Utrata głosu – przyczyny i leczenie dysfonii.

Napisano 19.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Chrypka i utrata głosu to nieprzyjemne dolegliwości, których przyczyną mogą być między innymi infekcje, zapalenia lub niektóre choroby. Częściowa utrata głosu lub wręcz bezgłos pojawiają się również czasem w wyniku intensywnej pracy aparatem mowy, stąd problem występuje często np. u nauczycieli, piosenkarzy czy wykładowców. Niejednokrotnie towarzyszy mu również zaczerwienienie i przesuszenie śluzówki, a także ból gardła. Co należy wiedzieć o dysfonii, towarzyszących jej objawach i czynnikach, które mogą do niej prowadzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule. Podpowiadamy ponadto, jak leczyć dysfonię i jakie domowe sposoby można wypróbować, by złagodzić dolegliwości. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zanik głosu – przyczyny.

Utrata głosu to poważny problem, który zazwyczaj skłania pacjenta do wizyty u lekarza. Jest to dobrą praktyką, gdyż należy liczyć się z tym, że zanik głosu przyczyny może mieć różne. Mowa tu bowiem zarówno o lekkim podrażnieniu gardła, jak również o poważniejszych schorzeniach, które wymagają pilnej pomocy medycznej. Wspomnieć można o dysfonii organicznej, która wiąże się z różnego rodzaju chorobami krtani, a także o dysfonii czynnościowej, która nie dotyczy samej krtani, tylko mięśni krtani. Mowa może być również o dysfonii psychogennej, która wiąże się z przewlekłym stresem i zaburzeniami emocjonalnymi oraz zaburzeniami osobowościowymi. Jeszcze innym przykładem jest afonia czynnościowa, czyli już całkowita utrata głosu (bezgłos), która może wiązać się z problemami z krtanią lub poważnymi zaburzeniami psychiatrycznymi. 

Problemy z głosem mogą objawiać się na wiele sposobów. Pacjent może mieć zmieniony głos lub jego barwę, może utracić dźwięczność głosu, ponadto siła jego głosu może zostać osłabiona. Często również pacjenci mają problemy z dłuższym mówieniem, pojawia się u nich charakterystyczna chrypka, a także mogą mieć wzmożoną potrzebę wydychania powietrza przy mówieniu. Warto zaznaczyć, że dysfonia często wiąże się również z równoległymi dolegliwościami, w tym między innymi z bólem krtani, a także z zaczerwienieniem i suchością jej śluzówki.

Chrypka lub zanik głosu to problemy, które niejednokrotnie wymagają leczenia farmakologicznego. Leki dobiera się oczywiście do zdiagnozowanej przyczyny problemu, w oparciu o wywiad medyczny i odpowiednie badania. Dobrze wiedzieć, że można skorzystać z recepty online, gdy szybko potrzebne będą leki, a kolejki na wizyty stacjonarne u lekarza będą zbyt długie.

Czego objawem może być chrypka i zanik głosu?

Jak wspomniano wcześniej, utrata głosu może być efektem działania wielu czynników. W grę wchodzić może między innymi nadwyrężenie strun głosowych krzykiem, a także zbyt głośnym lub zbyt długim mówieniem. Nie można wykluczyć również podrażnienia związanego ze spożywaniem ostrych, gorących bądź bardzo zimnych produktów, ponadto struny głosowe mogą być podrażnione również przez alkohol i papierosy, a nawet klimatyzację. Do zaniku głosu prowadzić może także infekcja lub zapalenie strun głosowych, a wówczas konieczne jest już odpowiednio dobrane leczenie. Do przyczyn zaniku głosu zaliczyć można również stany pourazowe lub wady wrodzone krtani, poważne schorzenia, w tym między innymi nowotwory, polipy, guzki głosowe, a nawet obrzęki. Chrypka i zanik głosu mogą być ponadto efektem stosowania niektórych leków, zaburzeń hormonalnych, zaburzeń elektrolitowych, a nawet chorób metabolicznych czy endokrynologicznych. Warto dodać, że do problemów z głosem przyczynić mogą się również czynniki takie jak stres, niestabilność emocjonalna, depresja, zaburzenia osobowości, a nawet lęki.

Jak leczyć dysfonię?

Gdy problemem pacjenta jest utrata głosu, zaczyna on zastanawiać się, jakie leki może przyjąć, by zredukować bądź wyeliminować problem. Trzeba wiedzieć, że leczenie dobiera się indywidualnie, biorąc pod uwagę przyczynę, która spowodowała zanik głosu. Jak leczyć pacjenta, najlepiej będzie wiedział lekarz, który przeprowadzi wcześniej szczegółowy wywiad medyczny i wykona badania dodatkowe. Konieczne może być między innymi badanie stroboskopowe i laryngoskopowe, a także diagnostyka radiologiczna, badania poziomu elektrolitów i hormonów we krwi, badanie EMG i dodatkowe testy, które lekarz może zlecić indywidualnie. 

Jeśli chodzi o leczenie dysfonii, bardzo ważne, by pacjent ograniczał krtań. Gdy w grę wchodzi dysfonia organiczna, stawia się na leczenie przyczynowe. Lekarz może zdecydować również o wdrożeniu glikokortykosteroidów, uzupełnieniu niedoborów witamin, a także podawaniu pochodnych adenozyny. W przypadku dysfonii czynnościowej konieczna będzie prawdopodobnie rehabilitacja głosu. Stawia się również na podawanie botuliny A i B, które rozluźniają fałdy głosowe. Przy dysfonii psychogennej sprawdzić mogą się czasem wdrożone leki uspokajające. W przypadku afonii konieczna może być nie tylko rehabilitacja, ale również psychoterapia. W bardzo poważnych przypadkach nie jest wykluczone również leczenie chirurgiczne.

Domowe sposoby na chrypkę i utratę głosu.

Wiele osób, którym towarzyszy utrata głosu, jeszcze przed wizytą u lekarza próbuje na własną rękę wdrożyć metody łagodzące nieprzyjemne objawy. Jeśli chodzi o domowe sposoby na chrypkę i utratę głosu, postawić można między innymi na właściwe nawodnienie organizmu. Warto pić dużo płynów, które są niezbędne, by prawidłowo nawilżyć śluzówki dróg oddechowych. W nawilżeniu śluzówki pomóc mogą również inhalacje z soli fizjologicznej lub z dodatkiem olejków eterycznych. Łagodząco postawić można na płukanie gardła, w tym między innymi na płukanki ziołowe (np. z szałwią bądź rumiankiem), a także na wodę z solą. Dobrze pomaga również miód oraz nawilżacz powietrza. Są to jednak tylko metody łagodzące, które nie powinny zastąpić kontaktu z lekarzem. Jeśli mimo stosowania domowych sposobów w kilka dni chrypka nie złagodnieje lub głos nie wróci, należy pilnie skonsultować się ze specjalistą i wykonać badania w celu diagnostyki przyczyny problemu i ustalenia leczenia.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.