Skąd biorą się potówki u dorosłych i jak z nimi walczyć?

Napisano 27.10.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Potówki to nic innego jak krostki na skórze, których przyczyną jest zablokowanie przewodów wyprowadzających gruczołów potowych. Możliwe są zarówno potówki u dorosłych, jak również u dzieci, w tym zwłaszcza u tych najmłodszych. U większości osób potówkom sprzyja skóra przegrzana w wyniku wysokiej temperatury i wilgotności. Trzeba jednak wiedzieć, że do powstawania pęcherzyków przyczyniać może się nie tylko nadpotliwość przy zatkanych gruczołach potowych, ale również niektóre choroby. Skóra ze skłonnością do problemów z potówkami wymaga odpowiedniej higieny i pielęgnacji, a niejednokrotnie konieczna okazuje się również pomoc lekarza i odpowiednio dobrany lek. Z artykułu dowiesz się więcej o tej dolegliwości, jej przyczynach, objawach i leczeniu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym są potówki?

W miejscach, które narażone są na duże działanie potu, pojawić mogą się potówki. U dorosłych problem ten potrafi być szczególnie dokuczliwy, jednak warto wiedzieć, że nie omija on również dzieci. Potówki co prawda nie stanowią zagrożenia dla zdrowia czy tym bardziej życia pacjenta (o ile nie dojdzie do ich zakażenia), jednakże bez wątpienia nie prezentują się estetycznie, a przy tym mogą swędzieć lub piec.

Zastanawiając się, jak zlikwidować potówki u dorosłego, w pierwszej kolejności warto nieco przybliżyć sam termin „potówki”. Czym są określane nim zmiany? Są to niewielkie pęcherzyki skórne, w środku których znajduje się płyn. Wyróżnić można różne rodzaje potówek – ich powstawanie i wygląd nieco się różnią. Potówki zwykłe wyglądają jak drobne pęcherzyki w kolorze przezroczystym lub białawym i dotyczą zewnętrznych warstw skóry, a przy tym nie mają cech zapalnych. Potówki czerwone to – jak sama nazwa wskazuje – czerwone grudki dotyczące głębszych warstw naskórka, którym często towarzyszy pieczenie i stan zapalny. Wyróżnić można także potówki głębokie, czyli grudki, które dotyczą głębokich warstw skóry i bardzo często wiążą się ze stanem zapalnym.

Zdarza się, że pojawienie się potówek wiązać będzie się z koniecznością leczenia. Mowa między innymi o ich łatwym nadkażeniu bakteryjnym, gdzie wymagane jest stosowanie miejscowo antybiotyków. Mowa czasem również o walce z chorobą, która przyczyniła się do potówek (cukrzycą, chorą tarczycą itp.). W tych sytuacjach zazwyczaj konieczne są leki na receptę, jednak mogą być to również recepty online, a to znacznie ułatwi dostęp do potrzebnych na czas leków, gdy kolejki do przychodni będą długie.

Przyczyny powstawania potówek.

Zazwyczaj potówki u dorosłych i dzieci pojawiają się w związku z zablokowaniem gruczołów potowych. Chodzi konkretnie o zablokowanie przewodu wyprowadzającego tych gruczołów w warstwie zewnętrznej skóry (potówki zwykłe), w głębszych warstwach naskórka (potówki czerwone) lub głęboko w skórze (potówki głębokie). W związku z zapchaniem tych przewodów, gromadzący się płyn nie może przedostawać się na zewnątrz skóry i zalega pod naskórkiem. Przyczynia się do nich nadmierne przegrzanie organizmu, które wiąże się z dużym poceniem się. Najczęściej dochodzi to tego, gdy temperatura otoczenia jest wysoka, podobnie jak wilgotność powietrza. Do potówek przyczyniać mogą się również ubrania z nieprzewiewnych tkanin, nieodpowiednie kosmetyki do kąpieli czy pielęgnacji, a także intensywny wysiłek fizyczny.

Trzeba również wiedzieć, że potówki na ciele dorosłych pojawiać mogą się z innych przyczyn. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia tych zmian skórnych mają osoby otyłe, narażone na przewlekły stres, a także zmagające się z cukrzycą lub zaburzeniami hormonalnymi. W tej grupie są również osoby z nadczynnością tarczycy, niektórymi infekcjami, którym towarzyszy wysoka temperatura ciała, a także zmagające się z niektórymi nowotworami.

