Zastrzał na palcu – co to jest za schorzenie i jak je wyleczyć?

Napisano 27.10.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zastrzał na palcu to dolegliwość, która występuje najczęściej, gdy uszkodzimy skórę palca dłoni lub stopy i dojdzie do jej zakażenia oraz rozwinięcia się stanu zapalnego. Zastrzał dotyczyć może okolicy podnaskórkowej, ale może również dotyczyć tkanki podskórnej, okolicy stawu, a nawet kości. Jego pojawienie się niektórzy lekceważą, stawiając na domowe sposoby na zastrzał, jednak w niektórych przypadkach stan pacjenta może być na tyle poważny, że nie obędzie się bez interwencji lekarza, zabiegu czy antybiotyku. Co warto wiedzieć o zastrzale, przyczynach jego występowania, objawach i sposobach leczenia? Przeczytasz o tym w poniższym artykule.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest zastrzał palca?

Nie każdy słyszał o schorzeniu, jakim jest zastrzał na palcu, tymczasem nie należy ono wcale do rzadkości. Warto zatem rozjaśnić nieco, co to jest zastrzał, a także jakie mogą być jego przyczyny i objawy. Zastrzałem nazywany jest stan zapalny, który jest skutkiem wcześniejszego urazu połączonego z zakażeniem. Zazwyczaj zastrzał dotyczy palców dłoni, choć może również pojawić się na palcach stóp.

Czytaj także:
  • Palce pałeczkowate – czy są powodem do obaw?
  • Choć wspomniano wcześniej, że zastrzał na palcu pojawia się zazwyczaj w wyniku urazu i powiązanego z nim zakażenia, należy wiedzieć, że nie jest to jedyna możliwość. Przyczyną zastrzału na palcu może być bowiem na przykład obcinanie paznokci. Nieumiejętne wykonanie tej czynności również może wiązać się z zakażeniem bakteryjnym i zapaleniem ropnym. Problemem może być również obgryzanie paznokci. Zastrzał może również pojawić się w przypadku ukłucia brudnym przedmiotem. Mowa np. u ukłuciu palca zanieczyszczoną igłą lub wbiciu drzazgi. Chorobotwórcze drobnoustroje, które znajdują się na zanieczyszczonych przedmiotach przedostają się wówczas do organizmu i przyczyniają się do rozwinięcia się stanu zapalnego. W niektórych przypadkach źródłem problemu może być również wrastający paznokieć.

    Zapalenie może postępować i atakować dalsze tkanki, dlatego dla swojego zdrowia warto postawić na dobrane przez specjalistę leczenie. Gdy placówki med. mają odległe terminy wizyt, a potrzebny jest antybiotyk do kontynuowania leczenia, pomocna może być recepta przez internet. Dzięki takiemu rozwiązaniu można otrzymać receptę na środki niezbędne do leczenia tego schorzenia i to bez konieczności wychodzenia z domu.

    Rodzaje zastrzału na palcu.

    Warto wiedzieć, że zastrzał na palcu może mieć różne rodzaje. Podział dotyczy stopnia zaawansowania stanu zapalnego oraz obszaru jego umiejscowienia. Wyróżnić można:

    • Zastrzał skórny – stan zapalny dotyczy tkanek tuż pod naskórkiem. Ból nasila się zwłaszcza w nocy, ponadto towarzyszy mu obrzęk i zaczerwienienie, a przy tym zbiera się ropa pod naskórkiem.
    • Zastrzał podskórny – stan zapalny znajduje się w tkance podskórnej, jednak w głębszych jej rejonach. Ból nasila się przy opuszczaniu kończyny lub przy ucisku.
    • Zastrzał ścięgnisty – uszkodzeniu uległa pochewka ścięgnista, więc zakażenie jest poważne. Pacjent odczuwa ból ścięgien przy prostowaniu i zginaniu palców.
    • Zastrzał stawowy – dochodzi do zmian w stawach w związku z zakażeniem, a część z nich może być nieodwracalnych.
    • Zastrzał kostny – zakażenie jest najpoważniejsze i obejmować może nie tylko układ kostny, ale również cały organizm.

    Przy zastrzale często konieczna jest wizyta u lekarza. Pojawienie się ropnia wymagać może nacięcia, więc stosowanie domowych sposobów, jak moczenie rąk w wodzie, może okazać się nieskuteczne. Bakterie przyczyniają się do narastania stanu zapalnego, przez co ból staje się silniejszy i pulsujący.

    Jak rozpoznać zastrzał palca?

    Jeśli pacjent podejrzewa u siebie zastrzał na palcu, powinien zgłosić się do lekarza. Rozpoznanie odbywa się na podstawie wywiadu z pacjentem, a także obserwacji objawów mu towarzyszących.

