Rozbijanie kamieni żółciowych – czy jest bolesne?

Napisano 28.02.2023 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Kamienie żółciowe to stwardniałe złogi płynu trawiennego, które mogą tworzyć się w pęcherzyku żółciowym lub drogach żółciowych. W przypadku gdy zmiany wywołują wiele nieprzyjemnych objawów, należy wdrożyć odpowiednie leczenie. Często stosuje się nowoczesne metody usuwania kamieni w woreczku żółciowym w tym laserowe rozbijanie zmian, jednak zabieg można wykonać również przy pomocy ultradźwięków czy stosując leki rozpuszczające złogi. Jakie wybrać odpowiednie działanie?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym są kamienie żółciowe?

Pęcherzyk żółciowy (potocznie — woreczek żółciowy) to niewielki narząd w kształcie gruszki po prawej stronie brzucha, tuż pod wątrobą. Jest zbudowany z trzech części — dna, trzonu i szyjki. Gromadzi płyn trawienny zwany żółcią, który jest uwalniany do jelita cienkiego. Wydzielina pomaga w procesach trawiennych i emulgacji tłuszczów.

Kamienie żółciowe wytrącają się z żółci. Złogi mogą być różnych rozmiarów — od małych (jak ziarnko piasku) aż po większe (nawet wielkości piłeczki golfowej). Niektórzy ludzie rozwijają tylko jeden kamień żółciowy, podczas gdy u innych pojawia się wiele kamieni żółciowych w tym samym czasie. Może to powodować nieprzyjemne dolegliwości i wymaga wizyty u lekarza. Specjalista przebada pacjenta i zaproponuje leczenie w tym farmakoterapię. Leki są dostępne do zakupu dzięki nowoczesnemu świadczeniu, jakim jest e-recepta online.

Rozbijanie kamieni żółciowych – wskazania do zabiegu

Kamienie żółciowe mogą nie powodować żadnych oznak ani objawów. Jeśli jednak złogi utworzą się w przewodzie i spowodują blokadę, wynikające z tego symptomu mogą obejmować:

  • nagły i szybko nasilający się ból w prawej górnej części brzucha,
  • ból pleców między łopatkami,
  • ból w prawym ramieniu,
  • nudności lub wymioty.

Ból kamieni żółciowych może trwać od kilku minut do kilku godzin. Wówczas warto zgłosić się na konsultację lekarską.

Często stan nie wymaga leczenia. Niemniej w niektórych przypadkach może powodować wystąpienie powikłań. Wśród komplikacji wymienia się:

  • Zapalenie pęcherzyka żółciowego — kamień żółciowy, który utknął w szyi pęcherzyka żółciowego, może powodować zapalenie pęcherzyka żółciowego. Wówczas pacjent doświadcza objawów grypopodobnych w tym silnego bólu oraz gorączki.
  • Wodniak pęcherzyka żółciowego — jest powikłaniem zapalenia pęcherzyka żółciowego. Woreczek rozciąga się i wypełnia go wodnista bądź śluzowata treść. Najczęściej nie powoduje dolegliwości bólowych, niemniej może się przekształcić w ropniaka.
  • Kamicę w przewodach żółciowych — kamienie żółciowe mogą blokować przewody, przez które przepływa żółć z pęcherzyka żółciowego lub wątroby do jelita cienkiego. Może wystąpić silny ból, żółtaczka i infekcja dróg żółciowych.
  • Rak pęcherzyka żółciowego — osoby z historią kamieni żółciowych mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka pęcherzyka żółciowego. Na szczęście ten nowotwór występuje bardzo rzadko.

Jak przeprowadza się rozkruszanie kamieni żółciowych?

Jeśli kamienie żółciowe nie powodują objawów, prawdopodobnie pacjent nie potrzebuje leczenia. Lekarz może zalecić zwracanie uwagi na objawy powikłań związanych z kamicą żółciową, takie jak nasilający się ból w prawej górnej części brzucha. Jednak w przypadku nasilenia dolegliwości, trzeba udać się na konsultację ze specjalistą.

