Utajony zawał serca – objawy, diagnostyka, leczenie

Napisano 26.04.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Zawał serca to martwica mięśnia sercowego, do której u większości pacjentów dochodzi w wyniku jego niedotlenienia. Jest stanem zagrażającym zdrowiu i życiu pacjenta, któremu zapobiec można dzięki wczesnej diagnostyce chorób serca. Do najbardziej znanych objawów zawału serca należy silny ból w klatce piersiowej, dość często promieniujący do lewej ręki. Nie wszystkie zawały objawiają się jednak bólem w klatce piersiowej. Nierzadko dochodzi do sytuacji, kiedy zawał serca przychodzi po cichu, nie dając pacjentowi charakterystycznych objawów. Utajony zawał serca objawy może mieć więc różne. Co jest przyczyną utajonego zawału serca i jak rozpoznać, że coś działo się w organizmie? Jak długo dochodzi się do zdrowia po przebytym zawale? Po informacje zapraszamy do naszego artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Utajony zawał serca — jak do niego dochodzi?

Zawał serca jest głównie efektem postępującej choroby wieńcowej. Jeśli chodzi o przyczyny zawału, zalicza się do nich zakrzep, który jest efektem zamknięcia przepływu krwi przez tętnicę wieńcową. Przyczyną takiego stanu jest miażdżyca, czyli rozwijający się latami proces osadzania się blaszek miażdżycowych, które zwężają naczynia wieńcowe, ograniczając jednocześnie przepływ krwi. Początek zawału związany jest z pęknięciem blaszki miażdżycowej, która znajduje się w tętnicy wieńcowej. Następnie dochodzi do obumierania komórek serca, inaczej do martwicy mięśnia sercowego, czego konsekwencją jest zawał.

Czytaj także:
  • Ile trwa stan przedzawałowy? Jakie ma objawy?
  • Zawał serca najczęściej objawia się w postaci silnego bólu w klatce piersiowej (odczuwalny jest ucisk), który promieniuje do lewej ręki. Ból może promieniować również do żuchwy, gardła, ramion, szyi, pleców oraz nadbrzusza. Z kolei utajony zawał serca objawy może dawać niejednoznaczne. U wielu pacjentów bardzo często ignorowane są symptomy, jakie daje cichy zawał. Objawy choroby nie powinny być jednak bagatelizowane, ponieważ powikłania po nim mogą być dotkliwe.

    Jeśli u pacjenta wystąpił utajony zawał serca lub chory cierpi na nawracające schorzenia i konieczne jest odnowienie recepty na przyjmowane dotychczas leki, zamiast oczekiwać w kolejce do lekarza, skorzystać może z wygodnego rozwiązania, jakim jest e-recepta online. Dzięki niej pacjenci bez wychodzenia z domu będą mogli już w kilka chwil otrzymać SMS-em czterocyfrowy kod na potrzebne leki, który możliwy będzie do zrealizowania w dowolnej aptece.

    Jak rozpoznać utajony zawał serca? Diagnostyka i niezbędne badania

    Z zawałem mogą mieć do czynienia zwłaszcza mężczyźni (u kobiet zawał pojawia się rzadziej). Kobiety przechodzą go jednak znacznie częściej bez widocznych objawów. Jeśli podejrzewasz u siebie przebyty cichy zawał serca, chociaż objawy po ukrytym zawale nie były charakterystyczne, powinieneś jak najszybciej zbadać swoje serce. Jednym z najważniejszych badań kardiologicznych jest badanie EKG. Dzięki niemu określić można pracę serca oraz jego rytm, a także wykryć problemy z niedokrwieniem i inne zaburzenia serca. Na podstawie tego badania lekarz jest w stanie określić, czy pacjent miał utajony zawał serca. Objawy nie zawsze mogą wskazywać na przebyty zawał, jednak prawie zawsze na sercu po cichym zawale widoczna jest blizna, która kształtem przypomina literę Q.

    Jak sprawdzić, czy miało się zawał innymi sposobami? Lekarz zlecić może również rezonans magnetyczny (MR), na podstawie którego określić można szkody, jakie poczynił zawał. Jeśli objawy przechodzonego zawału serca nie wskazywały na przebyty stan, pacjent może zostać skierowany na badanie krwi, w tym na stężenie d-dimerów. Wyniki każdego badania należy skonsultować z lekarzem, który wdroży odpowiednie leczenie lub w przypadku wątpliwości skieruje chorych na dodatkowe badania.

    Utajony zawał serca — objawy. Jak rozpoznać, że coś działo się w organizmie?

    Na utajony zawał narażone są zwłaszcza osoby, u których zdiagnozowana została cukrzyca (główną przyczyną zgonu pacjentów, którzy chorują na cukrzycę, jest choroba niedokrwienna serca). Cichy zawał serca, inaczej utajony zawał serca, to stan, w którym atak serca nie daje jednoznacznych objawów u pacjentów. Utajony zawał serca objawia się między innymi w postaci zawrotów głowy. Do tego dochodzić może również omdlenie. Jeśli chodzi o utajony zawał serca, objawy to także nagłe poczucie zmęczenia, ponadto często u pacjentów pojawia się osłabienie. U części pacjentów odczuwalne są również mdłości. Ukryty zawał serca objawy daje także w postaci bólu brzucha, ponadto pojawiać się może bladość.

    Wymioty, duszność i nudności to kolejne objawy ukrytego zawału u młodych ludzi. Duszności, wymioty oraz nudności to objawy cichego zawału często spotykane również u osób starszych. Do objawów zawału zalicza się również problemy z utrzymaniem równowagi, poza tym pojawiać się może także zgaga i niestrawność. Zawały objawiają się również zimnymi potami. Warto więc zwracać uwagę nawet na błahe objawy, ponieważ skutki niezdiagnozowanego zawału mogą być poważne.

    Leczenie utajonego zawału serca — jak przebiega?

    Chociaż utajony zawał serca objawy daje bardzo zróżnicowane, duże znaczenie odgrywa czas reakcji od chwili, kiedy wystąpił u pacjenta. Jeśli więc czujesz, że Twoje serce nie pracuje prawidłowo, ponadto pojawiają się dodatkowe dolegliwości, jak najszybciej zgłoś się do szpitala. Ukryty zawał leczy się farmakologicznie, poza tym należy zmienić styl życia poprzez ograniczenie czynników sprzyjających rozwojowi choroby. Za zatrzymanie przepływu krwi odpowiada między innym silny stres, ponadto może być on spowodowany przez wysoki cholesterol i niewłaściwą dietę. Nierzadko powoduje go również brak aktywności fizycznej oraz otyłość. Zmiana stylu życia może wpłynąć korzystnie na zdrowie pacjenta, a w wielu przypadkach może uratować również jego życie.

    Powrót do zdrowia po przejściu utajonego zawału serca

    Przechodzony zawał serca może doprowadzić do poważnych problemów, między innymi z układem krwionośnym. Wiele osób po chorobie wraca jednak do pełnej aktywności. By zawał się nie powtórzył, warto szczególną uwagę zwrócić na profilaktykę. Konieczne może okazać się przyjmowanie przepisanych przez lekarza leków. Nierzadko lekarze po przebytym cichym zawale przepisują pacjentom kwas acetylosalicylowy, który wpływa korzystnie na krzepliwość krwi. Ważna jest również codzienna aktywność fizyczna, w tym jazda na rowerze, gimnastyka lub basen. Pamiętać należy również o regularnych wizytach lekarskich, w celu sprawdzania wydolności organizmu. Po konsultacjach z lekarzem warto również zmienić swoje nawyki żywieniowe, a także zredukować codzienny stres.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.