Post przerywany — czy jest zdrowy? Kto może go stosować?

Napisano 16.01.2023 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 5 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Post przerywany, zwany również dietą okienkową oraz dietą IF (Intermittent Fasting), to cieszący się w ostatnim czasie rosnącą popularnością model żywieniowy. Stosowany jest przede wszystkim u osób, które pragną schudnąć. Jeśli zostanie zaplanowany we właściwy sposób, może mieć wówczas korzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Z naszego artykułu dowiesz się, czy post przerywany działa, poza tym odpowiemy w nim na pytania, czy tego rodzaju model żywieniowy jest zdrowy i jakie zagrożenia mogą wiązać się z nieodpowiednim stosowaniem postu przerywanego.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Na czym polega post przerywany?

Wybór odpowiedniej wersji diety uzależniony jest od indywidualnych potrzeb osoby, a także od prowadzonego przez nią stylu życia. Post przerywany, często nazywany dietą IF (z ang. Intermittent Fasting) lub dietą okienkową, polega na czasowym zaprzestaniu spożywania pokarmów oraz picia napojów, które zawierają kalorie. Po okresie zaprzestania spożywania pokarmów i picia napojów następuje tzw. okno żywieniowe. Pojęcie to oznacza przedział godzinowy, w którym osoba może spożywać pożywienie. Po zamknięciu okna ponownie następuje okres poszczenia, w którym nie można jeść.

Jak długo stosować post przerywany? W zależności od długości okresów poszczenia wyróżnia się model TRF (z ang. time-restricted feeding) oraz model ADF (z ang. alternate-day fasting). Model TRF (8:16) to wariant, w którym szczególnie ważnym elementem jest wyznaczenie okna żywieniowego w ciągu dnia. W tym przypadku zastosowanie ma podział, który polega na tym, że przez 8 godzin można spożywać posiłki, a kolejne 16 godzin oznacza post. W modelu ADF (5:2) okres powstrzymywania się od jedzenia dotyczy z kolei całych dni – dwa razy przeprowadza się 24-godzinne posty. Przez pozostałe dni możliwe jest natomiast spożywanie posiłków bez okna żywieniowego.

Jeśli u pacjenta w wyniku nieprawidłowej diety pojawią się nieprzyjemne dolegliwości lub w związku z nadwagą lub otyłością u danej osoby rozwiną się niebezpieczne dla jej zdrowia schorzenia, konieczne może okazać się regularne przyjmowanie leków. Kiedy z różnych przyczyn stacjonarna wizyta u lekarza nie jest możliwa, warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest recepta online. To wygodny sposób na otrzymanie kodu na niezbędne leki – bez konieczności wychodzenia z domu. Wystarczy wypełnić znajdujący się w Internecie formularz, który dokładnie przeczyta lekarz i jeśli zajdzie taka potrzeba, przepisze niezbędne medykamenty.

Post przerywany – zasady

Jedną z kluczowych zasad w przypadku postu przerywanego jest wyznaczenie czasu, w którym spożywane będą posiłki oraz tzw. okresu poszczenia. Jeśli chodzi o rodzaj spożywanych pokarmów, ich wybór należy dostosować do indywidualnych potrzeb osoby, która decyduje się na przerywany post. Pamiętać należy jednak, by spożywane posiłki bogate były w składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ich kaloryczność uzależniona powinna być przede wszystkim od celu, w jakim rozpoczyna się post.

Czy post przerywany jest zdrowy?

Stosowany przez wiele osób post przerywany stanowi doskonałą alternatywę dla diet redukcyjnych. Czy post przerywany jest zdrowy? Wprowadzenie postu przerywanego może mieć korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie, co zostało poparte badaniami klinicznymi, poza tym wprowadzenie postu poprawia sylwetkę. Co przerywa post przerywany? Do przerwania postu przyczynić się może między innymi guma do żucia, która może spowodować wyrzut insuliny. Przy poście przerywanym niewskazane jest też spożywanie pokarmów słonych, a także produktów bogatych w tłuszcze trans. Nie zaleca się również jedzenia żywności wysoko przetworzonej oraz fast foodów. Taka dieta nie dostarcza bowiem organizmowi niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania składników odżywczych.

Wpływ postu na zdrowie

Przerywany post ma korzystny wpływ na pamięć długotrwałą, poza tym zmniejsza ryzyko wystąpienia u osób chorób metabolicznych, do których zaliczana jest między innymi cukrzyca typu 2 oraz insulinooporność. To także doskonały sposób walki z nadwagą i otyłością. Zastosowany model postu przerywanego pomaga również w obniżeniu poziomu cukru we krwi, poza tym wpływa pozytywnie na bakterie jelitowe. Post przerywany reguluje też częstotliwość wypróżnień i poprawia jakość snu, poza tym wpływa odmładzająco na ciało i przyspiesza jego regenerację.

