Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Psychozy i obecność fobii, lęki, duszności, bezsenność czy kołatania serca, to symptomy, które mogą świadczyć, że u pacjenta rozwinęła się silna nerwica. Objawy neurologiczne tego schorzenia mogą łączyć się z objawami somatycznymi oraz emocjonalnymi. Co warto wiedzieć o przyczynach nerwicy, jakie czynniki najczęściej wywołują nasilone ataki, na czym polega diagnoza tego typu chorób oraz ich leczenie? Jak można łagodzić objawy silnej nerwicy i jakie metody stosuje się do walki z nią?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Silna nerwica – przyczyny
Nerwica jest zaburzeniem czynności ośrodkowego układu nerwowego, które powiązane jest z emocjami, które odczuwa człowiek. Zaburzenia nerwicowe najczęściej pojawiają się u osób dorosłych w wieku 25-45 lat, jednak mogą dotyczyć każdego człowieka, w tym także dzieci. Jeśli zastanawiasz się, czym się objawia nerwica, musisz wiedzieć, że jest to dość indywidualne i zależy od danego pacjenta. Nerwica może dawać wyłącznie objawy somatyczne, może również dawać objawy neurologiczne lub emocjonalne, ponadto symptomy tego typu mogą być wymieszane. Takie objawy często nie są specyficzne, a chorzy bezskutecznie poszukują pomocy u innych specjalistów, wykonując różnorodne badania, jednak wyniki takich badań okazują się bez zarzutu, co bywa frustrujące, gdyż pacjent ewidentnie odczuwa dolegliwości, a nie może znaleźć ich przyczyny.
Przyczyny nerwicy mogą być różne, natomiast najczęściej silna nerwica objawy neurologiczne daje w związku z działaniem czynników środowiskowych lub genetycznych. Przyczynić mogą się do niej między innymi problemy w domu lub pracy, kłopoty finansowe, nadmierny stres, traumatyczne doświadczenia z przeszłości, a także urazy psychiczne. Do nerwicy przyczynić mogą się również inne czynniki, które w intensywny sposób oddziałują na emocje pacjenta i jego psychikę, w tym również choroby i schorzenia, ponadto obecność tego typu zaburzeń psychicznych w rodzinie pacjenta zwiększa prawdopodobieństwo ich wystąpienia u danej osoby. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy objawy nerwicy występują codziennie. Trzeba wiedzieć, że to również jest kwestią dość indywidualną u danego pacjenta, podobnie jak nasilenie danych objawów i czynniki, które je wywołują.
Nerwica wymaga wsparcia medycznego. Chory nie powinien obawiać się kontaktu z lekarzem, gdyż często jest to jedyny sposób, by uporać się ze stanami lękowymi. Niejednokrotnie potrzebna jest w tym przypadku psychoterapia, ponadto konieczne może okazać się również farmakologiczne uzupełnienie terapii. Pomocna w tym przypadku może być również recepta przez internet, dzięki której pacjent będzie mógł otrzymać receptę na kończące się leki, bez konieczności wychodzenia z domu i wizyty stacjonarnej u lekarza, gdy nie jest w stanie lub nie może się aktualnie do swojego lekarza dostać.
Objawy neurologiczne silnej nerwicy
Nerwica i jej objawy to temat, który zastanawia niejednego pacjenta, który zaczyna stykać się z tym schorzeniem. Gdy pojawia się silna nerwica, objawy neurologiczne to między innymi nadwrażliwość na bodźce, w tym zwłaszcza na bodźce słuchowe i dotykowe, zaburzenia widzenia (obraz rozmyty lub wręcz nienaturalnie wyrazisty), dezorientacja, depersonalizacja i derealizacja. U pacjenta, którego dotyka nerwica lękowa objawy neurologiczne mogą również obejmować problemy z koncentracją oraz zaburzenia pamięci, ponadto dojść może do problemów z postrzeganiem rzeczywistości. Objaw charakterystyczny to również natrętne myśli czy poczucie potrzeby powtarzania pewnych czynności.
