Prosaki – jak sobie z nimi poradzić?

Napisano 25.03.2023 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Prosaki to częsta choroba skóry, która powoduje niewielkie, białe guzki pod powierzchnią skóry. Zwykle zmiany dotykają noworodki i małe dzieci, ale wypryski mogą również wystąpić u dorosłych. Wiele osób zastanawia się, czy prosaki same znikną. W większości przypadków leczenie nie jest konieczne, ponieważ zmiany są niegroźne i same ustępują po kilku tygodniach. Jakie są domowe sposoby na złagodzenie prosaków?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Prosaki – czym są i co je powoduje?

Prosaki to małe białe guzki na skórze. Zmiany najczęściej występują u niemowląt, ale mogą dotknąć każdego w różnym wieku. Prosaki zwykle pojawiają się na twarzy np. na ustach czy pod oczami, ale mogą wystąpić na dowolnej części ciała między innymi na plecach, dekolcie czy penisie. Leczenie zwykle nie jest wymagane, a na większość leków nie jest potrzebna e-recepta online. Jednak jeśli zmiany staną się poważne, można zastosować leki na prosaki np. specjalne maści.

Tworzenie się prosaków jest zwykle spowodowane nagromadzeniem się martwych komórek skóry. Ciało naturalnie pozbywa się martwych komórek skóry, zrzucając je, aby zrobić miejsce na wzrost nowych warstw tkanek. Kiedy nie pozbędziemy się starych komórek, te nowe rosną na ich powierzchni, zatrzymując stare pod spodem. Wówczas martwe komórki skóry twardnieją i zamieniają się w cysty. Dodatkowe przyczyny powstawania prosaków obejmują:

  • uszkodzenie skóry w wyniku urazu lub ekspozycji na intensywne działanie promieni słonecznych,
  • długotrwałe stosowanie kremów lub maści sterydowych,
  • symptomy problemów zdrowotnych,
  • odpowiedź autoimmunologiczną.

Wśród objawów prosaków wymienia się występowanie niewielkich białych lub żółte guzków (krostek) na skórze, które mogą pojawiać się w grupach lub pojedynczo. Zwykle prosaki nie powodują innych symptomów, w tym bólu czy dyskomfortu, niemniej w zależności od rodzaju prosaków, niektóre mogą swędzieć. Jak wspomniano wcześniej, mogą wystąpić na całym ciele, jednak zwykle dotykają obszaru twarzy w tym powiek, okolic pod oczami, policzków, nosa czy czoła, wnętrza ust, a także rąk, nóg, klatki piersiowej czy genitaliów (np. penisa). 

Prosaki na twarzy — jak usunąć?

Gdy zaobserwujemy u siebie niepokojącą zmianę skórną, warto udać się lekarza. Specjalista może zdiagnozować prosaka po badaniu fizycznym, a także przeprowadzić wywiad medyczny, aby dowiedzieć się więcej o objawach. Zwykle pogłębione badania nie są konieczne, jednak czasami można wykonać biopsję skóry (pobrać próbkę tkanek, które zostaną zbadane pod mikroskopem).

Prosaki nie wymagają leczenia, ponieważ nie są szkodliwe. Co więcej, znikają same po kilku tygodniach lub miesiącach. Czasami można pokusie, by wycisnąć takiego prosaka. Jednak takie podrażnienie skóry może tylko pogorszyć sytuację i spowodować komplikacje np. powstanie blizny lub rozwój infekcji.

Jeśli prosaki powodują niepokój, można zastosować zabiegi kliniczne, aby je usunąć, jak:

  • nakłuwanie grudek na twarzy igłą pod odpowiednim kątem,
  • peeling chemiczny,
  • mikrodermabrazja,
  • krioterapia,
  • wymrażanie azotem,
  • terapia laserowa.

Niektórzy lekarze zalecają stosowanie leków bez recepty np. maści czy kremów. Odpowiedni środek dobierze nam specjalista. 

Elektrokoagulacja w leczeniu prosaków

Elektrokoagulacja jest również powszechnie stosowana w usuwaniu wielu powierzchownych zmian skórnych. Jest to nieinwazyjna metoda wykorzystująca prąd elektryczny w celu leczenia drobnych nieprawidłowości skórnych np. prosaków, zatkanych porów, brodawek skórnych czy naczyniaków. Zabiegi te niemal natychmiast usuwają powierzchniowe przebarwienia skóry i są stosunkowo bezbolesne, niemniej niektóre osoby zgłaszają delikatne uczucie szczypania w danym obszarze podczas elektrokoagulacji. Po zabiegu mogą pojawić się małe strupki, które goją się w ciągu 3 do 21 dni. 

Domowe sposoby usuwania prosaków

W większości przypadków prosaki znikną same w ciągu kilku tygodni, jednak wiele domowych środków zaradczych może pomóc pozbyć się prosaków albo zmniejszyć ryzyko ich powstawania. Przede wszystkim zaleca się regularną pielęgnację skóry i dbanie o prawidłową higienę na co dzień. Istotne jest również prowadzenie zdrowego stylu życia między innymi pełnowartościową dietą czy regularną aktywnością fizyczną, co pomoże utrzymać cały organizm w dobrym stanie.

Warto zaznaczyć, że prosakom nie można całkowicie zapobiec. W przypadku dorosłych dobra pielęgnacja skóry może pomóc w zapobieganiu zmian skórnych. Przede wszystkim warto używać kremów przeciwsłonecznych i nawilżających, ponieważ prosaki często pojawiają się, gdy skóra jest przesuszona. Filtr przeciwsłoneczny i krem nawilżający sprawią, że skóra będzie miękka i elastyczna, dzięki czemu będzie mogła się odnawiać tak, jak powinna. Co więcej, twarz należy utrzymywać w czystości. Brud i pot będą się gromadzić i zatykać pory. Może to prowadzić do powstawania trądziku i innych problemów skórnych. Usunięcie nagromadzonego brudu z twarzy pozwoli skórze swobodnie się złuszczać. Z tego powodu warto również korzystać z kosmetyków złuszczających np. peelingów drobnoziarnistych. Jeśli my albo nasze dzieci mamy skłonność do wyprysków prosaków, warto już od najmłodszych lat uczyć je, jak ważna jest ochrona skóry.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.