Domowe sposoby na grzybicę pochwy – czy są skuteczne? Leczenie i profilaktyka

Napisano 04.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

W przypadku zachwiania równowagi bakteryjnej pochwy, mogą zacząć się namnażać nadmiernie drożdżaki, w tym zwłaszcza Candida, a wówczas z dużym prawdopodobieństwem pojawi się grzybica pochwy. Domowe sposoby na walkę z tym problemem to pierwsze, co przychodzi na myśl wielu kobietom, u których pojawią się serowate upławy czy swędzenie sromu. Należy jednak wiedzieć, że infekcje intymne wymagają bezwzględnej konsultacji z lekarzem, ze względu na możliwe poważne powikłania, nawracanie choroby oraz możliwość zarażenia partnerów seksualnych. Czy leki w przypadku nadmiernego namnażania się grzybów są konieczne? A może wystarczy odpowiednia dieta i pilnowanie higieny okolic intymnych? Co zrobić w przypadku nawracających infekcji?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak rozpoznać grzybicę pochwy – objawy

Kandydoza (grzybica pochwy) to infekcja intymna, która należy do najczęstszych dolegliwości układu płciowego kobiet. Zazwyczaj do grzybicy dochodzi wskutek zachwiania równowagi naturalnej mikroflory pochwy. W fizjologicznych warunkach dominują w pochwie bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus. W przypadku spadku odporności kobiety, stresu lub długotrwałej antybiotykoterapii, dochodzi jednak do osłabienia naturalnej mikroflory i zmiany jej składu, przez co często pojawia się grzybica pochwy. Domowe sposoby to pierwsze, po co sięga wiele kobiet po zaobserwowaniu u siebie pierwszych symptomów choroby, choć najlepszym rozwiązaniem jest w tej sytuacji zwrócenie się po pomoc do lekarza. Jak rozpoznać grzybicę pochwy? Zazwyczaj jej objawy są bardzo specyficzne, więc w większości przypadków nie sposób się pomylić. Trzeba jednak w tym miejscu zaznaczyć, że niekiedy grzybica pochwy może przebiegać bezobjawowo, co wcale nie oznacza, że nie można wówczas zarażać partnerów seksualnych. W przypadku kandydozy pojawić może się biaława wydzielina o charakterystycznym, grudkowatym charakterze. Jej zapach nie jest nieprzyjemny, jak w przypadku zakażenia bakteryjnego pochwy, jednak może przypominać nieco zapach drożdży. Oprócz wydzieliny zaobserwować można często również zaczerwienienie warg sromowych, a także świąd i pieczenie narządów rodnych. Kobieta może ponadto zmagać się w tym czasie z wyraźną suchością pochwy. Sygnałem alarmowym powinien być również ból w czasie stosunku seksualnego lub problemy z oddawaniem moczu.

Czytaj także:

Jak leczyć grzybicę pochwy domowymi sposobami?

Warto wiedzieć, jak leczyć grzybicę pochwy domowymi sposobami, choć w przypadku każdego podejrzenia infekcji intymnej, kobieta powinna zgłosić się do lekarza. Zazwyczaj potrzebne są specjalne globulki dopochwowe, a te przepisze tylko specjalista. Gdy problemem podejrzewanym przez kobietę jest grzybica pochwy, domowe sposoby, które mogą przynieść ulgę to między innymi kontrola diety. Najlepiej ograniczyć lub wyeliminować z diety węglowodany proste, które są pożywką dla drożdży, a w zamian warto wzbogacić dietę w probiotyki i witaminy z grupy B. Dobrze postawić również na nasiadówki ziołowe, w tym szczególnie te na bazie szałwii, rumianku lub kory dęb. Metody te najlepiej stosować jednak dopiero po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, po otrzymaniu od niego zielonego światła. Bardzo ważna jest również higiena, która działa wspomagająco przy leczeniu grzybicy pochwy. Należy zrezygnować z gąbek, ponadto koniecznie trzeba dokładnie osuszać miejsca intymne po kąpieli i nosić przewiewną bieliznę. 

