Przebieg badania endoskopowego. Przygotowanie do badania, cena.

Napisano 19.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Badanie endoskopowe wykonuje się w przypadku podejrzenia różnego rodzaju dysfunkcji narządów. Wykonywana przez lekarza endoskopia sprawdza się również w przypadku konieczności pobrania materiału do badania histopatologicznego. Warto wiedzieć ponadto, że endoskopię można wykorzystać nie tylko do badań, ale również do niewielkich i nieinwazyjnych zabiegów. Do endoskopii należy się oczywiście odpowiednio przygotować, a wytyczne dla pacjenta w tym zakresie różnią się, zależnie od rodzaju planowanego zabiegu. Co warto wiedzieć o badaniu i przygotowaniach do niego? Jaki jest koszt diagnostyki endoskopowej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Badanie endoskopowe – co to jest?

W przypadku podejrzenia niektórych schorzeń, lekarz może zlecić pacjentowi badanie endoskopowe. Co to jest? Diagnostyka endoskopowa polega na wprowadzeniu do wnętrza ciała specjalnego narzędzia, którym jest endoskop. Wyposażony jest on w źródło światła i kamerę, dzięki czemu lekarz doskonale widzi obszary ciała, do których endoskop dociera. Endoskop wprowadzany jest do ciała naturalnymi otworami (np. od strony przełyku, nosa, odbytu, czy też przez cewkę moczową) lub otworem specjalnie w tym celu wykonanym przez chirurga. Jest to zabieg, który wykorzystuje się między innymi w laryngologii i gastroenterologii, a także ortopedii i w wielu innych specjalizacjach. 

Wykorzystanie endoskopii umożliwia obejrzenie zmian w obrębie wewnętrznych struktur ciała pacjenta. Za pomocą endoskopu można uzyskać między innymi obraz z przełyku, dwunastnicy, żołądka, jelit, a nawet z tchawicy, oskrzeli, oka czy naczyń wieńcowych pacjentów. Badanie endoskopowe służy nie tylko do diagnostyki zmian w organizmie, w tym podejrzenia dysfunkcji wielu narządów, ale również może być wykorzystane do pobrania materiału do badania histopatologicznego, a nawet do niewielkich zabiegów. 

Endoskopia może pomóc w wykryciu wielu zmian chorobowych, które wymagać będą dalszych kroków medycznych, w tym na przykład zabiegu lub leczenia farmakologicznego. W tym drugim przypadku pomocna może być recepta online. To rozwiązanie praktyczne, gdy kolejki do specjalistów są długie, a pacjent nie może pozwolić sobie na spowodowaną brakiem recepty przerwę w leczeniu. 

Rodzaje badań endoskopowych.

Warto wiedzieć, że badanie endoskopowe to nazwa zbiorcza różnych rodzajów zabiegów. Wyróżnić można między innymi:

  • gastroskopię, obejmującą górny odcinek układu pokarmowego,
  • kolonoskopię, obejmującą końcowy odcinek układu pokarmowego,
  • cystoskopię, obejmującą układ moczowy (pęcherz moczowy),
  • laparoskopię, badającą wnętrze jamy otrzewnej,
  • bronchoskopię, badającą tchawicę i oskrzela,
  • endoskopię igłową, badającą wnętrza naczyń wieńcowych, oka lub zastawek, 
  • endoskopię kapsułkową, badającą jelito cienkie (tu połyka się kapsułkę z kamerą).

Jak widać, badania endoskopowe rodzaje mają różne, a podział dotyczy nie tylko samej lokalizacji wykonywanego badania i wprowadzenia sondy, ale również sposobu wykonania zabiegu i przygotowań pacjenta przed badaniem.

Jak się przygotować do badania endoskopowego?

Trzeba przygotować się na to, że badanie endoskopowe nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów. Przygotowania różnią się, zależnie od rodzaju badania endoskopowego, które ma być u pacjenta wykonane. 

  • W niektórych przypadkach na przykład konieczne jest podanie pacjentowi środków uspokajających i rozkurczowych. Przykładem może być bronchoskopia, w przypadku której pacjent powinien na badanie zgłosić się rano na czczo (min. 6 godz. po jedzeniu), rezygnując dnia wcześniejszego z alkoholu i papierosów. 
  • Gdy pacjentowi zlecona jest natomiast endoskopia układu pokarmowego, a konkretnie gastroskopia, nie powinien on jeść przynajmniej 8 godzin przed badaniem (mowa również o żuciu gumy!), ponadto nie powinien palić papierosów przynajmniej 4 godziny wcześniej. 
  • W przypadku kolonoskopii przygotowania ze strony pacjenta muszą być większe. Przede wszystkim konieczna jest dieta płynna, którą pacjent wprowadzi już 3 dni przed zabiegiem, rezygnując również z warzyw i owoców pestkowych. Na 24 godziny przed zabiegiem pacjent powinien zjeść ostatnie śniadanie, a w godzinach popołudniowych przyjmuje się preparat przeczyszczający. 

Ile kosztuje diagnostyka endoskopowa?

Gdy lekarz zaleci pacjentowi badanie endoskopowe, cena nie powinna go martwić, gdyż zabieg wykonany zostanie w ramach ubezpieczenia NFZ. Jeśli natomiast diagnostyka endoskopowa ma zostać wykonana prywatnie, należy liczyć się z dość wysokimi kosztami. Zależnie od rodzaju badania i placówki, w której będzie wykonywane, mogą one sięgać od 200 do 600 zł. Trzeba wiedzieć jednak również, że w przypadku bardziej specjalistycznych badań cena może wynieść nawet 4000 zł (endoskopia kapsułkowa). 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.