Częstym sposobem leczenia kamieni żółciowych jest operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego (cholecystektomia). Woreczek żółciowy nie jest niezbędnym narządem, co oznacza, że można normalnie bez niego żyć. Gdy chirurg usunie pęcherzyk żółciowy, żółć będzie wypływać z wątroby przez przewód wątrobowy wspólny i przewód żółciowy wspólny bezpośrednio do dwunastnicy, zamiast być przechowywana w pęcherzyku żółciowym. Za cholecystektomię można zapłacić od 3000 do 7500 zł.

Stosuje się również litotrypsję. Ten zabieg polega na rozbijaniu kamieni żółciowych ultradźwiękami, które są emitowane przez specjalne urządzenie znajdujące się poza ciałem pacjenta. Pozwala na rozbijanie złogów poprzez wysłanie skupionej energii ultradźwiękowej lub fal uderzeniowych bezpośrednio do kamienia żółciowego. Fale uderzeniowe rozbijają duży złóg na mniejsze części, które mogą zostać łatwo wydalone z moczem. Procedura pozwala niektórym osobom uniknąć inwazyjnego zabiegu chirurgicznego usunięcia kamienia. Cena litotrypsji kamieni żółciowych wynosi nawet kilka tysięcy.

Podobnym zabiegiem jest rozbijanie kamieni w woreczku żółciowym laserem. Procedura również charakteryzuje się małą inwazyjnością. Polega na rozkruszeniu złogów przy pomocy oddziaływania energii generowanej przez laser. Pozwala na rozbicie dużych kamieni na pył, który jest wydalany razem z moczem. Cena laserowego usuwania kamieni żółciowych również wynosi około kilku tysięcy złotych.

W niektórych przypadkach korzysta się z leków (np. niemieckich) na rozpuszczenie kamieni żółciowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że zwykle jest to długotrwały proces, który może zająć miesiące lub lata leczenia. Co więcej, często kamienie żółciowe tworzą się ponownie, jeśli leczenie zostanie przerwane. Czasami leki nie działają. Z tego powodu nie są powszechnie stosowane i rezerwuje się je dla osób, które nie mogą poddać się operacji. Koszt terapii będzie zależny od długości trwania leczenia oraz przyjmowanych leków.

Czy rozbijanie kamieni żółciowych boli?

Podczas procedur rozbijania złogów żółciowych stosuje się środki znieczulające, które hamują odczuwanie bólu przez pacjenta. Po usuwaniu kamieni żółciowych przy użyciu lasera czy ultradźwięków pacjent najczęściej szybko dochodzi do siebie i nie jest wymagana długa hospitalizacja. W przypadku całkowitego usunięcia narządu możliwe jest odczuwanie delikatnego bólu w okolicy rany pooperacyjnej. Co więcej, można odczuwać dyskomfort podczas wydalania rozbitych kamieni żółciowych w trakcie oddawania moczu. 

Rozbijanie kamieni żółciowych – skutki uboczne zabiegu

Małoinwazyjne metody rozkruszania kamieni żółciowych najczęściej nią wiążą się z wystąpieniem poważnych skutków ubocznych. Jak wspomniano wyżej, czasami można odczuwać dyskomfort podczas mikcji.

Niemniej każda operacja wiąże się z potencjalnymi powikłaniami, w tym krwawieniem z nacięcia, bólem lub infekcją – z gorączką lub bez. Możliwe, że po usunięciu pęcherzyka żółciowego doświadczy się skutków ubocznych ze strony przewodu pokarmowego (w tym biegunki, wzdęć czy spowodowanych znieczuleniem zaparć). Co więcej, organizmowi może zająć trochę czasu przystosowanie się do nowej metody trawienia tłuszczu, a leki, które otrzymano podczas operacji, mogą również powodować niestrawność.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.