Leczenie i profilaktyka – silna nerwica
Silna nerwica objawy neurologiczne daje zwykle dość nasilone, przy czym zwykle chory jest świadomy ich absurdalności, jednakże nie potrafi ich samodzielnie przezwyciężyć. Nieumiejętność panowania nad fobiami, lękiem czy natręctwami sprawia, że pojawiają się również liczne somatyczne objawy silnej nerwicy. Na czym polega walka z silną nerwicą? Przede wszystkich należy zgłosić się do lekarza w celu wykluczenia przyczyn zdrowotnych oraz rozpoznania zaburzenia. Jeśli zostanie rozpoznana nerwica i określony jej rodzaj, kluczowa jest w tym przypadku psychoterapia. Najczęściej stawia się w na terapię poznawczo-behawioralną, jednak specjalista może zdecydować również o wdrożeniu innych metod leczenia, w tym np. terapii psychodynamicznej. Jeśli lekarz uzna, że konieczne jest uzupełnienie psychoterapii lekami, prawdopodobnie wystawi receptę na środki farmakologiczne. Dotyczy to między innymi pacjentów, którzy zmagają się z silnymi lękami, które uniemożliwiają im normalne funkcjonowanie, a także osób, które wykazują zachowania niebezpieczne bądź agresywne. Psychoterapię i farmakoterapię warto ponadto uzupełnić o różnego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne czy techniki dodatkowe, jak np. akupunktura czy akupresura.
Inne objawy silnej nerwicy – objawy somatyczne i emocjonalne
Jak wspomniano wyżej, silna nerwica objawy neurologiczne daje nie tylko, gdyż pojawiają się również objawy somatyczne, a także emocjonalne. U pacjenta pojawić mogą się różnego rodzaju objawy somatyczne (fizyczne), w tym zwłaszcza dolegliwości ze strony układu pokarmowego, drżenia mięśni i całego ciała na tle nerwowym, ucisk w gardle, kołatanie serca, bóle głowy lub brzucha i biegunki. Do objawów somatycznych zaburzeń tego typu zaliczyć można również zawroty głowy, duszności i dolegliwości ze strony żołądka, ponadto pacjent może mieć problem z zaburzeniami snu. Do somatycznych objawów silnej nerwicy dodać można również problemy z nadciśnieniem, impotencję, tiki nerwowe, uczucie suchości w ustach lub mdłości, nadmierną potliwość czy nawet problemy skórne.
Należy również wspomnieć o objawach emocjonalnych nerwicy, które często przez pacjentów określane są jako dziwne objawy nerwicy w głowie. Pojawić mogą się tu różnego rodzaju fobie i uczucie ciągłego lęku bądź napady paniki bez konkretnej przyczyny. Pacjent może być również apatyczny i niewykazujący chęci do podejmowania jakichkolwiek działań bądź wręcz nadpobudliwy i impulsywny. Bardzo charakterystycznymi objawami są również: chwiejność emocjonalna, a także niepokój i zaburzenia pamięci. Najdziwniejsze objawy nerwicy to ponadto brak zdolności do odczuwania przyjemności czy satysfakcji z wykonywanych czynności.
Klasyfikacja nerwicy
Nerwicę podzielić można na wiele rodzajów, które różnią się objawami i odczuwalnymi przez pacjenta dolegliwościami:
- Nerwica lękowa, której głównym objawem jest lęk. Taka nerwica najczęściej wiąże się z wcześniejszym tłumieniem emocji. Towarzyszą jej lęki o zdrowie i życie własne oraz najbliższych, jednak może być to również lęk uogólniony, czyli niepokój bez wyraźnej przyczyny. Mogą być to lęki irracjonalne, zupełnie niedostosowane do okoliczności. Najgorsze objawy nerwicy lękowej to między innymi ataki paniki, którym towarzyszą objawy wegetatywne, jak np. kłucie w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, drżenie kończyn, a nawet zaburzenia pamięci.
- Nerwica lękowa pod postacią fobii, w przypadku której chory unika sytuacji, wyobrażeń lub przedmiotów, które wywołują u niego irracjonalny lęk.
