrzyca lub problemy z układem odpornościowym, które zwiększają ryzyko rozwoju kandydozy jamy ustnej.

    Niewłaściwa higiena jamy ustnej a żółte podniebienie

    Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może być przyczyną żółtego podniebienia.Dzieje się tak dlatego, że bakterie żyjące w Twojej jamie ustnej zjadają białka i lipidy zawarte w Twojej ślinie, które następnie są wydalane przez Twoją ślinę jako produkty odpadowe. Jeśli masz nieświeży oddech, to dlatego, że te produkty wydostają się z ust, zamiast być wypłukiwane przez normalne szczotkowanie i nitkowanie.

    Aby rozwiązać ten problem, musisz częściej szczotkować i nitkować zęby. Spróbuj również użyć antybakteryjnego płynu do płukania ust po każdym posiłku przez około  5 minut (lub dłużej, jeśli to możliwe).

    Regularne dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej z pewnością przyniesie polepszenie zdrowia. 

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.