Przyczyny i objawy polipów w nosie. Jak się je leczy?

Napisano 30.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Polipy w nosie to nieprzyjemna dolegliwość, do której objawów zaliczyć można między innymi uczucie obrzęku i zatkanego nosa. Problemem jest tu również ograniczenie drożności jamy nosowej, a także spływanie wydzieliny po gardle. Do pojawienia się polipów w nosie przyczynić może się między innymi alergiczny nieżyt nosa, ale w grę wchodzi również wiele czynników ryzyka niezwiązanych z alergią. Wśród nich wymienić należy między innymi astmę oskrzelową oraz mukowiscydozę. Wielu pacjentów poszukuje informacji, jaki jest sposób na polipy w nosie. Trzeba wiedzieć, że niezbędna jest konsultacja z lekarzem, badanie i indywidualne ustalenie sposobu leczenia. Czasem leki ponadto mogą być nieskuteczne, a wówczas może być konieczność operacji i usunięcie chirurgiczne zmiany. Co jeszcze należy wiedzieć o polipach, charakterze tych zmian, ich pochodzeniu i objawach? Przeczytasz o tym w poniższym artykule.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym są polipy nosa?

Polipy w nosie są problemem, który zazwyczaj dotyczy osób w wieku po 50. roku życia, w tym w większości mężczyzn. Nie każdy jednak wie, co to są polipy w nosie oraz jakie są ich objawy, więc temat zostanie w poniższym artykule rozszerzony. Polipami nazywa się tkankę nienowotworową, która pojawia się na błonach śluzowych. Mowa o rozroście błony śluzowej, który przyjmuje kształt miękkich narośli. Polipy występować mogą nie tylko w świetle jamy nosa, ale również w wielu narządach ciała w tym także w krtani, jelicie grubym, czy też żołądku.

Czytaj także:
  • Polip odbytu — przyczyny, objawy, leczenie
  • Polipy zlokalizowane w nosie nie są co prawda zmianami groźnymi, jednak mogą przyczyniać się do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, w tym również redukować drożność nosa i tym samym utrudniać pacjentowi oddychanie. Pacjent mający polipy w nosie zabieg chirurgiczny nie zawsze musi mieć wykonany. Czasem wystarczą leki z grupy glikokortykosteroidów lub inne. Warto pamiętać, że e-recepta online może okazać się w tym przypadku praktycznym rozwiązaniem, zwłaszcza gdy trudno o rezerwację konsultacji stacjonarnej u lekarza od ręki. 

    Jak powstają polipy w nosie i jakie są ich przyczyny?

    Należy wiedzieć, że polipy w nosie mogą występować z różnych powodów. Ich pojawianie się w nosie może mieć między innymi związek z obniżoną odpornością. Zmiany te pojawiają się na przykład, gdy problemem pacjenta jest alergia, ponadto występują u osób zmagających się ze zmianami zapalnymi – np. występującymi w zatokach. Gdy w grę wchodzą polipy w nosie, przyczyny wiązać mogą się również z wieloma innymi kwestiami. Czynnikiem ryzyka jest między innymi choroba, jaką jest astma oskrzelowa, ponadto problemem mogą być także chroniczne nieżyty nosa i zatok, AZS, a nawet mukowiscydoza. Trzeba również wspomnieć o pewnych predyspozycjach genetycznych do pojawiania się polipów w nosie. Jak wspomniano wcześniej, zmiany te pojawiają się najczęściej u osób starszych, w tym szczególnie płci męskiej między 50 a 60 rokiem życia. Polipy w nosie u dzieci raczej nie występują. 

    Polipy w nosie – rodzaje

    Warto wiedzieć, że polipy w nosie podzielić można na różne rodzaje. Wśród nich wyróżnić można między innymi polipy typu obrzękowego (wyłącznie obrzęknięta tkanka łączna), gruczołowego (zmiana obejmuje również gruczoły i torbiele) bądź mieszanego. Kolejny rodzaj to polip choanalny, który co prawda nie pojawia się bezpośrednio w jamie nosa, ale wyrasta w zatoce szczękowej, w związku z występującym tam stanem zapalnym, a następnie wpukla się do nosa. 

    Objawy polipów w nosie

    Kiedy u pacjenta występują polipy w nosie, najczęściej objawem charakterystycznym jest długo utrzymująca się niedrożność nosa, która utrudnia oddychanie. Z tym wiążą się kolejne dolegliwości, w tym między innymi chrapanie, częste kichanie, a nawet bezdech senny. Polipy w nosie objawy dają niekiedy czasem również w postaci zaburzeń węchowych oraz smakowych (gdyż zmysły węchu i smaku są ze sobą bardzo powiązane). Na tym jeszcze nie koniec, gdyż chory może mieć charakterystyczną mowę nosową, a dodatkowo zauważyć może niepokojącą wydzielinę z nosa, która może mieć także tendencję do spływania do gardła. Jak pozbyć się polipa w nosie zastanawiają się często również pacjenci, którzy odczuwają dolegliwości bólowe wewnątrz nosa, a także ci, którzy skarżą się na ból głowy czy bóle zębów. Polipy w nosie krwawienia czasem również powodują, ponadto problemem może być również łzawienie oczu oraz większa podatność na infekcje górnych dróg oddechowych. 

    Diagnostyka i leczenie polipów w nosie

    Polipy w nosie to problem, z którym należy zgłosić się do laryngologa. To laryngolog bowiem wie najlepiej, jak wygląda polip w nosie oraz w jaki sposób należy z nim walczyć. Niezbędny będzie oczywiście w pierwszej kolejności wywiad lekarski, a także badania laryngologiczne. Niekiedy zaleca się również tomografię komputerową, rynoskopię przednią lub fiberoskopię. Jak leczyć polipy w nosie, decyduje lekarz, biorąc pod uwagę wielkość zmian i objawy, z którymi zmaga się pacjent. W przypadku łagodnych zmian zaleca się zazwyczaj na polipy w nosie leczenie domowe. Zapisywane przez lekarza leki na polipy w nosie to zazwyczaj glikokortykosteroidy lub antybiotyki, gdy polipy mają związek z infekcją bakteryjną, a także inne leki dedykowane do choroby podstawowej. Jeśli chodzi o domowe sposoby na polipy w nosie, pomocne niekiedy mogą być również płukanki, w tym np. skrzyp polny na polipy w nosie.

    Niestety należy liczyć się z tym, że nie zawsze na polipy w nosie leczenie farmakologiczne okazuje się wystarczające. Jeśli problem jest nasilony, a leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, odpowiedzią na pytanie „jak usunąć polipy w nosie” może być zabieg chirurgiczny. Wykonywana jest wówczas polipektomia, czyli zabieg usuwający polipy nosa. Ile w szpitalu wówczas należy spędzić czasu? Zależne jest to od wielu różnych czynników, więc ostateczną decyzję w tej kwestii podejmie lekarz.

    Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

    Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.