Rozstępy – czym są, jak się ich pozbyć. Profilaktyka

Napisano 20.12.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Piękne ciało jest wizytówką każdego, dlatego należy zadbać o to, by pozostało takie jak najdłużej. Nierzadko jednak dochodzi do sytuacji, kiedy pojawiają się na nim nieestetyczne pasma blizn. Rozstępy to widoczne gołym okiem na skórze blizny, które najczęściej mają postać wrzecionowatych i równoległych pasm koloru czerwonego lub sinego, które niekiedy mogą być rozmieszczone promieniście. Są efektem silnego rozciągania skóry, w wyniku którego dochodzi do przerwania włókien elastyny i kolagenu. Problem ten może pojawiać się zarówno na skórze kobiet, jak i mężczyzn. Rozstępy nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, jednak widoczne są gołym okiem i wyglądają nieestetycznie, dlatego obecność blizn stanowi poważny problem natury estetycznej. Jak dokładnie powstają rozstępy i gdzie najczęściej występują? Jak wygląda zapobieganie rozstępom i jak dbać o skórę z rozstępami? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu. Podpowiadamy także, co wpływa na zmniejszenie widoczności rozstępów.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym są rozstępy i jak powstają?

Rozstępy to rodzaj blizn, które występują na powierzchni skóry (naskórek pozostaje nienaruszony) w postaci wrzecionowatych pasm, które przebiegają równolegle do siebie. Powstają na skutek rozciągania skóry, a w następstwie ich wystąpienia dochodzi do przerwania włókien elastynowych oraz kolagenowych. W fazie wzrostu rozstępy są koloru czerwonego i towarzyszy im swędzenie oraz pieczenie, natomiast wraz z biegiem czasu stają się białe i mają charakter permanentny. Skóra w miejscu zmian pozbawiona jest gruczołów oraz przydatków. 

Rozstępy zdecydowanie częściej pojawiają się u kobiet niż u mężczyzn, co ma związek przede wszystkim z zachodzącymi w organizmie kobiety zmianami hormonalnymi. Bardzo często zaobserwować można na przykład rozstępy po ciąży, co wiąże się z nadmiernym rozciąganiem się skóry na brzuchu oraz na piersiach. Rozstępy nie są obce również osobom, które doświadczyły drastycznych wahań masy ciała. Często występują ponadto rozstępy u nastolatków w okresie dojrzewania. Wówczas u dziewczynek zaobserwować można je na piersiach i pośladkach, natomiast u chłopców najczęściej pojawiają się na plecach.  

Jeśli borykasz się z rozstępami lub nieestetycznymi bliznami na ciele, które trzeba leczyć, żele, balsamy, kremy lub maści mogą okazać się dobrym rozwiązaniem. Niekiedy konieczne może okazać się jednak leczenie specjalistycznymi lekami, a te można otrzymać, jedynie na receptę. Warto pamiętać, że skorzystać w tej sytuacji można również z recepty online. To ogromna wygoda i oszczędność czasu, który normalnie należałoby poświęcić na stanie w kolejkach do lekarza stacjonarnego. 

Rozstępy – przyczyny powstawania

Jeśli chodzi o rozstępy, przyczyny ich powstawania mogą być różne. Za jedną z przyczyn ich powstawania uznaje się spadek lub przyrost na wadze, efektem czego jest wiotczenie lub rozciąganie skóry. Za blizny na skórze odpowiadają również geny, a także niewłaściwe nawilżenie lub brak nawilżenia skóry. Rozstępy na plecach oraz w okolicach pach z kolei mogą tworzyć się w okresie dojrzewania. Spowodowane to może być bardzo szybkim wzrostem, w wyniku którego organizm nie jest w stanie nadążyć z wytwarzaniem nowych komórek. Nierzadko są również efektem braku dostatecznej aktywności fizycznej, ponadto na ich powstawanie wpływ może mieć także niedobór cynku w diecie, który odpowiada za kondycję, elastyczność oraz jędrność skóry.

