Naciągnięty mięsień — objawy, leczenie i profilaktyka

Napisano 27.10.2022 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Naciągnięty mięsień to jedna z częstszych kontuzji, która dotyka osoby wykonujące obciążające prace fizyczne oraz sportowców zawodowych. Urazy obejmują zazwyczaj powierzchniowe części mięśni i objawiają się silnym bólem. Sprawdźmy, jak rozpoznać, że doszło do nadmiernego rozciągnięcia włókien, i w jaki sposób leczyć mikrourazy.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Naciągnięty mięsień — jak go rozpoznać?

Typowym objawem naciągniętego mięśnia i ścięgien jest ostry ból, który przybiera na sile przy próbie napięcia. Dolegliwości są umiarkowanie intensywne, zaś zniszczenia struktury – nieznaczne. Takie urazy mogą być leczone przy pomocy leków bez recepty. W przypadku naderwanego mięśnia symptomy są wyraźnie silniejsze, a w miejscu urazu pojawia się obrzęk. Uszkodzenia obejmuje powyżej 5% włókien w danej strukturze. Całkowite zerwanie ciągłości mięśnia jest natomiast bardzo bolesne i niesie za sobą szereg objawów towarzyszących m.in. obrzęk, miejscowe zasinienie oraz tkliwość miejsca urazu. Tego typu kontuzje muszą być skonsultowane z lekarzem. Zdarza się, że leczenie wymaga zastosowania środków farmakologicznych – Twoja e-recepta może być jednak zrealizowana bez wychodzenia z domu.

Najczęstsze przyczyny naciągniętych mięśni

Do naciągnięcia mięśni dochodzi wskutek zbyt nagłych ruchów bądź przeciążenia tkanki mięśniowej. Istnieje kilka czynników sprzyjających powstaniu kontuzji m.in.

  • Wzmożony wysiłek fizyczny niepoprzedzony rozgrzewką.

Naciągnięty mięsień to kontuzja typowa dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem i nie mają rozpisanego planu treningowego. Do urazu może dojść także przy podejmowaniu spontanicznej aktywności.

  • Nieregularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych.

Rezygnacja z ćwiczeń rozciągających i brak wzmocnienia niektórych partii mięśni może spowodować ich nadmierne obciążenie i naciągnięcie. Odpowiednie rozciągnięcie ciała to klucz do sukcesu.

  • Przeciążenia mięśni w czasie treningu.

Kontuzja mięśniowa może przytrafić się z powodu błędów technicznych. U zawodowych sportowców naderwanie mięśni może być wynikiem podjęcia próby przekroczenia własnych granic.

  • Oddziaływania mechaniczne wskutek upadku bądź uderzenia.

Ból towarzyszący naciągnięciu może mieć wówczas różny stopień nasilenia – zależnie od okoliczności, w których dochodzi do powstania kontuzji.

Stopień i rozległość urazu zależy od siły działającej na dane struktury. Warto jednak pamiętać, że najbardziej narażone na uszkodzenie są osłabione i nadmiernie napięte mięśnie.

Objawy naciągniętego mięśnia

Objawy towarzyszące naciągnięciu mięśnia mogą być bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od  lokalizacji urazu oraz okoliczności jego powstania. Wśród najczęściej występujących objawów wymienia się:

  • zaczerwienienie,
  • dolegliwości bólowe,
  • duża tkliwość,
  • zasinienie,
  • zmniejszenie zakresu ruchomości w obrębie stawu,
  • opuchlizna,
  • osłabienie mięśni,
  • problemy ze ścięgnem,
  • skurcze.

Uszkodzenie mięśnia  samo w sobie nie musi być groźne, niemniej niewłaściwe leczenie i ignorowanie objawów, mogą skutkować odnawianiem się kontuzji w przyszłości.

Naciągnięty mięsień – jak długo boli?

Najbardziej bolesne objawy naderwania mięśnia utrzymują się zazwyczaj przez kilka dni, ale skutki urazu mogą dawać o sobie znać nawet przez kilka miesięcy – szczególnie gdy pacjent zrezygnował z rehabilitacji. Wyciszenie stanu zapalnego następuje zwykle po 3-5 dniach.

Jak wygląda leczenie naciągniętych mięśni?

Zastanawiasz się, jak wygląda leczenie naciągniętego mięśnia? Nawet drobna kontuzja powinna być skonsultowana u lekarza lub fizjoterapeuty. Przed wizytą u specjalisty możesz zastosować sprawdzone środki zaradcze, które dadzą ulgę w bólu i zahamują powstawanie opuchlizny.

Co na naciągnięty mięsień i ścięgno?

W aptece znajdziesz okłady chłodzące wielokrotnego użytku z żelowym wkładem, które można chłodzić w lodówce i przykładać do miejsca, w którym wystąpił uraz. Wiele osób zastanawia się, czy naciągnięty mięsień szyi, uda czy łydki, powinien być chłodzony, czy raczej rozgrzewany. W tym przypadku najważniejszą kwestią jest czas po wystąpieniu urazu. Jeżeli interwencja jest podjęta natychmiast po doznaniu kontuzji należy chłodzić chore miejsce, aby ograniczyć rozwój obrzęku. Ciepłe okłady są wskazane dopiero po dłuższym okresie – nie wcześniej po 24 godzinach, kiedy tkanki zaczynają się powoli regenerować.
Dobre efekty przynosi także zabandażowanie chorego miejsca bandażem elastycznym, który ograniczy zbieranie się płynu i puchnięcie. Fizjoterapeuta może zlecić kinesiotaping, który polega na zastosowaniu specjalnych plastrów usprawniających mikrokrążenie krwi, limfy oraz aktywujących procesy samoleczenia. Odpowiedni ucisk to kluczowa kwestia dla uzyskania najlepszych efektów metody plastrowania.

Naciągnięty mięsień – jak długo boli i jak zmniejszyć dolegliwości?

Dalsze etapy leczenia opierają się na wykonywaniu określonych ćwiczeń, które przeciwdziałaniu osłabianiu mięśnia i umożliwiają jego regenerację. Kwestią kluczową jest odpoczynek połączony z masażami i farmakoterapią. Aby zmniejszyć dolegliwości, lekarz może przepisać preparaty w formie maści o miejscowym działaniu przeciwzapalnym oraz leki działające przeciwbólowo, które możesz zrealizować w formie recepty online. Wśród najczęściej przepisywanych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych wyróżnia się diklofenak, naproksen, ibuprofen oraz ketoprofen. W niektórych przypadkach stosuje się dodatkowo maść na stłuczenia bądź tabletki przeznaczone do zrobienia roztworu na okłady. Jeżeli ból nie przechodzi mimo zastosowanych środków niezbędna jest konsultacja z lekarzem i wdrożenie bardziej zaawansowanych metod leczenia.

Profilaktyka, czyli jak unikać naciągnięcia mięśni?

Aktywność fizyczna to sposób na utrzymanie zdrowia i dobrego samopoczucia, niemniej nie można zapominać, że niewłaściwe przygotowanie do treningu może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Niezależnie od tego czy zaliczasz się do grona sportowców wyczynowych, czy jesteś amatorem, musisz pamiętać, że rozgrzewka jest podstawową metodą zapobiegania urazom mięśni. Umiejętne rozciąganie i etapowe wchodzenie w trening to najlepszy sposób na uniknięcie poważnych urazów. Właściwe ukrwienie (rozgrzanie) tkanki mięśniowej umożliwi bezpieczne uprawianie sportu na wysokim poziomie intensywności.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.