Objawy potówek. Jak je rozpoznać?

Ze względu na to, że potówki u dorosłych mają różne rodzaje, nie można jednoznacznie określić, jak wyglądają potówki. Ogólnie rzecz biorąc potówkami nazywa się pęcherzyki skórne wypełnione płynem. Zmiany te mogą mieć postać czerwonych krostek (potówki czerwone), które występują w skupiskach i często poprzedzają zmiany zapalne. Objawem mogą być również pęcherzyki białe lub przezroczyste (potówki zwykłe i potówki głębokie). Potówki mogą obejmować bardziej powierzchniowe lub głębsze warstwy naskórka, a często towarzyszy im również pieczenie.

Leczenie potówek.

Potówki u dorosłych nie są co prawda niczym groźnym, jednak należy pamiętać, że łatwo o ich nadkażenie bakteriami. Wówczas pojawiają się zmiany ropne, w przypadku których niezbędne jest podawanie pacjentom miejscowo antybiotyków.

W przypadku pojawienia się potówek bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Najlepszy sposób na potówki to unikanie przegrzania i nadmiernego pocenia, czyli noszenie przewiewnej odzieży. Gdy już potówki się pojawią, postawić można na środki na bazie aloesu (np. żel), które tonizują i odkażają skórę. Ulgę może przynieść kąpiel z dodatkiem naparu z nagietka bądź rumianku, ponadto postawić można na zimne okłady na ciało oraz maść cynkową, która lekko wysusza skórę. Co jest dobre na potówki oprócz tego? Jeśli chodzi o leczenie potówek, ważne jest przede wszystkim znalezienie ich przyczyny. Pomocne mogą być maści na potówki przepisane przez lekarza, a także walka z chorobą, która przyczynia się do wysypki (cukrzycą, zaburzeniami pracy tarczycy itp.).

Profilaktyka, czyli jak zapobiegać powstawaniu potówek?

Wiadomo już, że potówki u dorosłych pojawiają się w związku z zatkaniem gruczołów potowych. Można zmniejszyć ryzyko wystąpienia tych zmian skórnych, unikając przegrzania. Działania profilaktyczne to również rezygnacja z tłustych kosmetyków, które mogą zapychać ujścia gruczołów potowych. W ciepłe dni dobrze częściej ponadto brać prysznic, a także stosować antyperspiranty. Oczywiście w ramach działań profilaktycznych należy również kontrolować zdiagnozowane schorzenia lekami lub zgłaszać się do lekarza, gdy nasz stan zdrowia wydaje się wątpliwy (np. z objawami zaburzeń pracy tarczycy).

Potówki u noworodków – jak z nimi walczyć?

Jak zaznaczono wcześniej, potówki u dorosłych to nie jedyna możliwość, gdyż problem ten może również dotyczyć dzieci – także tych najmłodszych. Jeśli pojawiają się potówki u noworodków czy niemowląt, jest to sygnał dla rodziców, że dziecko jest prawdopodobnie przegrzewane lub jego ubranka nie przepuszczają powietrza (tkaniny syntetyczne). Problem może być również w kosmetykach używanych do kąpieli lub pielęgnacji dziecka. Zmiany skórne pojawiają się, ponieważ gruczoły potowe tak małych dzieci nie są jeszcze dobrze rozwinięte. Ze względu na to, że zmianom skórnym często towarzyszy świąd lub pieczenie, wielu rodziców zastanawia się, jak się pozbyć potówek u dziecka. Lepiej oczywiście zapobiegać niż leczyć, więc przede wszystkim należy unikać ubranek z tkanin syntetycznych i ubierać dziecko stosowanie do warunków panujących w otoczeniu. Jeśli zmiany te nie pomogą, koniecznie należy skonsultować się z pediatrą.

Gdzie występują potówki?

Należy wiedzieć, że potówki u dorosłych pojawiać mogą się w różnych miejscach ciała. Najczęściej zlokalizowane są na brzuchu i klatce piersiowej, ponadto częste są również potówki na plecach, szyi, karku, pośladkach, zgięciach łokciowych bądź kolanowych czy w pachwinach. W przypadku małych dzieci często można natomiast zauważyć potówki zlokalizowane na twarzy.

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.