Guzek pod pachą — co oznacza? Przyczyny, diagnostyka i leczenie

Napisano 14.09.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Guzek pod pachą może wzbudzać niepokój, nie każda tego typu zmiana oznacza jednak, że mamy do czynienia z rakiem. O czym świadczy niebolący guzek pod pachą? Co robić, jeśli wypukłość boli przy dotykaniu? Czy to oznaka poważnej choroby? Niniejszy artykuł porusza ten istotny temat. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Guzki pod pachą — czy są oznaką poważnej choroby?

Guzek pod pachą może mieć wiele przyczyn, w większości przypadków taka zmiana nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ani tym bardziej życia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zawsze jednak lepiej skonsultować się z lekarzem. Specjalista dokładnie obejrzy guzki pod pachą i odpowiednio je zaklasyfikuje. O poważniejszej chorobie mogą świadczyć np. oznaki takie jak stopniowe powiększanie się guzka czy też zmiana jego wyglądu w czasie. 

Przyczyny powstawania guzków pod pachą

Oto możliwe przyczyny powstawania guzka pod pachą [1] [2]: 

  • alergia kontaktowa, 
  • chłoniak, 
  • infekcja grzybicza, 
  • podrażnienie mechaniczne podczas golenia,
  • powiększone węzły chłonne w przebiegu choroby autoimmunologicznej,
  • powiększone węzły chłonne wskutek infekcji bakteryjnej lub wirusowej, 
  • rak piersi,
  • tłuszczak,
  • ukąszenie owada,
  • zablokowanie przewodu mlecznego lub zapalenie piersi u kobiety karmiącej piersią,
  • zapalenie gruczołów potowych, 
  • zapalenie mieszków włosowych. 

Każdy guzek pod pachą, do którego powstania doszło w niewyjaśnionych okolicznościach, powinien zostać zbadany przez lekarza. Jedynie specjalista będzie w stanie zlecić odpowiednie badania oraz odkryć przyczynę zmiany. Do kogo się zgłosić w sytuacji, gdy zauważono guzek pod pachą? Jaki lekarz pomoże w takiej sytuacji? Najlepiej udać się do lekarza dermatologa. Pierwsza wizyta powinna być stacjonarna, aby specjalista dokładnie obejrzał zmiany, dopiero kolejne mogą się odbyć w postaci zdalnej, np. przez telefon lub przez Internet. Gdy już wdrożono dopasowane do danego przypadku leczenie, pacjent może szybko wykupywać potrzebne leki szybko i wygodnie dzięki rozwiązaniu, jakim jest e-recepta online

O czym może świadczyć bolesny guzek pod pachą?

O czym świadczą zmiany na skórze pod pachami? Gdy guzek pod pachą boli przy dotykaniu lub swędzi, przyczyną może być alergia kontaktowa, np. uczulenie na antyperspirant lub dezodorant, płyn do kąpieli, żel pod prysznic albo proszki do prania. W takiej sytuacji zgrubienie zniknie samoistnie po ustaniu kontaktu z czynnikiem, który wywołuje alergię. Co zrobić, gdy objawy alergii są bardzo nasilone i należy do nich nie tylko guzek pod pachą? Jak leczyć tę dolegliwość? W takiej sytuacji celem załagodzenia objawów można przyjąć zalecany przez lekarza lek przeciwhistaminowy [3]. 

Bolesny guzek pod pachą może wynikać z zapalenia mieszków włosowych, np. wskutek zbyt częstego i agresywnego golenia pach. Wtedy charakterystycznym objawem są nie tylko guzki, ale także żółte krostki z rumieniową obwódką oraz świąd i pieczenie lub nawet ból skóry [4]. Profilaktyka zapalenia mieszków włosowych polega na dbaniu o higienę, stosowaniu jednorazowych maszynek do golenia oraz unikaniu noszenia ubrań wykonanych z materiałów, które mogłyby dodatkowo podrażniać skórę. Natomiast leczenie zależy od przyczyny i w większości przypadków polega na stosowaniu do miejscowo przepisanych przez lekarza maści. 

