Łokieć tenisisty — objawy i leczenie

Napisano 11.10.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Łokieć tenisisty to kontuzja, która jest spotykana nie tylko u osób grających zawodowo w tenisa. Jak się objawia ta przypadłość? Co może oznaczać ból łokcia? Ile można chorować na łokieć tenisisty oraz na czym polega leczenie tej dolegliwości? W niniejszym artykule odpowiadamy na wszystkie pytania.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Łokieć tenisisty — co oznacza?

Czym jest łokieć tenisisty? Fizjoterapia określa w ten sposób entezopatię (patologię, w której przebiegu dochodzi do uszkodzenia struktury ścięgna lub więzadła do kości) dotyczącą mięśni prostowników nadgarstka [1] [2]. Łokieć tenisisty, pojęcie mylnie wskazujące, że przypadłość ta dotyczy jedynie osób grających zawodowo w tenisa to potoczna nazwa. 

Przyczyny łokcia tenisisty

Przyczyną łokcia tenisisty mogą być [2] [3] [4]: 

  • powtarzane mikrourazy i w ich rezultacie — zmiany degeneracyjne, 
  • przeciążenia struktury ścięgna lub więzadła wskutek wykonywania częstych, powtarzalnych ruchów nadgarstka i łokcia, podczas uprawiania sportu (np. gry w tenisa lub squasha), w pracy (w wyniku długotrwałej pracy przy komputerze) lub w domu, podczas wielogodzinnego skręcania mebli,
  • skłonność genetyczna (podatność na występowanie łokcia tenisisty może być uwarunkowane genetycznie). 

Przypadłość w postaci łokcia tenisisty oraz bólu łokcia w wyniku przeciążenia dotyczy nie tylko sportowców, ale także pracowników biurowych, mechaników samochodowych, drwali, malarzy, stolarzy, kucharzy, hydraulików oraz muzyków. Tego typu dolegliwości zawsze warto skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą. Jeśli nie mamy możliwości, aby udać się na wizytę stacjonarną i wykonać badanie palpacyjne, warto przynajmniej umówić się na teleporadę i poradzić w tej kwestii. Wiele podmiotów medycznych oferuje usługi takie jak e-porada czy nawet e-recepta online lub e-zwolnienie lekarskie, bez konieczności wychodzenia z domu. 

Łokieć tenisisty — objawy

Po czym poznać łokieć tenisisty? Objawy, które mogą wskazywać na tę przypadłość to [1] [6]: 

  • ból łokcia, zlokalizowany po zewnętrznej stronie stawu łokciowego, promieniujący do przedramienia i nadgarstka, 
  • nasilanie się bólu podczas wykonywania ruchów ręką, chwytania lub zaciskania dłoni, 
  • tkliwość tkanek odczuwana podczas badania palpacyjnego, 
  • utrudnione wykonywanie codziennych czynności, takich jak np. podnoszenie kubka z herbatą.

Jak wygląda leczenie łokcia tenisisty?

Co stosować na łokieć tenisisty? Leczenie polega, niezależnie od przyczyny dolegliwości, na oszczędzaniu uszkodzonej tkanki. Warto na pewien czas zrezygnować z nadmiernej aktywności fizycznej oraz pracy zawodowej, aby ścięgna mogły się zregenerować. Natomiast w zależności od przyczyny lekarz może zadecydować o wdrożeniu takich metod jak [5]: 

  • kompresjoterapia, 
  • noszenie ortezy celem odciążenia mięśni i ścięgien,
  • ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym celem przyspieszenia regeneracji ścięgien,
  • rehabilitacja łokcia tenisisty — wykonywanie specjalnych ćwiczeń na łokieć tenisisty opracowanych przez fizjoterapeutę, 
  • terapia ultradźwiękami,
  • terapia z pomocą masażu — zabiegi na łokieć tenisisty mają przede wszystkim charakter rozluźniający, 
  • terapia wstrząsowa.  

Ból łokcia wywołany entezopatią można załagodzić poprzez przyjmowanie leków przeciwbólowych — te dostępne w postaci kremów i żeli, odnajdują szczególne zastosowanie w przypadku urazów ortopedycznych. Skuteczne maści na łokieć tenisisty mogą zawierać np. ibuprofen lub paracetamol [7]. Coraz więcej się mówi również o bezpiecznym i skutecznym sposobie leczenia, jakim jest kolagen na łokieć tenisisty w postaci zastrzyków [8] [9]. 

Profilaktyka — jak uchronić się przed łokciem tenisisty?

Poniżej zebraliśmy sposoby, dzięki którym można się uchronić przed łokciem tenisisty. Należy do nich np.: 

  • dbanie o to, aby łokieć nie był przeciążony, np. unikanie wykonywania przez wiele godzin tych samych, powtarzalnych ruchów nadgarstka i łokcia,
  • korzystanie podczas pracy przy komputerze z ergonomicznego biurka, 
  • noszenie opasek kompresyjnych (po ich doborze wspólnie z lekarzem lub fizjoterapeutą). 

Operacja i rehabilitacja — kiedy może być konieczna przy łokciu tenisisty?

Ile można chorować na łokieć tenisisty? Po wdrożeniu odpowiedniej terapii dolegliwość ustępuje zwykle w ciągu od 6 do 24 miesięcy, w zależności od stopnia zaawansowania zmian degeneracyjnych [3]. Leczenie operacyjne jest rozważane dopiero, gdy standardowa terapia nie przynosi żadnego skutku, polega na wycięciu uszkodzonej tkanki i przymocowaniu zdrowej części z powrotem do kości [5]. Po zabiegu konieczna jest rekonwalescencja, trwa ona około 3 miesięcy [10]. Dopiero po tym czasie można wrócić do pracy i dawnej aktywności. Jeśli chodzi o zawodowych sportowców, w ich przypadku czas rekonwalescencji wydłuża się do nawet 5-6 miesięcy [10].

Źródła: 

  1. https://www.rehasport.pl/lokiec/lokiec-tenisisty,5221,n,4324 [dostęp: 30.09.2022]
  2. https://www.mp.pl/pacjent/ortopedia/choroby-urazy/248223,lokiec-tenisisty-i-lokiec-golfisty-entezopatie-stawu-lokciowego [dostęp: 30.09.2022]
  3. https://www.nhs.uk/conditions/tennis-elbow/ [dostęp: 30.09.2022]
  4. https://www.rehasport.pl/lokiec/lokiec-tenisisty,5221,n,4324 [dostęp: 30.09.2022]
  5. https://www.webmd.com/pain-management/tennis-elbow [dostęp: 30.09.2022]
  6. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tennis-elbow [dostęp: 30.09.2022]
  7. https://www.nhs.uk/conditions/tennis-elbow/treatment/ [dostęp: 30.09.2022]
  8. https://tenniselbowclassroom.com/news/new-clinical-study-of-bioengineered-collagen-for-treating-tennis-elbow/ [dostęp: 30.09.2022]
  9. Farkash U, Avisar E, Volk I, Slevin O, Shohat N, El Haj M, Dolev E, Ashraf E, Luria S. First clinical experience with a new injectable recombinant human collagen scaffold combined with autologous platelet-rich plasma for the treatment of lateral epicondylar tendinopathy (tennis elbow). J Shoulder Elbow Surg. 2019 Mar;28(3):503-509. doi: 10.1016/j.jse.2018.09.007. Epub 2018 Nov 26. PMID: 30487054.
  10. https://www.szpitalnaklinach.pl/leczenie-lokcia-tenisisty/ [dostęp: 30.09.2022]

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.