Za rozstępy odpowiadać może również ciąża (najczęściej pojawiają się one w II oraz w III trymestrze). Za osłabienie włókien kolagenowych odpowiada kortyzol, który „nadzoruje” funkcjonowanie komórek tkanki łącznej, jakimi są fibroblasty. Skóra w ciąży staje się wówczas napięta, za co odpowiedzialny jest powiększający się brzuch. U kobiet w ciąży obserwuje się przede wszystkim przebiegające promieniście rozstępy na brzuchu, ponadto nierzadko widoczne są rozstępy na piersiach (w przypadku piersi przypominają nitki lub pręgi), a także na innych częściach ciała – często występują na przykład rozstępy na udach. Z kolei rozstępy na pośladkach dotyczyć mogą nie tylko kobiet, u których pojawiła się ciąża, ale mogą występować także u młodzieży. W przypadku pośladków początkowo są one czerwone, następnie fioletowe, a na sam koniec, kiedy proces ich formowania zostanie zakończony, stają się białe. Blizny pojawiają się również na łydkach, tworząc nieestetyczne pręgi. 

Kto jest narażony na powstanie rozstępów?

Rozstępy to bardzo często spotykany problem, który – jak zostało wspomniane wcześniej – dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Na powstawanie rozstępów najbardziej podatne są kobiety w ciąży, które szybko przybierają na wadze, a także młodzież w okresie dojrzewania. Możliwe jest również pojawienie się rozstępów u osoby, która ma do tego predyspozycje genetyczne. Zmiany te mogą więc pojawić się u osób, których rodzice (matka lub ojciec) mieli rozstępy w przeszłości lub w dalszym ciągu zmagają się z takim problemem. Mogą one grozić również kulturystom oraz osobom, które uprawiają sporty siłowe, a także kobietom w okresie menopauzy. Dolegliwość dotyczyć może również osób, które szybko przybierają na wadze, a także osób mających poważne problemy z gospodarką hormonalną oraz stosujących lekarstwa hormonalne. Nierzadko pojawiają się ponadto w następstwie niewłaściwego odżywiania, zwłaszcza wśród osób stosujących dietę niskokaloryczną. 

W Internecie znaleźć można wiele informacji na temat zagadnienia jakim jest „rozstęp mięśnia prostego brzucha”. Problem ten pojawia się najczęściej po ciąży, a także u osób z otyłością brzuszną.  Likwidacja rozstępu jest procesem długotrwałym i może trwać od miesiąca do nawet pół roku. Warto skontaktować się więc z fizjoterapeutą, który zaleci wykonywanie odpowiednich ćwiczeń oraz podpowie, jak dbać o postawę i jakie wyrobić u siebie nawyki. 

Gdzie najczęściej pojawiają się rozstępy?

Rozstępy pojawiają się najczęściej w miejscach, które w największym stopniu narażone są na rozciąganie. Jak zostało już wspomniane wcześniej, pojawiają się przede wszystkim na udach, piersiach, a także na brzuchu oraz na łydkach. U nastolatków w okresie intensywnego wzrostu mogą pojawić się również na plecach. Niekiedy mogą wystąpić również na ramionach. Świeże rozstępy wyglądem przypominają pęknięcia. Na początku widoczne są jako czerwone rozstępy i ich struktura jest rozgałęziona, a skóra w miejscach, w których się tworzą, staje się napięta i bardzo bolesna. Z biegiem czasu rozstępy stają się bledsze, tworząc charakterystyczne blizny. 

Rozstępy – profilaktyka. Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?

W zapobieganiu rozstępom niezwykle ważną rolę odgrywa profilaktyka. Aby rozstępy nie powstały, szczególną uwagę należy zwrócić na utrzymanie odpowiedniej masy ciała. W tym celu należy zadbać o właściwą dietę, która powinna być bogata w makro- i mikroelementy, w tym cenne dla organizmu witaminy. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozstępów, ważna jest również codzienna aktywność fizyczna. Zadbać należy również o odpowiednie nawilżanie skóry, stosując odpowiednie produkty. W przeciwnym razie dojść może do jej osłabienia i przesuszenia, przez co wzrośnie ryzyko pojawienia się nieestetycznych blizn.

