Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Zespół lęku uogólnionego, czyli nerwica lękowa, objawy ze strony mózgu i ciała nie zawsze ma specyficzne i z tego powodu to dolegliwość, która nie jest łatwa do rozpoznania. W przypadku tego typu zaburzeń chory ma poczucie irracjonalnych lęków. Taki strach jest zwykle nieuzasadniony przez sytuacje, z którymi styka się pacjent, ponadto towarzyszący wówczas niepokój to poważny problem dla codziennego funkcjonowania. W naszym serwisie znajdziesz dużo przydatnych informacji, które związane są z tym zaburzeniem zachowania. Co warto wiedzieć o nerwicy lękowej, jej przyczynach i objawach? Jak możemy walczyć w przypadku problemów tego typu i jak zmniejszyć dolegliwości? Jak pomóc, gdy Twoich bliskich dotkną stany lękowe w mniej lub bardziej zaawansowanej postaci?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Przyczyny nerwicy lękowej – co może ją powodować?
Nerwica lękowa jest zaburzeniem psychicznym, którego objawy mogą zaburzać codzienne funkcjonowanie człowieka. Temat jest bardzo poważny, a napady mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia, dlatego ważne, by pacjent w porę udał się ze swoimi zaburzeniami do lekarza psychiatry w celu ustalenia leczenia. W przypadku tej choroby doznaje się długotrwałego poczucia strachu, które najczęściej dotyczy przypadków całkiem nieuzasadnionych, ponadto osoba chora nie potrafi nad nimi samodzielnie panować. Nie ma tylko i wyłącznie jednej przyczyny, która powoduje nerwicę lękową, gdyż zaburzenie to jest bardzo indywidualne, zarówno biorąc pod uwagę czynniki wywołujące, jak i sam przebieg ataku oraz towarzyszące objawy choroby.
Wyróżnić można czynniki biologiczne (genetyczne i neurochemiczne), środowiskowe oraz psychiczne, które mogą mieć wpływ na powstawanie lęków. Można mówić tu o pewnych predyspozycjach genetycznych do rozwijania się objawów nerwicy lękowej, a także o zaburzeniach w wydzielaniu neuroprzekaźników takich jak adrenalina i noradrenalina. Czasem ponadto nerwice lękowe pojawiają się na skutek stresu i napięcia (np. w pracy), a także w przypadku nienaturalnej sytuacji życiowej, gdzie rośnie ryzyko depresji – zaliczyć można tu między innymi traumatyczne wspomnienia lub trudną sytuację życiową. Większe prawdopodobieństwo na zmaganie się z nerwicą lękową dotyczy ponadto osób nadużywających alkoholu lub uzależnionych od substancji psychoaktywnych. Do najbardziej kłopotliwych objawów nerwicy lękowej należą ataki paniki, które zwykle pojawiają się w konkretnych okolicznościach, jednak objawów nerwicy lękowej jest znacznie więcej.
Najczęstsze objawy nerwicy lękowej
Podstawowym objawem nerwicy lękowej jest nieuzasadniona obawa o siebie, inne osoby, o przyszłość, ocenę innych, ponadto zdarza się, że irracjonalny lęk to uczucie, które pojawia się bez możliwej do wskazania przyczyny. Gdy w grę wchodzi nerwica lękowa, objawy somatyczne także mogą mieć miejsce. Towarzyszące tej chorobie objawy fizyczne to między innymi kołatanie serca, trudności z oddychaniem, pocenie się oraz drżenia rąk, a także problemy z mówieniem, takie jak np. utrata głosu, ponadto atakom towarzyszyć mogą uderzenia zimna i gorąca, nudności, biegunka, bóle i zawroty głowy i trudności z zasypianiem. Nerwicy lękowej mogą towarzyszyć także objawy psychologiczne, w tym między innymi ataki paniki, obniżona samoocena, brak energii i umiejętności czerpania radości z życia, apatia, problemy z koncentracją, obsesyjne myśli, niestabilność emocjonalna, ponadto można też zauważyć często współobecność natręctw i fobii. Dochodzi tutaj do tzw. mechanizmu błędnego koła – nieadekwatne do sytuacji lęki wywołują silną odpowiedź organizmu i w pewnym momencie chory nie wie już, czy jego choroba wiąże się z lękiem czy objawami somatycznymi, które powiązane są z lękiem.
Nerwica lękowa a nerwica wegetatywna – objawy często mylone
Można wspomnieć także o zaburzeniu, jakim jest nerwica wegetatywna. Objawy tej formy nerwicy często mylone są z objawami somatycznymi nerwicy lękowej, jednak są to osobne zaburzenia. W przypadku nerwicy wegetatywnej chory odczuwa nie lęk, tylko objawy w całym swoim organizmie, które często wiążą się z przewlekłym stresem oraz brakiem umiejętności panowania nad własnymi emocjami. Objawy nerwicy wegetatywnej mogą być podobne do somatycznych objawów towarzyszących nerwicy lękowej. Mogą one dotyczyć między innymi kołatania serca, kłucia lub ucisku w klatce piersiowej, suchości w ustach, nadmiernej potliwości, uczucia zimna/gorąca, duszności, zawrotów głowy, drżenia kończyn, czerwonych wykwitów na skórze twarzy lub dekoltu. Warto ponadto wiedzieć, że towarzyszą jej nie tylko objawy somatyczne, ale też psychotyczne, w tym zwłaszcza uczucie odrealnienia i depersonalizacji, zaburzenia koncentracji i nastroju, problemy ze snem i kontrolowaniem własnych emocji.
Sposoby leczenia i terapii nerwicy lękowej
Trzeba wiedzieć, że nieleczona nerwica lękowa może się pogłębiać, a im później zgłosimy się po pomoc do specjalisty, tym trudniejsze może być leczenie. Stan, który wywołuje silny strach należy leczyć – nie warto w tym przypadku unikać porady lekarza, gdyż nasze różne próby leczenia swojego układu w domu na własną rękę mogą nie dawać skutków przez wiele miesięcy lub wręcz lat, a życie, któremu towarzyszy ból i strach o zdrowie, jest bardzo trudne. Nawet najgorsze objawy nerwicy lękowej można zminimalizować lub wykluczyć, jednak bardzo ważny jest tu kontakt chorego z zaufanym lekarzem, odpowiednia diagnoza i trafnie dobrane leczenie. Wydaje Ci się, że masz objawy nerwicy? Test z Internetu nie pomoże Ci w diagnozie – możesz przeczytać treści z niejednej strony, ale informacje z serwisu, choćby bogate w mnóstwo medycznych danych, to za mało do diagnozy. Jeśli chcesz walczyć z postacią swojej choroby i liczyć na widoczne zmiany w czasie, konieczny jest tu lekarz specjalista. Jak leczyć nerwicę lękową? Z zaburzeniami zachowań można walczyć między innymi poprzez stosowanie różnych leków, na które możliwa jest także recepta przez internet. W tym przypadku najskuteczniejsza jest jednak psychoterapia, w tym zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna. Metoda ta stosowana jest samodzielnie, ponadto w celu zwiększenia skuteczności z jaką działa terapia, często stawia się także na łączenie psychoterapii z farmakoterapią, która obejmować może między innymi leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?