Jak pozbyć się wody z organizmu? Sposoby na zatrzymywanie się wody

Napisano 25.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wielu pacjentów zadaje sobie pytanie, jak pozbyć się wody z organizmu. Faktem jest, że z nadmierną retencją wody związanych jest wiele czynników. Do zatrzymywania wody przyczynić może się niewłaściwa dieta, w szczególności produkty zbyt słone, gdyż sól ma duże znaczenie, jeśli chodzi o tworzenie się „obrzęków”. Do gromadzenia dużych ilości wody w organizmie przyczynia się również siedzący tryb życia i nadużywanie alkoholu – tu na rezultaty nie trzeba czekać długo. W przypadku nadmiernej retencji cegiełkę dokładają paradoksalnie także procesy odwodnienia związane ze zbyt małą ilością spożywanych płynów, co przyczynia się do oszczędzania wody i jej gromadzenia. Co jeszcze warto wiedzieć o gromadzeniu wody w organizmie, objawach tej dolegliwości i sposobach na walkę z nią?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak pozbyć się wody z organizmu – czy zatrzymywanie wody w organizmie to mit?

Woda jest bardzo ważna, by organizm każdego żywego stworzenia funkcjonował prawidłowo. Stanowi budulec komórek i tkanek, a także odgrywa znaczącą rolę w transporcie substancji odżywczych. W komórkach zawarte jest aż 2/3 całej wody, która obecna jest w naszym organizmie, a w ciągu doby organizm traci aż 2-3 litry wody, więc niezbędne jest uzupełnianie płynów. Nie można tego lekceważyć, gdyż utrata wody z organizmu może być bardzo niebezpieczna, a w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do śmierci. Zastanawianie się zatem, jak pozbyć się wody z organizmu, powinno mieć konkretne uzasadnienie. 

Faktem jest, że w niektórych przypadkach występuje zjawisko, określane jako zatrzymanie wody w organizmie. Dochodzi wówczas do gromadzenia się w nadmiarze wody w tkankach. Nadmiar wody w organizmie może być efektem m.in. siedzącego trybu życia, co powoduje słabsze krążenie krwi, które jest niekorzystne dla zdrowia. Jego symptomy mogą być bardzo dokuczliwe – palce stają się nabrzmiałe, powieki opuchnięte, zauważyć można obrzmienie kostek itp. Gromadzeniu wody sprzyja niezdrowy styl życia, w tym nieprawidłowa dieta, brak odpowiedniego nawodnienia, a także wspomniany już brak ruchu. Dolegliwość nasilać mogą u niektórych pacjentów ponadto zaburzenia hormonalne i niektóre leki. 

Gdy problemem pacjenta jest retencja wody, a zmiana stylu życia okazuje się niewystarczająca, konieczna może okazać się farmakoterapia, w tym nie tylko tabletki na zatrzymanie wody, ale również leki odnoszące się do przyczyny problemu. Wiele z nich dostępnych jest wyłącznie z przepisu lekarza, jednak warto pamiętać, że może być to również e-recepta online, która nie wymaga od pacjenta wychodzenia z domu i dojazdu do przychodni lekarskiej. 

Objawy zatrzymania wody w organizmie – kiedy to może być groźne?

Wiele osób wyszukuje w Internecie artykuły z tematyki „jak pozbyć się wody z organizmu”, a także „ile czasu schodzi woda z organizmu”, ponadto szuka informacji o objawach związanych z nadmiarem wody w organizmie. Potwierdza to tylko fakt, że problem rzeczywiście dotyczy sporej części społeczeństwa i jest na tyle dokuczliwy, że ludzie postanawiają z nim walczyć. 

Nadmiar wody w organizmie objawia się zazwyczaj w postaci obrzmienia palców lub opuchlizny twarzy bądź kończyn – objawy te mogą mieć charakter trwały lub przejściowy. Sylwetka pacjenta, który w nadmiarze gromadzi wodę, staje się charakterystycznie „miękka”, a waga wskazywać może wyższe wartości niż zazwyczaj. Pojawiać może się wówczas również tzw. cellulit wodny, bóle głowy, wrażenie ciężkich nóg itp. Pacjent może mieć ponadto nieprzyjemne wrażenie, że normalne ubrania go uciskają. Pojawia się również uczucie zmęczenia i dodatkowe odczucie osłabienia, co niewątpliwie odbija się na jakości codziennego funkcjonowania. Nie dziwi zatem fakt, że osoba taka zaczyna poszukiwać informacji, jak odwodnić organizm, by pozbyć się dokuczliwych symptomów. Zanim przyjmie się jednak lek na pozbycie się wody z organizmu, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który podejdzie do tematu szerzej, czyli skupi się na zdiagnozowaniu przyczyny problemu, a nie tylko likwidacji samego objawu. 