Jeśli pojawią się rozstępy w ciąży, warto wspomagająco nawadniać organizm, a także dostarczać mu witamin z warzyw i owoców. Należy pamiętać również o wykonywaniu masażu, zwłaszcza w tych miejscach, w których skóra najbardziej się rozciąga. Sprawdzą się tutaj bardzo dobrze kosmetyki, które wnikają w głębsze warstwy skóry, a także oleje, zwłaszcza olej kokosowy oraz rycynowy. Uwagę należy zwrócić także na złuszczanie martwych komórek naskórka, które oczyszcza skórę. Rozwiązaniem może okazać się stosowanie peelingu ciała, który wpływa korzystnie na krążenie krwi, a także poprawia kondycję skóry. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, warto postawić również na lekkie na ćwiczenia. Aktywność fizyczna sprawi, że skóra stanie się bardziej elastyczna i dobrze ukrwiona. 

Codzienna pielęgnacja, czyli jak dbać o skórę z rozstępami?

Rozstępy są problemem, któremu można znacznie łatwiej zapobiegać niż leczyć. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak pozbyć się rozstępów. Faktem jest, że codzienna pielęgnacja skóry w znacznym stopniu zmniejsza widoczność rozstępów na ciele. Rozwiązaniem mogą być peelingi mechaniczne, których zadaniem jest poprawa krążenia i wzmacnianie naczyń krwionośnych. Warto zamienić również gorącą kąpiel na chłodniejszy prysznic. Inne sposoby na rozstępy to także stosowanie kosmetyków, które mają właściwości regenerujące. Często stosowanym rozwiązaniem są kremy na rozstępy. Przy pielęgnacji zaleca się stosowanie kremów zawierających kolagen. Zapobiegają one powstawaniu nowych rozstępów. Krem ponadto redukuje również związany z rozstępami świąd. U kobiet w ciąży istotne jest z kolei regularne nawilżanie, natłuszczanie oraz ujędrnianie skóry, a także masaże brzucha, ud, pośladków oraz bioder połączone z peelingiem. Ważną rolę odgrywa także zrównoważona dieta, w tym spożywanie produktów bogatych w proteiny, witaminy oraz cynk – pierwiastek odpowiedzialny za regenerację skóry. 

Domowe sposoby na rozstępy

Najlepszy efekt można uzyskać w momencie, kiedy rozpocznie się leczenie rozstępów w fazie zapalnej. Kiedy występują czerwone rozstępy, można jeszcze odbudować strukturę włókien kolagenowych i elastynowych. Podejmując się natomiast leczenia rozstępów w fazie zanikowej, celem jest już wyłącznie zmniejszenie ich widoczności. Zabiegi na rozstępy to przede wszystkim laseroterapia. Laserowe usuwanie rozstępów to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, który pozwala na bezpieczne i skuteczne wykonanie zabiegu. Jeśli chodzi o usuwanie rozstępów, do najważniejszych metod leczenia zaliczyć można laser frakcyjny CO2, a także nici PDO. Często stosowana jest także mezoterapia, która polega na wstrzykiwaniu do skóry substancji czynnych, a także mikrodermabrazja. Znaną metodą walki z rozstępami jest karboksyterapia, której zadaniem jest m.in. polepszenie ukrwienia tkanek. 

Wiele osób zastanawia się, co na rozstępy poza zabiegami może jeszcze pomóc. Eliminacja rozstępów jest procesem czasochłonnym, jednak przez wiele osób praktykowane są również domowe metody walki z bliznami. Na skórę z rozstępami pomóc może wcieranie w nią soku z cytryny, który ma za zadanie zmniejszyć widoczność rozstępów. Rozwiązaniem może okazać się także oliwa z oliwek w połączeniu z sokiem z cytryny oraz witaminą E, które łączy się z cukrem lub kawą, po czym wykonuje się peeling. Stosowany jest również ekstrakt z korzenia lukrecji o właściwościach antyoksydacyjnych, który rozjaśnia blizny. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.