Czym jest krezka jelita cienkiego

Napisano 12.03.2023 | Asystentka Medyczna | Czas czytania: 3 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Krezka jelita cienkiego to jedna z najważniejszych struktur anatomicznych w organizmie człowieka. Znajduje się pomiędzy jelitem krętym a jelitem czczym, a jej zadaniem jest utrzymanie jelit w odpowiednim położeniu w jamie brzusznej. Krezka to także miejsce przyczepu naczyń krwionośnych, nerwów i limfatycznych, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Dowiedz się jakie funkcje pełni w organizmie, a także jakie możliwe choroby mogą nas dotknąć związane z tą strukturą anatomiczną. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest krezka jelita cienkiego?

Na początek odpowiedzmy na ogólne pytanie co to jest krezka? Krezka to narząd wewnętrzny jamy brzusznej składający się z łącznotkankowej błony pokrytej nabłonkiem, którego funkcją jest utrzymywanie i stabilizowanie narządów, takich jak przewód pokarmowy, naczynia krwionośne, jajniki, jajowody, elementy układu nerwowego i wydalniczego.

Krezka jelita cienkiego jest ważną częścią układu pokarmowego. Jest to fałd błony, który przytwierdza jelito do ściany brzucha i utrzymuje je na miejscu. Stanowi również przewód dla naczyń krwionośnych, nerwów i naczyń limfatycznych. Ponadto odgrywa rolę w zapewnieniu wsparcia dla jelita cienkiego i umożliwieniu ruchu. 

Wczesne rozpoznanie i szybkie leczenie chorób krezki może poprawić rokowanie i dać szansę na całkowite wyleczenie. Recepta online na niezbędne leki przeciwzapalne, czy antybiotyki z pewnością poprawi komfort leczenia oraz je przyspieszy. 

Gdzie znajduje się krezka jelita cienkiego?

Krezka jelita cienkiego to duża i szeroka krezka w kształcie wachlarza, która przyczepia się do jelita czczego i krętego jelita cienkiego, łącząc je z tylną ścianą brzucha. Przyczepiona jest do końca dwunastnicy/początku jelita czczego (duodenojejunal junction) tuż na lewo od 2 kręgu lędźwiowego.

W naszym organizmie występuje również krezka jelita grubego, która łączy jelito grube z tylną ścianą jamy brzusznej. Pełni ona ważną rolę w stabilizowaniu narządów wewnętrznych oraz w transporcie substancji odżywczych i tlenu.

Jaką funkcję pełni krezka jelita cienkiego?

Krezka jelita cienkiego to ważna struktura anatomiczna, która pełni kilka istotnych funkcji w organizmie. Krezka jelita cienkiego znajduje się pomiędzy jelitem krętym a jelitem czczym i stanowi przyczep dla naczyń krwionośnych, nerwów i limfatycznych. Dzięki swojej budowie i funkcjom, krezka jelita cienkiego pełni kilka istotnych funkcji, w tym:

Stabilizacja jelit — utrzymuje jelita w odpowiednim położeniu w jamie brzusznej, co zapobiega ich przemieszczaniu się i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Odprowadzanie krwi, limfy i nerwów — jest miejscem przyczepu naczyń krwionośnych, nerwów i limfatycznych, które są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego.

Udział w procesie trawienia — krezka jelita cienkiego pełni również rolę w trawieniu pokarmu, umożliwiając przepływ enzymów i soków trawienno – jelitowych.

Krezka jelita cienkiego – jakie choroby jej dotyczą?

Choroby krezki jelita cienkiego, takie jak zapalenie krezki jelita cienkiego czy stwardniające zapalenie krezki, mogą powodować zaburzenia w funkcjonowaniu krezki i przewodu pokarmowego.

Krezka jelitowa objawy

Oto lista najczęstszych objawów związanych z chorobami krezki jelitowej:

  • Bóle brzucha
  • Nudności i wymioty
  • Biegunka lub zaparcia
  • Wzdęcia
  • Krwawienia z przewodu pokarmowego
  • Utrata masy ciała
  • Zaburzenia trawienia
  • Gorączka
  • Obrzęk brzucha
  • Niedrożność jelit.

Zapalenie krezki jelita cienkiego 

to choroba, która może wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Przyczyną zapalenia krezki jelita cienkiego są najczęściej choroby zakaźne, takie jak salmonella czy E. coli, ale także choroby autoimmunologiczne, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna. 

Zapalenie krezki jelita cienkiego objawy

Objawy zapalenia krezki jelita cienkiego to biegunka, nudności, wymioty, bóle brzucha, gorączka, a w cięższych przypadkach – niedrożność jelit.

Diagnostyka zapalenia krezki jelita cienkiego polega na wykonaniu badań krwi, stolca oraz diagnostyki obrazowej, takiej jak ultrasonografia jamy brzusznej czy tomografia komputerowa. W przypadku podejrzenia chorób autoimmunologicznych, może być konieczne wykonanie biopsji krezki jelita cienkiego.

Zapalenie krezki jelita cienkiego leczenie

Leczenie zapalenia krezki jelita cienkiego polega na stosowaniu antybiotyków, środków przeciwbólowych, leków przeciwgorączkowych oraz odpowiedniej diety. W cięższych przypadkach może być konieczna hospitalizacja, a nawet operacja krezki jelita cienkiego. W przypadku chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna, stosuje się leczenie immunosupresyjne.

Zapalenie krezki jelita cienkiego może prowadzić do powikłań, takich jak niedrożność jelit, perforacja jelit, czy powstawanie przetok jelitowych. Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie tej choroby. 

Stwardniające zapalenie krezki

Choroba ta charakteryzuje się przewlekłym stanem zapalnym krezki jelita cienkiego. Przyczyną choroby jest zazwyczaj zaburzenie układu immunologicznego, jednak do jej rozwoju przyczynić się mogą także czynniki genetyczne. 

Diagnostyka stwardniającego zapalenia krezki polega na wykonaniu badań krwi, stolca oraz diagnostyki obrazowej (USG, TK). W przypadku podejrzenia chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna, może być konieczne wykonanie biopsji krezki jelita cienkiego.

Leczenie stwardniającego zapalenia krezki zazwyczaj obejmuje stosowanie leków przeciwzapalnych oraz leków immunosupresyjnych, które mają na celu złagodzenie stanu zapalnego i poprawę samopoczucia pacjenta. 

Guz krezki jelita cienkiego

Choroba ta jest zmianą nowotworową i może rozwijać się w tkankach krezki jelita cienkiego. Przyczyną powstawania guza krezki jelita cienkiego nie jest dokładnie znana. Do czynników zwiększających ryzyko rozwoju choroby zalicza się palenie tytoniu, niezdrową dietę, choroby autoimmunologiczne oraz dziedziczne predyspozycje.

Objawy guza krezki jelita cienkiego zależą od stadium zaawansowania choroby i obejmują bóle brzucha, zaburzenia trawienia, niedokrwistość, utratę masy ciała oraz krwawienia z przewodu pokarmowego.

Diagnostyka guza krezki jelita cienkiego polega na wykonaniu badań krwi, diagnostyki obrazowej, takiej jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy ultrasonografia, oraz kolonoskopii.  

Leczenie guza krezki jelita cienkiego zależy od stadium choroby oraz od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku wcześniejszych stadiów choroby, zazwyczaj zastosowania ma chirurgia i przeprowadzana jest operacja. W jej trakcie  usuwa się guz i przylegającą tkankę zdrową. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.