Ucisk w mostku – jakie mogą być jego prawdopodobne przyczyny?

Napisano 10.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ucisk w mostku należy do objawów wywołujących dyskomfort, które towarzyszyć mogą pacjentowi z wielu powodów. Jego umiejscowienie zazwyczaj kojarzymy z zawałem, ale może wskazywać również na inną chorobę, w tym schorzenia żołądka, uszkodzenia przełyku, dolegliwości ze strony kręgosłupa czy półpasiec. Może być to również objaw nerwicy, urazu i wielu innych schorzeń. Bóle opisywane są przez pacjentów różnorodnie. Mogą mieć charakter piekący lub kłujący, ponadto często taki ból promieniuje lub nasila się i towarzyszą mu objawy dodatkowe jak duszność, chrypka, potrzeba kaszlu, nudności, wymioty, gorączka lub omdlenia. Podpowiadamy, co może być przyczyną bólów za mostkiem, a także na czym polega diagnostyka i leczenie, gdy pojawia się ta dolegliwość.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co oznacza ucisk w mostku?

Pacjenci często zgłaszają się do lekarza, ponieważ towarzyszy im charakterystyczny ucisk w mostku, często odczuwalny również jako gniecenie. Pierwsze, co przychodzi na myśl, gdy pojawia się uczucie ucisku w mostku, to choroby układu krążenia, w tym zwłaszcza dolegliwości ze strony serca. Trzeba jednak wiedzieć, że ucisk w dołku pod mostkiem może wiązać się nie tylko z tym narządem i powiązanym z nim układem, ale również z wieloma innymi przyczynami. Przykładem może być chociażby ucisk w mostku po jedzeniu, który może wskazywać na różnego rodzaju schorzenia układu pokarmowego, w tym między innymi na refluks żołądkowo-przełykowy. Ucisk może być również objawem schorzeń układu oddechowego lub nerwowego, stanowiąc chociażby jeden z objawów zapalenia oskrzeli.

Gdy pojawia się ściskanie w klatce piersiowej, zwłaszcza o charakterze ostrym lub nawracającym, swoje kroki należy pilnie skierować do lekarza. Problemu nie można lekceważyć, ponieważ może wskazywać na poważne choroby, a nawet w niektórych przypadkach stanowić zagrożenie dla życia. Lekarz rodzinny, po przeprowadzeniu wywiadu medycznego, z pewnością skieruje pacjenta na dodatkowe badania oraz do specjalisty. Postawienie diagnozy to jednak zazwyczaj początek. Leczenie może wymagać czasu i stosowania środków dostępnych jedynie na receptę, a wówczas z pewnością sprawdzi się e-recepta online. To bardzo wygodna opcja, gdy trzeba pilnie wykupić kończące się leki, ale nie można na czas umówić się do swojego lekarza.

Możliwe przyczyny ucisku za mostkiem

Ucisk w mostku może mieć różne przyczyny: od mniej poważnych, aż po wynikające z przebiegu chorób stanowiących bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Jeśli chodzi o przyczyny ucisku w mostku, wymienić należy między innymi zatorowość płucną i zapalenie trzustki, problemy z kręgosłupem (zwyrodnienie kręgosłupa), a nawet półpaśca. Problemem może być również zapalenie stawów czy zapalenie opłucnej. Warto dodatkowo pamiętać, że ból może mieć podłoże psychiczne – towarzyszy osobom przepracowanym, zmagającym się z przewlekłym stresem, atakami paniki, ponadto może pojawić się jako następstwo lęku pacjenta. Nie jest wykluczona tu również nerwica lub nerwobóle, zapalenie osierdzia i arytmia serca. Dolegliwości bólowe w okolicy klatki piersiowej mogą również być efektem przyjmowania niektórych leków. Z uciskiem w mostku podczas wdechu związany może być również uraz klatki piersiowej. Dolegliwość może być również efektem nadmiernego wysiłku fizycznego.

Objawy ucisku za mostkiem

Sam ucisk w mostku pacjenci w organizmie mogą odczuwać nieco inaczej. Niektórzy opisują go jako uczucie rozpierania, inni bardziej jako kłucie, jeszcze inni mają wrażenie bólu przeszywającego i promieniującego do pozostałych części ciała. Uciskowi niekiedy towarzyszyć może również kaszel i trudności w oddychaniu, a także ból promieniujący w okolice barku, szyi i brzucha, ponadto może być odczuwalny w nadbrzuszu. Czasem z bólem pojawia się pieczenie, suchość w gardle, zgaga bądź niestrawność, ponadto często kojarzony jest z dusznością. Bez względu na rodzaj odczucia, zawsze stan ten budzi niepokój i wymaga sprawdzenia.

