Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Podrażnione podniebienie objawia się nieprzyjemnymi dolegliwościami jak ból, pieczenie, szczypanie, mogą także pojawić się zaburzenia smaku. Przyczyn związanych ze schorzeniem podniebienia może być wiele. Mogą łączyć się z urazem mechanicznym, oparzeniem lub infekcją w jamie ustnej. Długotrwałe dolegliwości związane z podrażnieniem podniebienia należy skonsultować z lekarzem.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Objawy podrażnienia podniebienia
Chwilowe, jednorazowe podrażnienie gardła nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Jeśli jednak stan chorobowy utrzymuje się chronicznie, wtedy należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może potrzebne będzie wdrożenie kuracji antybiotykowej lub innych leków. W takim przypadku warto skorzystać z opcji e-recepta, co przyspieszy i ułatwi otrzymanie recepty oraz potrzebnych lekarstw. Aby zrealizować receptę w aptece, potrzebny jest czterocyfrowy kod i numer PESEL.
- Ostre zapalenie migdałków i gardła (angina) – może mieć podłoże bakteryjne, wirusowe lub grzybiczne. Często jest wywołane przez paciorkowce, rzadziej przez gronkowce.
- Wirusowe zapalenie jamy ustnej – powodowane przez wirusa opryszczki (herpex simplex).
- Zapalenie zatok przynosowych – nadkażenie bakteryjne i spływająca wydzielina z ropną treścią mogą powodować podrażnienie podniebienia.
- Grzybica jamy ustnej – powodowana przez drożdżaki candida albicans. Może występować u osób, które długotrwale przyjmują antybiotyki oraz w przebiegu różnych chorób, np. cukrzycy.
- Bulimia – tzw. żarłoczność psychiczna, to choroba, która polega na nadmiernym objadaniu się i zwracaniu zjedzonego pokarmu. W tym przypadku podrażnienie podniebienia powodują wymioty, które charakteryzują się silną kwasowością.
- Refluks żołądkowo-przełykowy – to zaburzenie, w którym dochodzi do samoistnego cofania się do przewodu pokarmowego oraz jamy ustnej zakwaszonej treści żołądkowej;
- Zespół Sjogrena – to choroba autoimmunologiczna, w której system odpornościowy atakuje komórki własnego organizmu, co może doprowadzić do uszkodzenia ślinianek. Efektem choroby jest suchość w ustach, podrażnienie podniebienia i zaburzenia smaku.
- Zespół pieczenia jamy ustnej – schorzenie idiopatyczne o nieznanym podłożu. Charakteryzuje się bolącym, piekącym podniebieniem, zaburzeniami smaku, suchością w ustach oraz dysfunkcją psychiczną.
- Nikotynowe zapalenie jamy ustnej – schorzenie to występuje u osób palących papierosy, cygara, skręty z marihuaną i haszyszem. W przebiegu tego zaburzenia zdiagnozować można opuchnięte podniebienie górne, hiperkeratozę (pogrubienie warstwy rogowej) oraz zaczerwienienie gruczołów ślinowych.
- Poparzenie termiczne lub chemiczne – jest skutkiem spożycia gorącego płynu lub pokarmu, ewentualnie może nastąpić po zażyciu substancji żrącej, alergizującej, chemicznej itp.
- Afty, owrzodzenia, nadżerki, próchnica – mogą prowadzić do podrażnienia podniebienia i dziąseł.
- Choroba nowotworowa w obrębie jamy ustnej i krtani.
- Benzydamine – to środek o właściwościach odkażających, przeciwbólowych i przeciwobrzękowych.
- Salicylan choliny – stymuluje ślinę, zmniejsza obrzęk śluzówek, działa przeciwbólowo.
- Leki na bazie porostu islandzkiego – mają właściwości powlekające, osłaniające i nawilżające.
Podrażnienie podniebienia może mieć różne podłoża, inne będą również objawy występujące w jamie ustnej. Przy podrażnieniu czy też opuchnięciu występującym na śluzówkach ból podniebienia podczas jedzenia i picia gorących napojów nasila się i powoduje nieprzyjemne odczucia. W przypadku występowania suchości w ustach pacjent odczuwa, że podniebienie boli, jest swędzące i wyraźnie suche. Dodatkowo przy suchości w jamie ustnej często występuje również chrapanie.
Podrażnione podniebienie może być skutkiem oparzenia gorącą potrawą lub środkiem chemicznym. Taka dolegliwość objawia się bólem, żywoczerwoną barwą, a czasami także krwawieniem. Urazy podniebienia spowodowane paleniem papierosów, spożywaniem alkoholu czy nawrotowymi wymiotami uszkadzają błonę śluzową podniebienia, co objawia się bólem podczas jedzenia, picia oraz zaczerwieniem i nadżerkami.
Podrażnienie podniebienia i przełyku przy refluksie żołądkowym skutkuje zgagą, nieprzyjemnym pieczeniem i nieświeżym oddechem. Choroby infekcyjne także mogą doprowadzić do podrażnienia podniebienia, wtedy pacjenci skarżą się na ból gardła, migdałków i zaczerwienienie błon śluzowych jamy ustnej. Czasem mogą pojawić się wypełnione przezroczystym płynem pęcherzyki na podniebieniu miękkim i tylnej ścianie gardła. Problem podrażnionego podniebienia występuje również u osób pracujących głosem, np. nauczycieli, wykładowców, dziennikarzy radiowych i telewizyjnych, przedstawicieli handlowych.
Podrażnione podniebienie – przyczyny
Główne przyczyny podrażnień podniebienia to:
Podrażnione podniebienie – metody leczenia
Jak leczyć podrażnione podniebienie? Wszystko zależy od przyczyny, jaka spowodowała bolące podniebienie górne. Jeśli powodem podrażnienia w jamie ustnej jest nadużywanie głosu, wtedy warto wziąć wolne w pracy, odpocząć i nie nadużywać strun głosowych. Dodatkowo można zastosować na ból podniebienia domowe sposoby, np. płukanie szałwią lub rumiankiem. Natomiast w przypadku, gdy podrażnienie jest spowodowane alergią pokarmową, wtedy należy unikać grup produktów spożywczych przyczyniających się do przykrych dolegliwości. W sytuacji, gdy podrażnienie podniebienia wynika z grzybicy jamy ustnej lub infekcji wirusowej czy też bakteryjnej, wtedy niezbędne będzie rozpoczęcie kuracji farmakologicznej albo wprowadzenie antybiotyku.
Co na podrażnione podniebienie? Można zastosować następujące środki:
Co zrobić, gdy boli podniebienie? Warto zadbać, aby w pomieszczeniach, gdzie przebywamy, średnia temperatura powietrza wynosiła 18-22 stopnie Celsjusza. Dodatkowo dobrze jest zapewnić w takim miejscu odpowiednią wilgotność. W tym celu trzeba zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Niezbędne jest również regularne wietrzenie mieszkania.
Co na podrażnione podniebienie? Warto zastosować delikatne ziołowe płukanki i zrezygnować z używek (palenie papierosów, alkohol). Dobrze jest także unikać potraw ostrych, kwaśnych i gorących.
Co na bolące podniebienie? Warto zastosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, np. w formie pastylek do ssania.
Podrażnienie podniebienia może być spowodowane różnymi dolegliwościami w jamie ustnej oraz urazami. Przed przystąpieniem do leczenia należy poznać przyczynę bólu, obrzęku lub zaczerwienia w jamie ustnej. Przy delikatnym podrażnieniu podniebienia można zastosować domowe sposoby jak płukanki ziołowe. W zaawansowanych infekcjach niezbędna jest konsultacja lekarska.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?