Inna możliwa przyczyna tego, że guzek pod pachą boli przy dotykaniu, to czyrak, czyli bakteryjne zapalenie mieszka włosowego i tkanek go otaczających. Leczenie dolegliwości polega na stosowaniu doustnie antybiotyków oraz miejscowo — leków, które działają antybakteryjnie, takich jak np. maść ichtiolowa. Na guzek pod pachą lepiej nie stosować domowych sposobów, takich jak np. okłady z cebuli lub ziemniaków, tego typu metody nie mają bowiem naukowego uzasadnienia [10].

Niebolesny guzek pod pachą — schorzenia, którym towarzyszy

Niebolesny ruchomy guzek pod pachą u mężczyzny lub kobiety może być kaszakiem. To rodzaj torbieli, która rozwija się przy mieszkach włosowych, w wyniku zablokowania kanalika wyprowadzającego gruczołu łojowego [9]. Do powstania kaszaka może dojść wskutek niedostatecznej higieny ciała lub w wyniku stosowania nieodpowiednich kosmetyków. Zmiana ta może ustąpić samoistnie, natomiast jeśli jest źródłem dużego dyskomfortu lub w jej miejscu rozwija się stan zapalny, warto rozważyć jej chirurgiczne usunięcie. 

Guzek pod pachą przy karmieniu piersią może świadczyć o zapaleniu piersi lub zablokowaniu przewodu mlecznego u kobiet karmiących. W obu przypadkach przyczyną może być nieprawidłowa technika przystawiania dziecka do piersi, dlatego w pierwszej kolejności warto się skonsultować z doradcą laktacyjnym [7] [8]. Natomiast jeśli chodzi o guzek pod pachą u dziecka, przyczyną mogą być popularne w wieku dziecięcym choroby, takie jak np. mononukleoza zakaźna czy toksoplazmoza. Ich podejrzenie wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem. Zmiana może powstać także w reakcji na szczepienie przeciwko gruźlicy — często zdarza się, że u niemowląt do kilku tygodni po szczepieniu utrzymuje się powiększenie węzłów chłonnych w okolicy pachowej [6]. 

Niestety niebolący guzek pod pachą, dość łatwo wyczuwalny, może świadczyć także o chorobie nowotworowej, np. raku piersi. Najczęstszy nowotwór złośliwy kobiet objawia się bowiem między innymi w postaci powiększonych, twardych guzków pod pachą [5]. Na raka piersi szczególnie narażone są te kobiety, które [5]: 

  • mają predyspozycje genetyczne do zachorowania na raka piersi lub raka jajnika, 
  • nadużywają alkoholu, 
  • są otyłe,
  • są w wieku powyżej 50 lat, 
  • spożywają w nadmiarze tłuszcze zwierzęce. 

W sytuacji podejrzenia raka piersi wykonuje się badania dodatkowe, takie jak: USG piersi z oceną dołów pachowych oraz mammografia, natomiast, jeśli wyniki są niejednoznaczne lub nieprawidłowe, zlecana jest biopsja [5]. W przypadku postawienia rozpoznania rokowania zależą od wielkości guza, rodzaju i stadium zaawansowania choroby nowotworowej oraz czasu, jaki minął od zauważenia pierwszych objawów do wdrożenia leczenia. 

Czym może być guzek pod pachą — tłuszczak, powiększone węzły chłonne

Guzek pod pachą może wynikać z powiększenia węzłów chłonnych, które z kolei może być skutkiem infekcji bakteryjnej lub wirusowej, zakażenia grzybiczego lub choroby autoimmunologicznej. W ten sposób objawiają się np.: choroba kociego pazura, toczeń rumieniowaty układowy lub zakażenie wirusem cytomegalii [6]. Przyczynę uda się ustalić dopiero po przeprowadzeniu dokładniejszych badań — fizykalnych, krwi oraz obrazowych. 

Za powstanie guzka może odpowiadać także tłuszczak pod pachą. Tak nazywa się niebolesny, łatwo przesuwalny guzek pod pachą, utworzony z tkanki tłuszczowej. Tłuszczak jest zaliczany do łagodnych nowotworów, jego powstaniu sprzyjają predyspozycje genetyczne, a także otyłość [2]. W większości przypadków leczenie nie jest konieczne, chyba że zmiana jest bardzo nieestetyczna lub ingeruje w inne struktury. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.