Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Dwunastnica jest rurkowatym narządem o długości do 25-30 centymetrów, który stanowi początek jelita cienkiego. W dwunastnicy trawiony pokarm zostaje poddany działaniu substancji odpowiadających za trawienie znajdujących się w pokarmie białek, tłuszczów i węglowodanów. Niebezpieczne dla zdrowia człowieka jest zapalenie dwunastnicy, któremu towarzyszyć mogą między innymi zmiany nadżerkowe. Jakie są najczęstsze przyczyny i objawy tej dolegliwości? Jak wygląda diagnostyka i leczenie zapalenia dwunastnicy u pacjenta? Po szczegółowe informacje zapraszamy do naszego artykułu!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Zapalenie dwunastnicy — jak się objawia?
Dwunastnica to rurkowaty narząd w organizmie człowieka, który wychodzi z żołądka, łącząc się z odźwiernikiem żołądka i stanowiąc początkowy odcinek jelita cienkiego. Narząd ten zlokalizowany jest na wysokości pierwszego kręgu lędźwiowego, przypominając kształtem literę C. Do najczęstszych schorzeń dwunastnicy zalicza się refluks dwunastniczo-żołądkowy, wrzody na dwunastnicy, nowotwory na dwunastnicy oraz zapalenie dwunastnicy. Diagnozowaniem i leczeniem chorób dwunastnicy zajmuje się gastroenterolog. Co to jest zapalenie dwunastnicy? Schorzenie to związane jest z uszkodzeniem błony śluzowej, co może prowadzić do powstania nadżerek. W przypadku wystąpienia u pacjenta objawów świadczących o zapaleniu dwunastnicy należy jak najszybciej udać się do lekarza, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu i odpowiednich badań potwierdzi lub wykluczy obecność schorzenia. Należy mieć na uwadze, że nieleczona choroba może przerodzić się w przewlekłe zapalenie dwunastnicy, a następnie stać się przyczyną rozwoju choroby wrzodowej.
Jakie są objawy choroby dwunastnicy? Do najczęstszych objawów świadczących o zapaleniu dwunastnicy zalicza się wzdęcie jamy brzusznej, nudności i wymioty. U pacjentów z zapaleniem dwunastnicy pojawić się może też piekący lub gniotący ból nadbrzusza, który może promieniować w stronę kręgosłupa. Inne możliwe przyczyny zapalenia dwunastnicy to biegunka, ogólne osłabienie organizmu, a także częste odbijanie. U niektórych pacjentów wystąpić może gorączka, poza tym częstym objawem choroby jest utrata apetytu i mdłości. Niekiedy pojawiać się mogą obfite wymioty z krwią i wzdęcia, poza tym dojść może do spadku wagi. Występować mogą smoliste stolce o ciemnobrunatnym zabarwieniu, poza tym niektóre osoby mogą mieć problemy z przełykaniem.
Jeśli u pacjenta pojawią się objawy wskazujące na zapalenie dwunastnicy lub zdiagnozowane zostaną u niego inne choroby, skorzystać może z rozwiązania, jakim jest recepta online. W celu otrzymania recepty na niezbędne leki, bez konieczności wychodzenia z domu, należy uzupełnić zamieszczony w Internecie formularz medyczny, który dokładnie przeanalizuje lekarz i jeśli będą do tego wskazania, pacjent może otrzymać SMS z czterocyfrowym kodem do realizacji w dowolnej aptece.
Przyczyny zapalenia dwunastnicy
Do najczęstszych przyczyn powodujących zapalenie dwunastnicy zalicza się nieprawidłową dietę. Co powoduje stan zapalny dwunastnicy jeszcze? Za rozwój schorzenia odpowiadają również czynniki infekcyjne, do których zalicza się między innymi obecność bakterii Helicobacter pylori. Inną przyczyną sprzyjającą rozwojowi choroby są czynniki toksyczne, do których zalicza się stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także żółć oraz trujące grzyby. Oparzenia kwasami to kolejne możliwe przyczyny zapalenia dwunastnicy. Rozwojowi choroby sprzyja również spożywany w nadmiarze alkohol, a także nikotyna oraz promieniowanie rentgenowskie. Do zapalenia dwunastnicy dojść może też w przebiegu chorób infekcyjnych powodowanych przez wirusy, do których zalicza się rotawirusy, a także adenowirusy. Zakażenie pierwotniakiem Giardia lamblia to kolejne możliwe przyczyny schorzenia.
Diagnostyka zapełnia dwunastnicy — jakie badania należy wykonać?
Zapalenie dwunastnicy diagnozuje się na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego z pacjentem oraz na podstawie zleconych badań specjalistycznych. By zdiagnozować stan zapalny dwunastnicy, lekarz może zlecić pacjentowi badania diagnostyczne, do których należy gastroskopia oraz prześwietlenie rentgenowskie górnego odcinka przewodu pokarmowego. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się pobranie wycinków błony śluzowej w celu wykonania badania histopatologicznego. Zabieg ten jest bezbolesny – po jego wykonaniu u niektórych pacjentów może pojawić się ból gardła, który najczęściej samoczynnie ustępuje po kilku godzinach. W przypadku wymiotów i biegunki warto wykonać również badanie biochemiczne krwi, które pozwoli ocenić stopień odwodnienia organizmu.
Leczenie zapalenia dwunastnicy — jak się odbywa?
Jeśli u pacjenta po kontakcie z lekarzem i przeprowadzeniu odpowiednich badań zostanie zdiagnozowane zapalenie dwunastnicy, konieczne może okazać się przyjmowanie antybiotyków oraz inhibitora pompy protonowej. Takie rozwiązanie wyeliminuje obecność bakterii z przewodu pokarmowego, poza tym zmniejszy podrażnienie błony śluzowej. Antybiotyki stosuje się zwykle od 7 do 14 dni. Jak leczyć zapalenie dwunastnicy w inny sposób? W leczeniu stanu zapalnego dwunastnicy konieczne może okazać się też przyjmowanie preparatów przeciwgorączkowych, z kolei jeśli problemy z dwunastnicą są efektem działania pierwotniaków, sprawdzić się mogą preparaty zawierające w składzie metronidazol.
Wsparcie leczenia zapalenia dwunastnicy — dieta, styl życia
W przypadku zapalenia dwunastnicy bardzo ważna jest lekkostrawna dieta, a także zmiana stylu życia. Jeśli u pacjenta pojawi się zapalenie dwunastnicy, dieta powinna uwzględniać między innymi gotowane warzywa, a także mięso oraz chude ryby. W jedzeniu nie powinno zabraknąć również naturalnych tłuszczów w postaci olejów roślinnych, czy też oliwy z oliwek. Unikać należy natomiast smażonych oraz grillowanych potraw. Warto również zrezygnować z picia mocnej kawy i herbaty, a także alkoholu. Należy też zrezygnować z palenia papierosów. Przy zapaleniu dwunastnicy nie należy też pić napojów gazowanych oraz kwaśnych soków, poza tym nie należy stosować ostrych przypraw. Należy też unikać stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zaleca się też rezygnację z wywarów warzywnych i grzybowych.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?