Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Neonatolodzy to lekarze specjalizujący się w opiece nad noworodkiem. Opieka nad maluchami może stanowić wyjątkowe wyzwania na obszarach zdrowotnych, które wymagają wysokiego poziomu umiejętności i wiedzy medycznej, aby je leczyć. Dotyczy to szczególnie wcześniaków i noworodków z niedorozwiniętymi narządami. To powiedziawszy, neonatolodzy odgrywają również ważną rolę w bardziej rutynowych aspektach opieki, takich jak doradzanie rodzicom przed, w trakcie i po porodzie. Ich szkolenie pomaga im przygotować rodziców do codziennych aspektów opieki nad noworodkiem. Kto to jest neonatolog i czym się zajmuje?
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Neonatolog – co to za lekarz?
Neonatolog jest pracownikiem służby zdrowia, który specjalizuje się w opiece nad noworodkami, szczególnie wcześniakami lub maluchami z poważnymi problemami zdrowotnymi. Ci specjaliści często są zaangażowani w opiekę prenatalną nad kobietą w ciąży, jeśli niepokojący stan zdrowia pociechy zostanie zdiagnozowany przed porodem. W niektórych przypadkach są na sali porodowej, aby leczyć noworodki natychmiast po ich urodzeniu.
Neonatolodzy to przede wszystkim pediatrzy – lekarze odpowiedzialni za opiekę medyczną nad dziećmi. Gdy coś pójdzie nie tak, neonatolodzy współpracują z innymi pracownikami służby zdrowia, aby zapewnić dziecku odpowiednią opiekę czy wdrożyć wspomagające leczenie np. poprzez wystawienie dokumentu jak recepta przez Internet na mleko modyfikowane. Większość neonatologów pracuje w szpitalach na oddziałach intensywnej terapii noworodków. Neonatolog może zapewnić dalszą opiekę po wypisaniu dziecka z OIOM-u dla noworodków i współpracować z pediatrą dziecka.
Neonatolog a pediatra
Neonatolodzy to pediatrzy zajmujący się noworodkami z urazami lub chorobami wymagającymi szczególnej opieki. Zaczynają jako pediatrzy, ale następnie przechodzą specjalistyczne szkolenie w zakresie neonatologii. Neonatolodzy skupiają się wyłącznie na noworodkach, szczególnie tych, których życie jest zagrożone z powodu choroby lub wrodzonej niepełnosprawności. Natomiast pediatra zapewnia rutynowe kontrole zdrowotne i leczy choroby u niemowląt i dzieci do 18. roku życia. Warto wspomnieć, że neonatolodzy i pediatrzy czasami współpracują ze sobą, aby leczyć lub zarządzać opieką nad dzieckiem.
Choroby i schorzenia diagnozowane przez neonatologa
Do neonatologa można zgłosić się po raz pierwszy w czasie ciąży, jeśli u płodu wykryto wrodzoną niepełnosprawność. Mogą to być problemy strukturalne jednego z narządów lub dziedziczna choroba genetyczna, taka jak mukowiscydoza. Neonatolodzy współpracują z położnikami i specjalistami z obszaru matczyno-płodowego, aby pomóc w opiece nad dzieckiem przed, w trakcie i bezpośrednio po porodzie. Co więcej, specjalista może być potrzebny, gdy przy porodzie zostanie wykryty nieoczekiwany niepokojący stan zdrowia lub powstanie uraz.
Oto niektóre powody, dla których można skorzystać z pomocy neonatologa:
- ciąża jest zagrożona,
- istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się przedwcześnie,
- dziecko urodziło się przedwcześnie,
- u płodu zdiagnozowano wadę wrodzoną,
- dziecko jest ranne w wyniku porodu,
- dziecko urodziło się z infekcją lub chorobą.
- w trakcie lub po porodzie wystąpiły inne nieprzewidziane komplikacje.
Neonatolodzy leczą chore i ranne noworodki lub niemowlęta wymagające specjalnej opieki po urodzeniu. Niektóre z najczęstszych schorzeń lub chorób leczonych przez neonatologów to:
- wcześniactwo lub słabo rozwinięte narządy,
- niska masa urodzeniowa lub ograniczenie wzrostu płodu,
- wrodzone wady rozwojowe,
- problemy z oddychaniem,
- choroby serca, takie jak niewydolność serca, wady przegrody lub bradykardia,
- choroby mózgu,
- niski poziom cukru we krwi,
- problemy z wątrobą lub nerkami np. żółtaczka,
- urazy porodowe.
Niemowlęta na OIOM-ie otrzymują całodobową opiekę zespołu ekspertów. Dziecko będzie w inkubatorze, czyli specjalnym łóżku, które zapewni mu ciepło. Może potrzebować sprzętu, takiego jak respirator (specjalne rurki do nosa), które pomoże mu oddychać, lub wkłucia dożylnego, aby podać płyny i lekarstwa. Jeśli dziecko nie może samodzielnie jeść, istnieje możliwość założenia rurki do karmienia, którą wkłada się do ust lub nosa, a następnie ciągnie przez gardło do żołądka. Ilość i rodzaj sprzętu będzie zależeć od tego, jakiego wsparcia potrzebuje dziecko.
Trzeba również zaznaczyć, że to, jak długo maleństwo pozostaje na OIOM-ie dla noworodków, zależy od jego stanu i tego, jak dobrze zareaguje na leczenie. Neonatolog będzie miał na to oko i pomoże zdecydować, kiedy dziecko będzie gotowe do opuszczenia OIOM-u.
Kiedy należy udać się do neonatologa?
Ogólnie rzecz biorąc, lekarz prowadzący ciążę skieruje nas do neonatologa, jeśli ciąża jest wysokiego ryzyka lub gdy ustalono, że dziecko ma problem medyczny podczas ciąży lub wystąpi on bezpośrednio po urodzeniu. Neonatolog zaplanuje i zapewni opiekę niezbędną do najbezpieczniejszego porodu oraz długoterminowego zdrowia i dobrego samopoczucia maleństwa.
Często pada pytanie, do jakiego wieku dziećmi zajmują się neonatolodzy. Ci specjaliści opiekują się noworodkami oraz maluchami do pierwszego roku życia.
Pierwsza wizyta u neonatologa
Pierwszą wizytę u neonatologa można odbyć, jeszcze będąc w ciąży. Jest to rekomendowane w przypadku wykrycia wad wrodzonych czy innych problemów zdrowotnych u dziecka, a także jeśli ciążą jest obarczona wysokim ryzykiem. Wówczas specjalista wykona odpowiednie badania.
Co więcej, po porodzie każdy noworodek zostanie zbadany przez neonatologa. Do zadań specjalisty należy ocena ogólnego stanu zdrowia dziecka, a także tego, czy odruchy malucha są prawidłowe. W trakcie badania po narodzinach lekarz sprawdzi m.in. wielkość ciemiączka, napięcie mięśni, wzrok, ruchliwość języka, rozwój narządów płciowych, ruchy kończyn, a także osłucha serce. Dzięki kompleksowemu badaniu i obserwacji rozwoju dziecka podczas pobytu na oddziale może zadecydować, czy noworodek może opuścić z matką daną placówkę, czy istnieje konieczność wykonania dodatkowych badań i zatrzymania malucha na oddziale.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?