Krosty na głowie — co je powoduje i jak z nimi walczyć?

Napisano 27.01.2023 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Krosty na głowie mogą wynikać z niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy czy też mechanicznego uszkodzenia. Objaw ten może jednak świadczyć także o poważniejszych chorobach. Jak radzić sobie ze swędzącymi krostami na głowie? Co może je powodować? Odpowiadamy na te pytania. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Krosty na głowie — czy mogą być objawem trądziku?

Do lekarza dermatologa często zgłaszają się pacjenci z problemami takimi jak np. krostki na głowie. Od czego mogą się pojawić pryszcze na głowie? Wśród możliwych przyczyn wymienia się trądzik [1]. Przewlekła choroba aparatu włosowo-łojowego może być spowodowana różnymi czynnikami, mogą do niej prowadzić np. [1] [2]: 

Czytaj także:
  • genetyczne uwarunkowania, 
  • zablokowanie mieszków włosowych lub porów różnymi zanieczyszczeniami, 
  • zaburzenia hormonalne, 
  • zwiększona produkcja sebum wynikająca z nieprawidłowej pielęgnacji skóry, stresu lub błędów żywieniowych. 

Inne możliwe przyczyny krost na głowie to [1]: 

  • alergia, 
  • łupież zwykły,
  • mechaniczne uszkodzenia (np. powstałe wskutek nieuważnego golenia lub strzyżenia), 
  • poważniejsze choroby, np. łuszczyca, ospa wietrzna lub kiła.

Problemu dermatologicznego nie należy zatem lekceważyć, warto się z nim udać do lekarza dermatologa. Specjalista skieruje na odpowiednie badania, które pomogą zidentyfikować przyczynę nieestetycznych zmian skórnych. Zleci także stosowanie odpowiednich dla danego przypadku leków. 

Gdy w trakcie kuracji dermatologicznej pacjent ukończy przedwcześnie opakowanie przepisanego leku, nie musi się udawać ponownie do lekarza. Wystarczy skorzystać z wygodnego rozwiązania, jakim jest recepta online. Dokument może zostać wypisany przez lekarza w kilka minut, następnie można go zrealizować w dowolnej aptece. Aby sprawdzić, co zostało przepisane, wystarczy wyświetlić plik PDF, który jest przesyłany do pacjenta lub zalogować się na konto IKP albo w aplikacji Ministerstwa Zdrowia.

Bolące krosty na głowie — co oznaczają?

Gdy wypryski na głowie bolą lub swędzą, taki objaw może świadczyć o poważniejszej chorobie, np. zapaleniu mieszka włosowego. Choroba jest bardzo uciążliwa, prowadzi także do powstania nieestetycznych zmian skórnych. Jej przyczyna nie została do końca poznana, uważa się, że po części za krosty na głowie pod włosami odpowiadają [3]: 

  • bakterie (Cutibacterium acnes),
  • grzyby, a konkretnie drożdżaki Malassezia,
  • roztocza z gatunku Demodex folliculorum.

Ropne zapalenie skóry — jak je rozpoznać?

Twarde bolące krosty na głowie mogą wynikać również z ropnego zapalenia skóry, wywołanego przez bakterie Staphylococcus aureus [3]. Zakażenie gronkowcem można poznać po obecności wydzieliny ropnej, rozpoznanie jest natomiast stawiane na podstawie wyników badań mikrobiologicznych [4]. Wyróżnia się różne odmiany ropnego zapalenia, najczęściej obserwowane są [9]: 

  • figówka (sycosis barbae) — zmiany obejmują okolice brody oraz szyi, powodują dyskomfort podczas golenia. Przebieg choroby jest przewlekły i ma ona skłonność do nawrotów, 
  • czyraczność (furunculosis) — dla tego stanu są charakterystyczne mnogie nawracające czyraki, mogące występować w różnych miejscach na owłosionej skórze głowy. 

Poza skórą bakteria Staphylococcus aureus może zaatakować także spojówki (bakteryjne zapalenie spojówek), drogi oddechowe (zapalenie ucha środkowego i zatok), a w cięższych przypadkach także płuca, serce, kości i stawy, układ moczowy lub układ nerwowy [4].

Swędząca skóra głowy i krostki — czy mogą oznaczać ospę wietrzną?

Silnie swędzące czerwone krosty na głowie mogą świadczyć o ospie wietrznej. Choroba ta dotyka najczęściej dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, charakterystyczne dla jej przebiegu zmiany skórne zmieniają postać, w zależności od fazy schorzenia. Początkowo są to czerwone plamy, następnie twarde i zbite grudki, później pęcherzyki wypełnione ropą, a finalnie — zasychające i odpadające od ciała strupki [5]. 