Domowe sposoby na grzybicę pochwy najlepiej stosować jako uzupełnienie leczenia, a nie metodę samodzielną. W przypadku podejrzenia infekcji intymnej, pacjentka powinna koniecznie skonsultować się z lekarzem. Pomocna może być w tej sytuacji recepta przez Internet, co nie wymaga rezerwacji wizyty stacjonarnej czy stania w kolejkach. Trzeba również zaznaczyć, że jeśli kobieta jest w ciąży, nie powinna stawiać w pierwszej kolejności na leczenie domowymi sposobami. Koniecznie powinna ona zgłosić się do lekarza, gdy tylko zaobserwuje objawy mogące świadczyć o grzybicy pochwy.

Czy grzybica pochwy jest zaraźliwa?

Gdy pojawia się grzybica pochwy, domowe sposoby wspomagające leczenie pacjentki to nie wszystko, na co kobieta powinna zwrócić szczególną uwagę – zwłaszcza gdy jest aktywna seksualnie. Należy sobie również zadać pytanie, czy grzybica pochwy jest zaraźliwa. Odpowiedź na nie jest niestety twierdząca, dlatego należy w czasie grzybicy zrezygnować ze współżycia. Trzeba również dodać, że grzybica pochwy nie jest jedynie problemem kobiety. Leczenie powinno dotyczyć obojga partnerów, gdyż choroba często u mężczyzn przebiega bezobjawowo, a mogą oni wciąż zarażać swoją partnerkę, prowadząc do nawracających u niej infekcji pochwy. W celu leczenia, należy udać się jednak nie do najbliższej apteki po preparaty dostępne bez recepty, tylko do lekarza, który ustali plan działania skuteczny dla obojga partnerów. Choć w sprzedaży ogólnodostępnej są preparaty dedykowane pacjentkom podejrzewającym grzybicę pochwy, lepiej nie stawiać na ich stosowanie bez wcześniejszego zgłoszenia się do ginekologa. Wspomagająco postawić można na dobre probiotyki dopochwowe, jednak i ich stosowanie powinien u kobiet zalecić wcześniej lekarz.

Jak rozpoznać kiedy grzybica pochwy jest wyleczona?

Przepisane leki, gdy zdiagnozowana jest grzybica pochwy, a także domowe sposoby łagodzenia objawów, nie powinny być przerywane zbyt szybko. Kuracja powinna zostać ukończona, nawet jeśli w czasie jej trwania pacjentka odczuje znaczną poprawę. Ulga w czasie leczenia to zjawisko naturalne, aczkolwiek nie świadczy o zakończeniu choroby i doskonałym stanie zdrowia kobiety, tylko o toczącej się walce i tymczasowej przewadze leku nad drożdżakami (przewaga to nie to samo, co wygrana). U kobiet terapia kandydozy pochwy zazwyczaj trwa 14 dni i nie powinno się jej przerywać, ponieważ może to prowadzić do nawrotu choroby, której leczenie będzie już znacznie trudniejsze. Kiedy grzybica pochwy jest wyleczona? Po skończonej terapii dobrze jest skontaktować się z lekarzem ponownie, by ten sprawdził, czy kuracja przyniosła zamierzone efekty. 

Nawracająca grzybica pochwy – domowe sposoby na jej uniknięcie

Gdy problemem kobiety jest nawracająca grzybica pochwy, domowe sposoby należy odstawić na bok i koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza. Jeśli kobieta zmaga się z nawracającą kandydozą, najlepiej leczeniu poddać oboje partnerów. Bardzo prawdopodobne, że partner nie ma objawów grzybicy, ale może być jej nosicielem, a wówczas stosunek seksualny prowadzi do ponownego zarażenia partnerki. 

Gdy w grę wchodzi często nawracająca grzybica pochwy, bardzo ważna jest prewencja. Pomocne może być unikanie diety wysokowęglowodanowej, redukcja stresu, uzupełnienie witamin z grupy B, a także probiotyków, by dbać o naturalną mikroflorę bakterii pochwy. Jak zapobiegać grzybicy pochwy oprócz tego? Warto dodatkowo zrezygnować lub znacznie ograniczyć wizyty na basenach i w saunach, a także kąpiele w jacuzzi. Kobieta zmagająca się z nawracającymi infekcjami grzybiczymi pochwy powinna również większą uwagę zwrócić na jakość noszonej bielizny i odpowiednią higienę swoją i partnera – również przed i po współżyciu. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.