Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Badanie rezonansem należy do testów nieinwazyjnych, nieszkodliwych i bezbolesnych, które wykorzystywane są w diagnostyce wielu schorzeń. Wykorzystanie aparatu do MRI pozwala na uzyskanie precyzyjnych obrazów wnętrza organizmu pacjenta, choć w niektórych przypadkach istnieje konieczność podania specjalnego kontrastu. Co warto wiedzieć, zanim pacjent zgłosi się do pracowni, by mieć wykonane badanie za pomocą urządzenia MRI? Czy trzeba do badania przyjść na czczo i czy jest konieczność wcześniejszego wykonania badań krwi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Podpowiadamy również, jakie są przeciwwskazania do badania, a także jakie choroby mogą być wykryte, gdy lekarz przeanalizuje wyniki rezonansu.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Co to jest i na czym polega badanie rezonansem magnetycznym?
Zdarza się, że lekarz zaleci pacjentowi w celach diagnostyki badanie rezonansem (MRI/RM), dlatego warto wiedzieć, czym jest to badanie oraz na czym konkretnie ono polega. Rezonans magnetyczny to badanie nieinwazyjne, bezpieczne i bezbolesne, które nie wpływa na organizm człowieka, gdyż ten nie pochłania promieniowania jonizującego (jak w przypadku TK czy prześwietlenia rentgenowskiego). Jeśli zastanawiasz się, na czym polega badanie rezonansem magnetycznym, musisz wiedzieć, że rezonans magnetyczny wykorzystuje fale radiowe i pole magnetyczne, by uzyskać obrazy części ludzkiego ciała. Badanie opiera się na tym, że komórki naszego organizmu zawierają atomy wodoru, które przy działaniu silnego pola magnetycznego charakterystycznie porządkują się. Gdy wykorzystane zostaną fale radiowe o właściwie dobranej częstotliwości, możliwe będzie obrazowanie wybranych struktur ciała pacjenta.
Rezonans magnetyczny należy do cennych badań diagnostycznych. Za pomocą obrazu pozwala ocenić stan zdrowia chorego i zobrazować wewnętrzne struktury anatomiczne ciała pacjenta, dzięki czemu możliwa jest bardziej szczegółowa diagnostyka towarzyszących mu dolegliwości. Można w ten sposób dokonać oceny elementów szkieletu i kręgosłupa, tkanek miękkich, narządów zmysłów, mózgu, stawów i nerwów. MRI wykonywane jest między innymi do oceny naczyń krwionośnych i węzłów chłonnych, a także do oceny narządów, w tym na przykład serca, nerek, wątroby i trzustki. Pomocne może być także do obrazowania śledziony, jelit i nadnerczy, a także przewodów żółciowych, pęcherza moczowego, prostaty, jajników czy macicy.
Rezonans magnetyczny wykonuje się w przypadku podejrzenia chorób serca bądź wątroby, a także w przypadku podejrzenia różnego rodzaju guzów nowotworowych i chorób jelit, ponadto może być niezwykle przydatny w przypadku diagnozy chorób utajonych. Badanie sprawdzi się również w przygotowaniach do operacji chirurgicznych, a także w monitorowaniu ich efektów. Możliwe jest również wykonanie fMRI, czyli funkcjonalnego MRI, który umożliwia sprawdzenie, jak funkcjonuje ośrodkowy układ nerwowy pacjenta.
Rezonans magnetyczny pozwala na rozpoznanie wielu patologicznych zmian w organizmie człowieka, w tym również licznych chorób w zarodku. Jeśli wynik badania potwierdzi konieczność długotrwałego leczenia, warto pamiętać o możliwości, jaką jest recepta online. To rozwiązanie na łatwe i szybkie uzupełnienie kończącego się zapasu leku na receptę, gdy trudno dostać się od ręki na stacjonarną wizytę u specjalisty.
Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym?
Wielu pacjentów, którzy mają mieć pierwszy raz wykonane badanie rezonansem, obawia się jego przebiegu i niedogodności z nim związanych. Trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć, że strach zazwyczaj wiąże się z niewiedzą. Warto w związku z tym wcześniej dowiedzieć się, jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym, by mieć świadomość, czego można się spodziewać. Badanie wykonywane jest w pozycji leżącej, a pacjent proszony jest o przyjęcie nieruchomej postawy, by wynik nie został zakłócony. Przed badaniem pacjent kładzie się na specjalnym stole, który następnie wsuwany jest automatycznie do tunelu dużej maszyny. U niektórych osób może wywołać to atak klaustrofobii lub lęków, więc należy poinformować lekarza o tendencji do nich. W przypadku pacjentów niewspółpracujących konieczne może być wykonanie rezonansu w sedacji, czyli z podaniem środków uspokajających lub usypiających. W czasie badania konieczne może być również wykonywanie poleceń specjalisty – np. chwilowe wstrzymanie oddechu.