Przyczyny zatrzymywania wody w organizmie

Zastanawiając się, jak pozbyć się wody z organizmu, w pierwszej kolejności należy określić przyczyny takiego stanu rzeczy. Sama eliminacja objawu to bowiem nie wszystko. Jeśli nie zostanie wykluczona przyczyna dolegliwości, w krótkim czasie pacjent znów zacznie poszukiwać informacji, jak usunąć wodę z organizmu, bo problem powróci. Jeśli chodzi o przyczyny gromadzenia się wody w organizmie, wspomnieć należy zarówno o czynnikach fizjologicznych, jak również o wpływie czynników zewnętrznych. 

  • Naturalnym jest na przykład, że u kobiety dochodzi do zatrzymania wody przed okresem. Hormon żeński (estrogen) w znacznym stopniu odpowiedzialny jest bowiem za zatrzymywanie wody.
  • Usuwanie nadmiaru wody z organizmu może jednak również interesować osoby, które nieprawidłowo się odżywiają i stronią od aktywności fizycznej. Złe nawyki żywieniowe, w tym zwłaszcza nadużywanie soli kuchennej, to pierwszy krok do problemu. Zbyt wysoki poziom sodu i zbyt niski poziom potasu w organizmie najczęściej powodują bowiem retencję wody. W połączeniu z brakiem aktywności fizycznej pojawia się już duże prawdopodobieństwo tego, że pacjent zmagać się będzie z nadmierną retencją wody. 
  • Paradoksalnie do gromadzenia wody w organizmie przyczyniać może się ponadto niedostateczna ilość przyjmowanych płynów. Jeśli pacjent pije za mało napojów, organizm zaczyna płyny traktować jako deficytowe i decyduje, by je oszczędzać. Podobnie dzieje się, gdy przebywamy w wysokich temperaturach – to mechanizm obronny organizmu, który zapobiegać ma utracie wody. 
  • Do problemu przyczyniać mogą się również niektóre leki. Przykładem mogą być kobiety, które zażywając tabletki antykoncepcyjne starej generacji, często poszukiwały sposobów na to, jak szybko pozbyć się wody z organizmu. Problemem mogą być również kortykosteroidy i niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne. 

Obrzęki i opuchlizna – jak pozbyć się wody z organizmu?

Wiele osób niewątpliwie zastanawia się, jak pozbyć się wody z organizmu. Trzeba wiedzieć, że w licznych przypadkach wcale nie są konieczne specjalne tabletki na nadmiar wody. Wystarczy odpowiednia zmiana stylu życia. 

Warto postawić oczywiście na picie odpowiedniej ilości płynów – najlepiej stopniowo, małymi łykami przez cały dzień. Ważne jest także unikanie nadmiaru soli w diecie – można ją z powodzeniem zastąpić np. ziołami. Należy pamiętać, że sól ukryta jest w dużych ilościach także w produktach przetworzonych i potrawach typu fast food, a także w słonych przekąskach. Pacjentowi może zatem wydawać się, że sam nie soli zbyt dużo, ale nieświadomie spożywać on może duże ilości sodu z produktów gotowych. Duże znaczenie odgrywa zbilansowana dieta bogata w błonnik (pomocny w usuwaniu wody z jelit) oraz w świeże owoce i warzywa bogate w wodę. Kluczowe może być także zwiększenie aktywności fizycznej, gdyż wysiłek fizyczny bardzo dobrze wpływa na gospodarkę wodną organizmu. Wykonując np. pracę biurową, skuteczne mogą okazać się już krótkie przerwy na rozprostowanie nóg i „rozruszanie się”. 

Jak pozbyć się wody z organizmu? Zioła i leki

Rozwiązaniem problemu nadmiernego gromadzenia się wody w organizmie mogą być również napary o działaniu moczopędnym, oczyszczające organizm z toksyn, które przygotowuje się z ziół. Zalicza się do nich m.in. mniszek lekarski i pokrzywę, ponadto często wykorzystuje się również napar z czarnego bzu. Jeśli jednak okazuje się to niewystarczające na usuwanie wody z organizmu, warto skonsultować się z lekarzem. Zanim ten przepisze jednak pacjentowi tabletki na odprowadzenie wody z organizmu, sprawdzi, w czym leży problem, zlecając odpowiednie badania diagnostyczne. Dolegliwość może mieć bowiem poważniejsze podłoże i wskazywać na schorzenia wymagające leczenia. 

Możliwe, że potrzebne będą nie tylko tabletki usuwające wodę z organizmu, ale również leczenie choroby nerek czy wątroby, niedoczynności tarczycy, niewydolności żylnej bądź niewydolności serca, a nawet zakrzepicy. Tu pod żadnym pozorem nie można działać na własną rękę, gdyż takim zachowaniem tylko dokładamy sobie problemów, a następnie ponosimy ich konsekwencje, a te mogą wiązać się nie tylko z nadmierną retencją wody w organizmie. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.