    Gdy dochodzi do zastrzału skórnego, pojawiają się nieprzyjemne objawy, w tym między innymi zaczerwienienie palca oraz bardzo silny ból o charakterze tętniącym. Pojawić może się także obrzęk palca, a gdy zacznie gromadzić się ropa, miejsce nakłucia może zmienić kolor na żółty lub zielony. Na tym objawy jednak się nie kończą. Im stan zapalny poważniejszy, tym bardziej dokuczliwe objawy. Dojść może do przykurczy palca, ograniczenia jego ruchomości, a w poważnych przypadkach również do gorączki i dreszczy (zastrzał stawowy). W bardzo zaawansowanym stadium (zastrzał kostny) nie jest wykluczona również martwica tkanek.

    Zastrzału palca nie powinno mylić się ze schorzeniem, jakim jest zanokcica. Co prawda zarówno zanokcicę, jak i zastrzał wywołują bakterie, jednak nie są to choroby równoważne. W przypadku zanokcicy problem dotyczy skóry w obrębie najbliższej okolicy paznokcia (wału paznokciowego). Zastrzał to natomiast ropień, który powstaje w wyniku uszkodzenia skóry i powstającego wówczas zapalenia.

    Spuchnięty palec a zastrzał – czy to jedyny objaw?

    Należy zaznaczyć, że zastrzał na palcu objawia się nie tylko obrzękiem, ale również innymi dolegliwościami, w tym bólem, zaczerwienieniem, zbieraniem się ropy czy ograniczoną ruchomością palca, a nawet gorączką czy dreszczami. Trzeba również wiedzieć, że nie zawsze spuchnięty palec oznacza zastrzał. Opuchlizna na palcach może pojawiać się z wielu przyczyn. Może między innymi wiązać się z nieprawidłowym ciśnieniem lub wysokim poziomem cholesterolu, a także z otyłością i zastojami układu limfatycznego. Najlepszej diagnozy w tym przypadku dokona lekarz, dlatego nie powinno się zwlekać z kontaktem ze specjalistą.

    Zastrzał na palcu u dzieci – objawy i przyczyny.

    Niewątpliwie nieprzyjemną dolegliwością jest stan zapalny palca u ręki dziecka, a zwłaszcza zastrzał u niemowlaka. Do dolegliwości może dojść między innymi w związku ze zbyt krótkim przycinaniem paznokci dziecku. Problem pojawiać może się również u dzieci ssących kciuk, a także u maluchów, które obgryzają paznokcie. Oczywiście możliwy jest również zastrzał w wyniku urazu, ukłucia czy wbicia drzazgi, jak u osób dorosłych. Na dziecięcym palcu pojawić może się opuchlizna, ponadto palec może być bolesny i zaczerwieniony. Przyczyniać może się to do rozdrażnienia dziecka i jego płaczliwości, ponadto pojawić mogą się problemy ze snem i gorączka. Podejrzenie zastrzału u dziecka wymaga kontaktu z lekarzem, gdyż infekcja może szybko przerodzić się w bardzo poważną.

    Leczenie zastrzału na palcu.

    W Internecie opisywane są domowe sposoby na zastrzał, które mogą przynieść chwilową ulgę, gdy zapalenie nie jest zaawansowane. Mowa między innymi o okładach z szałwii lub babki zwyczajnej, a także okładach z sody oczyszczonej. Pomocna może być również maść na zastrzał – np. maść ichtiolowa, która zahamuje rozwój bakterii. Do lekarza należy jednak bezwzględnie się udać, gdy zastrzał na palcu ma dolegliwości szczególnie dokuczliwe, czy wręcz nasilające się. Prawdopodobnie konieczne będzie wówczas podłużne nacięcie palca, by ropa mogła znaleźć ujście. Wówczas dolegliwości bólowe palca zazwyczaj znacznie maleją. Jak leczyć zastrzał oprócz tego? W niektórych przypadkach (zastrzał podskórny) konieczne będą antybiotyki. Przy zastrzale ścięgnistym niezbędne będzie unieruchomienie ręki po nacięciu. Gdy w grę wchodzić będzie zastrzał stawowy lub kostny, konieczne będzie płukanie jamy stawowej z ropy, a także łyżeczkowanie tkanek, które dotknięte są martwicą, a dodatkowo unieruchomienie ręki.

    Dlaczego zastrzał na palcu to poważne schorzenie?

    Zastrzał na palcu może wyglądać na błahy problem, jednak nie powinno się go lekceważyć, gdyż może nieść za sobą wiele poważnych powikłań. Domowe sposoby na zastrzał można wypróbować, gdy stan zapalny nie jest poważny, jednak nie powinno się do nich ograniczać, gdy dolegliwości są nasilone, nie mijają lub wręcz się nasilają. Nieprawidłowo leczony zastrzał może skończyć się ropowicą. Jej skutki wiążą się natomiast z niewydolnością wielu narządów. Zastrzał może ponadto doprowadzić do sepsy, a w poważnych przypadkach nieunikniona może być amputacja części kończyny.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.