Przebieg ospy wietrznej u dzieci jest zwykle łagodny, o wiele ciężej przechodzą tę chorobę osoby dorosłe (w tym w szczególności z zaburzeniami odporności) [6]. Możliwe i częste powikłania ospy wietrznej u osób dorosłych to: wtórne bakteryjne nadkażenia zmian skórnych, zapalenie płuc, zapalenie różnych części oka oraz zaburzenia neurologiczne [6]. Natomiast rzadziej obserwuje się zapalenie nerek, stawów, mięśnia sercowego, trzustki, wątroby czy wyrostka robaczkowego. W przypadku, gdy ospą wietrzną zaraziła się ciężarna, powikłaniem może być przedwczesny poród, poronienie lub ospa wietrzna wrodzona u dziecka [6].

Łuszczyca a swędzące krosty na głowie

Swędzące krosty na głowie mogą wynikać również z łuszczycy. To przewlekła, ogólnoustrojowa, niezakaźna choroba zapalna, w której przebiegu dochodzi do nadmiernego rogowacenia naskórka [7]. Charakterystyczne objawy łuszczycy to wykwity skórne o złuszczającej się powierzchni, pokryte srebrzystymi łuskami, zlokalizowane najczęściej na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy oraz w okolicy lędźwi i krzyża [7]. 

Przyczyny łuszczycy nie zostały w pełni wyjaśnione, przypuszczalnie do rozwoju schorzenia prowadzą czynniki genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe [7]. Z łuszczycą często współistnieją choroby metaboliczne, takie jak np. cukrzyca, choroby układu krążenia, a także inne choroby autoimmunologiczne [7]. Ze względu na fakt, iż zmiany łuszczycowe są bardzo nieestetyczne, chorobie towarzyszy często depresja, brak akceptacji własnego wyglądu, a także różnego rodzaju lęki [10]. Chorzy powinni unikać sytuacji, w których dochodzi do uszkodzenia skóry, ponieważ może to poskutkować pojawieniem się nowych zmian o charakterze łuszczycowym. Schorzenie może się nasilać również w wyniku spożywania w nadmiarze alkoholu, palenia papierosów czy też przyjmowania używek [10]. 

Inną możliwą przyczyną swędzących krostek na głowie, jest poważna choroba zakaźna, kiła. Schorzenie wywołane przez bakterię Treponema pallidum (krętek blady) jest przenoszone drogą płciową [8]. W jego przebiegu pojawia się najpierw owrzodzenie w okolicach intymnych, następnie występuje charakterystyczna swędząca wysypka, może dojść także do łysienia. Powikłania kiły są bardzo poważne, choroba może doprowadzić do uszkodzenia wzroku, wątroby, nerek, serca, kości, a także mózgu [8]. 

Jak radzić sobie ze swędzącymi krostami na głowie?

Co robić, gdy wystąpiły pryszcze na głowie? Jak leczyć tę nieestetyczną dolegliwość? Niestety domowy sposób na krosty na głowie może być nietrafionym pomysłem, ponieważ istnieje wiele możliwych przyczyn tego problemu i każda z nich wiąże się z innymi metodami leczenia: 

  • gdy problem wynika z niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy, lekarz może zalecić modyfikację pewnych nawyków, np. dokładne spłukiwanie używanych szamponów oraz odżywek podczas mycia głowy,
  • na trądzik stosuje się różnego rodzaju preparaty, regulujące pracę aparatu włosowo-łojowego, np. zawierające kwas salicylowy,
  • z łupieżem można sobie poradzić poprzez stosowanie zaleconych przez lekarza płukanek ziołowych oraz modyfikację diety,
  • jeśli zostanie zdiagnozowana grzybica głowy, lekarz przepisuje leki przeciwgrzybicze, 
  • gdy rozpoznano zapalenie mieszków włosowych pochodzenia bakteryjnego, wdrażana jest antybiotykoterapia, lekarz może zalecić także stosowanie preparatów steroidowych,
  • leczenie ospy wietrznej u osób dorosłych polega na jak najszybszym wdrożeniu leku przeciwwirusowego, acyklowiru (metoda jest skuteczna jedynie w pierwszych dniach choroby). Dodatkowo stosuje się leki miejscowe, łagodzące świąd oraz ułatwiające utrzymanie wykwitów skórnych w czystości,
  • łuszczycę leczy się poprzez naświetlanie promieniami UV oraz stosowanie kortykosteroidów. Choroby nie można się pozbyć całkowicie, możliwe jest jedynie łagodzenie jej nawrotów i zmniejszenie widoczności objawów, np. krost na głowie. Domowe sposoby — stosowanie dermokosmetyków (w tym w szczególności emolientów) są bardzo ważne dla całokształtu leczenia tej przypadłości.

Pacjent, u którego pojawiły się krosty na głowie, niezależnie od tego, czy są one nieswędzące, swędzące, niebolesne czy bolesne, powinien w pierwszej kolejności skontaktować się z lekarzem dermatologiem. Dopóki nie jest znana przyczyna, nie jest zalecane stosowanie domowych sposobów ani też korzystanie z magicznych preparatów na zmiany skórne, reklamowanych w Internecie.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.