- Nerwica wegetatywna, w przypadku której pojawić może się między innymi ból nerwicowy głowy i brzucha, wymioty i nudności, uczucie zimna lub uderzenia gorąca, a także wyraźna suchość w ustach. Również bezsenność, biegunka, nudności, zawroty głowy, nadmierna potliwość, ucisk w gardle lub klatce piersiowej, drżenia rąk lub nóg oraz duszności to objawy, które najczęściej ma nerwica wegetatywna. Neurolog powinien zbadać pacjenta, który ma podobne dolegliwości i bezskutecznie szuka pomocy u innych lekarzy, gdyż bardzo prawdopodobne, że zmaga się on właśnie z nerwicą wegetatywną.
- Nerwica neurasteniczna, którą to podzielić można na hiposteniczną i hipersteniczną. W przypadku nerwicy hipostenicznej pacjent najczęściej jest przewlekle zmęczony i apatyczny, doskwiera mu zły nastrój i brak energii, a ponadto ma problemy ze snem, koncentracją i zapamiętywaniem. Nerwica hipersteniczna to natomiast objawy odwrotne, czyli między innymi nadpobudliwość i wahania nastroju, a także niestabilność emocjonalna. Pacjenci mogą doświadczać wybuchów gniewu i agresji, a nawet napadów płaczu.
- Nerwica histeryczna, która wiąże się między innymi ze stałym poszukiwaniem i przypisywaniem sobie dolegliwości różnego typu, mimo braku jakichkolwiek ich objawów.
- Nerwica natręctw, która związana jest obsesyjnym myśleniem i kompulsywnym zachowaniem. Możliwa jest nerwica natręctw, w której przeważają natrętne myśli lub ta, w której przeważają natrętne czynności i rytuały, ponadto obie formy mogą się mieszać.
Sposoby na łagodzenie objawów silnej nerwicy
Trzeba pamiętać, że silna nerwica objawy neurologiczne, somatyczne czy emocjonalne daje naprawdę. Ból w klatce piersiowej czy głowie może być tak silny, że choremu wydaje się, że ma zawał lub nowotwór. Choć otoczeniu może wydawać się, że chory „wymyśla”, on faktycznie odczuwa nudności, zawroty głowy, ma problemy z układem pokarmowym, odczuwa lęk czy duszności, choć z punktu widzenia fizycznego zdrowia chorego może wydawać się, że nie ma ku temu podstaw.
Zaburzenie to daje dolegliwości, które utrudniają codzienne funkcjonowanie i negatywnie wpływają na jakość życia społecznego czy zawodowego, dlatego konieczna jest tu nie tylko wizyta u neurologa, ale także terapia. Psycholog lub psychiatra najlepiej będzie wiedzieć, jak walczyć z chorobą. Korzystanie z pomocy lekarskiej nie jest tu powodem do wstydu, a wręcz koniecznością, by pacjent mógł funkcjonować normalnie. Prawdopodobne, że pacjent będzie również wymagać leczenia farmakologicznego (w tym środków przeciwdepresyjnych lub uspokajających), jednak leki nie wyleczą zaburzeń, tylko stłumią ich objawy, dlatego to psychoterapia powinna być podstawą.
Ważne, by pacjent pozostawał pod kontrolą specjalisty, który będzie monitorował postępy terapii. Trzeba jednak wiedzieć, że nerwice różnego pochodzenia wymagają nie tylko psychoterapii, ale również zmiany stylu życia, w tym np. unikania stresu, który wywołuje nasilone ataki. Choroba to także konieczność nauki radzenia sobie ze swoimi emocjami, a także sposoby na wyciszenie organizmu i relaksację. Bardzo ważna jest tu aktywność fizyczna, która ułatwia pozbycie się nagromadzonych emocji i stresu, a jednocześnie sprawia, że u pacjenta rośnie poziom endorfin. Nie bez znaczenia jest również pilnowanie odpowiedniej długości i jakości wypoczynku oraz snu, równowaga między życiem zawodowym i prywatnym, a także właściwa dieta oraz ewentualna suplementacja niedoborów (w tym zwłaszcza potasu i magnezu, których niedobór może nasilać objawy nerwicy).
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?