Jeśli rezonans ma być wykonany z kontrastem, konieczne będzie wstrzyknięcie pacjentowi środka cieniującego. W tym celu zakładany jest wcześniej pacjentowi wenflon, a w pierwszej części badania podaje się przez niego kontrast. Środek cieniujący usuwany jest z organizmu z moczem, dlatego bardzo ważne, by nerki pacjenta funkcjonowały prawidłowo.
Wiele osób zastanawia się również, kto nie powinien mieć wykonywanego badania MRI. Trzeba wiedzieć, że nie ma wielu przeciwwskazań do tego badania, gdyż jest ono bezpieczne i nieinwazyjne. Jeśli jednak pacjent posiada w ciele metalowe ciała obce, koniecznie powinien poinformować o tym lekarza. Działanie silnego pola magnetycznego w obecności nawet niewielkich obiektów metalowych może być groźne dla pacjenta, dlatego posiadanie implantu ślimakowego czy rozrusznika serca wyklucza pacjenta z badania. Uważać należy również na starsze implanty i endoprotezy, odłamki pocisków w ciele, a nawet na tatuaże na bazie barwników metalicznych. Na wszelki wypadek nie jest zalecane również wykonywanie badania w pierwszym trymestrze ciąży, choć indywidualnie lekarz może zdecydować inaczej.
Rezonans magnetyczny – jak długo trwa badanie?
Należy przygotować się, że badanie rezonansem może być długotrwałe, choć zależne jest to zazwyczaj od wielu czynników. Bardzo ważne, by w czasie jego trwania pacjent pozostawał nieruchomo, bez względu na czas trwania badania, co jednak może być trudne dla osób, które zmagają się z klaustrofobią lub zaburzeniami lękowymi. Kolejną niedogodnością dla pacjenta jest hałas, jaki wywołuje rezonans magnetyczny. Jak długo trwa badanie i ile czasu pacjent będzie musiał znieść niedogodność bezruchu i hałasu? Zależne jest to między innymi od obrazowanych struktur i rodzaju testu, jednak zazwyczaj badanie zamyka się w przedziale 10-60 minut. Konkretnych informacji w tym temacie zapewne udzieli pacjentowi specjalista przed wykonaniem badania.
Czy rezonans magnetyczny z kontrastem robimy na czczo?
Wielu pacjentów obawia się, że będzie musiało zgłosić się na test bez posiłku. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że badanie rezonansem nie zawsze musi być wykonywane na czczo. Jeśli nie jest konieczne dożylne podanie środka kontrastowego, pacjent nie musi zgłaszać się na badanie bez posiłku – wystarczy, że nie będzie się jeść na 2 godziny przed badaniem. Jeśli jednak jest to rezonans magnetyczny z kontrastem, na czczo dobrze jest wykonać takie badanie. Warto również dodać, że konieczność zgłoszenia się na badanie na czczo może również dotyczyć pacjentów, którzy będą mieć wykonywany rezonans w sedacji, gdyż podawane im będą leki uspokajające lub usypiające.
Rezonans magnetyczny – przygotowanie do badania
Gdy lekarz zleci pacjentowi badanie rezonansem, należy się do niego odpowiednio przygotować. Na badanie należy przede wszystkim zgłosić się bez jakichkolwiek metalowych przedmiotów i elementów. Mowa tu nie tylko o telefonach, okularach, zegarku czy biżuterii, ale również o aparacie słuchowym, a nawet spinkach i guzikach w ubraniu. Jeśli rezonans ma dotyczyć głowy, pacjentka nie powinna mieć również makijażu i stosować lakieru do włosów, gdyż może to zaburzać wynik badania. Gdy ma być pacjentowi wykonany rezonans magnetyczny, przygotowanie do badania to także zabranie ze sobą aktualnych wyników badań i innej dokumentacji medycznej, a także skierowania (jeśli badanie jest wykonywane na NFZ) i dokumentu tożsamości. Nie powinno się raczej przed rezonansem odstawiać stosowanych normalnie przez pacjenta leków, a kwestia odstawienia pokarmów zależna jest od rodzaju wykonywanego badania i indywidualnych zaleceń lekarza.
Jakie badania zrobić przed rezonansem magnetycznym z kontrastem?
Należy wiedzieć, że badanie rezonansem z kontrastem powinno być poprzedzone wykonaniem odpowiednich badań. Lekarz z pewnością wspomni o tym, gdy zlecać będzie pacjentowi rezonans magnetyczny z kontrastem. Jakie badania przed należy wykonać? Niezbędne będzie oznaczenie kreatyniny, które powinno być wykonane nie wcześniej niż 2 dni przed rezonansem. Pozwoli to potwierdzić, czy nerki pacjenta działają prawidłowo, co jest niezbędne, by usunąć z organizmu środek kontrastowy po badaniu.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?