Mając na myśli post przerywany, jadłospis w dużej mierze uzależniony będzie od tego, w jaki sposób pacjent odżywiał się przed rozpoczęciem diety IF. Post nie wymaga przestrzegania ścisłych zasad dotyczących spożywanych posiłków, jednak dobrym wyborem może okazać się przestrzeganie zasad zdrowego żywienia. Ważna jest dobrze zbilansowana dieta, która powinna uwzględniać między innymi produkty pełnoziarniste, a także chude mięso i ryby. Z diety należy wykluczyć słodycze, a także produkty wysoko przetworzone. Co można pić podczas postu przerywanego? Przy poście przerywanym dozwolone jest picie wody oraz naparów ziołowych. W okresie postu dozwolone jest również picie herbaty i kawy, jednak pamiętać należy, by napoje te nie zawierały cukru i substancji słodzących oraz miodu. Nie zaleca się natomiast picia napojów gazowanych, a także słodzonych soków owocowych i warzywnych. Niewskazane jest poza tym picie kefirów, jogurtów oraz maślanek. Unikać należy również używek, do których zalicza się alkohol oraz papierosy.

Efekty stosowania postu przerywanego

Post przerywany uważany jest za jedną z najzdrowszych diet. Jeśli chodzi o post przerywany, efekty związane z wprowadzeniem tego rodzaju diety widoczne są między innymi w postaci redukcji masy ciała. Z pomocą postu przerywanego możliwe jest również wyeliminowanie uczucia ciężkości, poza tym ten rodzaj postu pozwala zwalczyć wszelkiego rodzaju dolegliwości żołądkowe. Innym efektem stosowania postu przerywanego jest utrzymanie poziomu cukru w organizmie na odpowiednim poziomie. Dieta IF wpływa również korzystnie na pracę serca i układu krwionośnego, poza tym zmniejsza ryzyko wystąpienia u pacjenta ryzyka hipercholesterolemii. Przestrzeganie zasad postu przerywanego może też wpłynąć korzystnie na cerę, poza tym pomoże wyeliminować opuchliznę i cienie pod oczami.

Bardzo ważne jest również zagadnienie „post przerywany a trening”. Należy mieć na uwadze, że wprowadzenie postu przerywanego nie wyklucza treningów. Ćwiczenia można wykonywać przed rozpoczęciem okienka żywieniowego – należy wówczas pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Trening możliwy jest również w trakcie okienka żywieniowego – wówczas posiłek przed treningiem powinien być spożyty około 1,5 godziny przed planowanymi ćwiczeniami. Post nie jest natomiast wskazany osobom intensywnie trenującym.

Dla kogo jest post przerywany i kto może go stosować?

Nie została dokładnie określona grupa odbiorców, w przypadku której zalecany jest post przerywany. Z tego rodzaju rozwiązania skorzystać mogą między innymi osoby prowadzące aktywny tryb życia, kiedy długie godziny pracy i nadmiar obowiązków utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają im jedzenie zdrowej żywności. Nie jest z kolei wskazany kobietom będącym w ciąży oraz matkom karmiącym piersią. Post nie jest również rekomendowany osobom z zaburzeniami odżywiania oraz mającym problemy hormonalne. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego to kolejne przeciwwskazania do stosowania postu przerywanego. Inne przeciwwskazania do stosowania diety IF to zaburzenia glukozy lub insuliny, kamica żółciowa, a także niektóre choroby tarczycy.

Czy post przerywany może być stosowany jako dieta odchudzająca?

W pozbyciu się zbędnych kilogramów pomocna może okazać się odpowiednia dieta. Post przerywany często stosowany jest jako dieta odchudzająca. Poprzez ograniczenie czasu na spożywanie pokarmów o wiele łatwiej jest również ograniczyć przyjmowane kalorie. Należy mieć jednak na uwadze, że przytycie (jeśli je się zbyt dużo) lub utrzymanie obecnej masy ciała również jest możliwe, jeśli wprowadzony został post przerywany. Ile można schudnąć? To, ile można schudnąć na przerywanym poście w dużej mierze uzależnione jest od bilansu energetycznego. Czas uzyskania pierwszych efektów uzależniony jest od wielu czynników, w tym od aktualnego stanu zdrowia, rodzaju wykonywanej pracy, a także od wieku i płci. Prawidłowy ubytek masy ciała przy prawidłowo skomponowanej diecie IF wynosi zwykle od 0,3, do 1 kg.

Zagrożenia wynikające z niewłaściwego stosowania postu przerywanego

Należy mieć na uwadze, że niewłaściwie stosowany post przerywany może stać się przyczyną wystąpienia osłabienia, spadku energii, a także rozdrażnienia – zwłaszcza przez pierwsze dni od wprowadzenia. U części osób pojawiać się mogą również bóle i zawroty głowy, poza tym zbyt długi post może stać się przyczyną niedokrwistości. Do tego dochodzić mogą kłopoty z trawieniem oraz zbyt duża utrata masy ciała. Dieta IF może przyczynić się również do wystąpienia chronicznego stresu. Spożywanie obfitych posiłków w tzw. oknie żywieniowym może przyczynić się do wzdęć, zaparć, a także doprowadzić do zgagi i nadmiernego obciążenia układu pokarmowego.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.