Choroby serca a ucisk w sercu

Zdecydowanie najczęściej pacjenci kojarzą ucisk w mostku z układem krążenia. Faktem jest, że pojawienie się narastającego bólu w okolicy serca może świadczyć o zawale. Gdy w grę wchodzi zawał serca, ból jest odczuwany jako silny i nagły, ma charakter ściskający. Często opisywany również jest jako gniotący i promieniujący do lewej kończyny górnej, szyi i żuchwy. Przy zawale pacjent czuje również osłabienie, a przy tym ma zawroty głowy i mdłości. Jest to sytuacja wymagająca pilnego wezwania pogotowia.

Jeśli chodzi o inne choroby serca i układu krążenia, które mogą wiązać się z uczuciem ucisku w klatce piersiowej, wspomnieć należy również o chorobie wieńcowej. Choroba niedokrwienna serca wiąże się ze zbyt małym dotlenieniem komórek, które tworzą mięsień sercowy. Jest to skutkiem zwężonego światła tętnic i utrudnionego przepływu krwi do serca. Choroba wieńcowa objawiać może się zwłaszcza jako ból w klatce piersiowej przy poruszaniu się, a także po stresie lub wzmożonym wysiłku. Ból jest zazwyczaj uciskający, ponadto towarzyszy mu wrażenie rozpierania oraz duszności.

Ucisk w mostku a choroby płuc i stres

Gdy pacjent skarży się na ucisk w mostku, nie można wykluczyć również tego, że przyczyną jest układ oddechowy. Ucisk w mostku może pojawiać się np. w wyniku zatorowości płucnej. Choroba ta jest bardzo groźna i wymaga pilnego kontaktu z lekarzem. Towarzyszy jej nie tylko ból w klatce piersiowej, ale również duszności i suchy kaszel. Objawy związane są ze zwężeniem lub zamknięciem światła tętnicy przez skrzepliny. Atakom towarzyszyć może plucie krwią, a nawet utrata przytomności. Ból może pojawiać się również przy zapaleniu opłucnej, gruźlicy, a nawet towarzyszyć może astmie.

Wspomniano wcześniej także, że za ból w klatce piersiowej stres również może być odpowiedzialny. Faktem jest, że osoby narażone na przewlekły stres mogą odczuwać w stanach napięcia ucisk w klatce piersiowej. Stres odbija się niekorzystnie na funkcjonowaniu całego organizmu. Przyczynia się do pojawiania się ataków paniki, duszności, a także zawrotów głowy i nudności.

Diagnostyka i leczenie ucisku w mostku

Zdecydowanie ucisk w mostku nie powinien być przez pacjenta lekceważony, zwłaszcza jeśli objawy się nasilają. Silne i narastające kłucie w mostku wymaga pilnego wezwania pogotowia, gdyż może świadczyć o zawale serca. Nie można bagatelizować również nawracających dolegliwości bólowych w okolicy serca, gdyż wymagać mogą specjalistycznego leczenia. Ze względu na to, że problem może leżeć w wielu układach, w pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Ten, w oparciu o wywiad medyczny, skieruje pacjenta do kardiologa, gastrologa bądź lekarza o innej specjalizacji. Konieczne będzie również wykonanie szeregu badań. Samo badanie EKG może być niewystarczające. Lekarz może zlecić próbę wysiłkową, EKG metodą Holtera, echo serca, a także inne badania, w tym koronografię, RTG klatki piersiowej lub jamy brzusznej, TK, rezonans magnetyczny, USG jamy brzusznej, a nawet gastroskopię.

Leczenie dobiera się indywidualnie do zdiagnozowanego schorzenia, którego objawem jest ucisk w mostku. Może zatem dotyczyć leczenia dolegliwości układu krążenia, układu oddechowego, pokarmowego czy nerwowego. Zazwyczaj stawia się na dobrane odpowiednio leczenie farmakologiczne, choć nie jest wykluczone, że konieczna będzie pilna interwencja chirurgiczna. W niektórych przypadkach sam lek będzie niewystarczający – potrzebna może być również konsultacja z psychologiem.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.