Czym grozi zerwane wędzidełko napletka? Metody leczenia

Napisano 22.01.2023 | Medyczna Asystentka | Czas czytania: 2 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Wędzidełko napletkowe jest jednym z elementów prącia. To wrażliwa na dotyk struktura, która pozwala naciągnąć napletek na żołądź penisa. Co zrobić w przypadku zerwanego wędzidełka napletka?

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czym jest wędzidełko napletkowe?

W prąciu wędzidełko zakotwicza napletek w żołędzi, co ma na celu pomoc w obkurczaniu się napletka nad penisem, chroniąc go. Obrzezanie może spowodować usunięcie wędzidełka. A tymczasem struktura jest uważana za jedną z najbardziej wrażliwych na dotyk części penisa. Stwierdzono, że sama stymulacja wędzidełka wywołuje orgazm u niektórych mężczyzn.

Czasami zdarza się, że wędzidełko napletkowe może zostać zerwane. Choć dla wielu osób może być to wstydliwy problem, należy wówczas natychmiast udać się na konsultację do specjalisty. Szybka reakcja pozwoli zminimalizować skutki zerwanie wędzidełka napletkowego. Na wizytę lekarską warto również się udać, jeśli zaobserwujemy inne problemy zdrowotne np. choroby czy infekcje układu rozrodczego. Lekarz przeprowadzi bądź zleci odpowiednie badania i pomoże wdrożyć leczenie. W przypadku farmakoterapii przepisana e-recepta na dany lek może zostać zrealizowana w każdej aptece.

Przyczyny i objawy zerwania wędzidełka napletkowego

Wędzidełko napletka to delikatna część penisa, więc nawet potencjalnie nieszkodliwe czynności mogą spowodować jego rozdarcie. Możliwe, że wędzidełko jest zbyt krótkie już od urodzenia (wada wrodzona). Do skrócenia może również dojść w wyniku stanu zapalnego czy uszkodzenia np. naderwania czy pęknięcia. Urazy zwiększają ryzyko zerwania wędzidełka. Trzeba jednak zaznaczyć, że problem może również powstać, gdy element jest prawidłowej długości.

Najczęściej przyczyną zerwania wędzidełka jest zbyt energiczne odciąganie napletka podczas energicznej masturbacji czy stosunku seksualnego. Można wówczas odczuwać ból, a po przerwaniu ciągłości struktury często pojawia się krwawienie.

Zerwane wędzidełko napletkowe — jak leczyć?

Wiele osób nie wie, co zrobić w przypadku zerwania wędzidełka napletkowego czy innego problemu związanego z układem rozrodczym. Zdezorientowanie nie dotyczy wyłącznie osób młodszych, a niektórzy starsi mężczyźni mogą również wzbraniać się przed konsultacją medyczną. 

W przypadku zerwania wędzidełka uraz najczęściej zagoi się samoistnie. Pod skórą znajduje się kilka naczyń krwionośnych. Z tego powodu lekkie krwawienie przy uszkodzeniu jest całkowicie normalne. Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu zasad higieny. Aby zatrzymać krwawienie, warto umieścić czystą szmatkę, gazę czy ręcznik wokół urazu. Po pewnym czasie można delikatnie opłukać obszar czystą wodą, a następnie osuszyć prącie świeżą szmatką lub ręcznikiem. Opatrunek warto zmieniać raz dziennie. Leczenie trzeba kontynuować, utrzymując obszar w czystości. Jeśli krew przesiąknie przez bandaż w ciągu mniej więcej godziny, należy natychmiast zwrócić się do lekarza. Chociaż obfite krwawienie jest mało prawdopodobne, właściwa opieka ma kluczowe znaczenie w zapobieganiu utracie krwi i innym uszkodzeniom. 

Zaleca się powstrzymanie od aktywności seksualnej (zarówno współżycia, jak i masturbacji) czy intensywnego sportu aż do wyleczenia urazu. Trwa to zazwyczaj około kilku tygodni, w zależności od ciężkości urazu. Jeśli występuje aktywność seksualna, warto użyć lubrykantu na bazie wody. Pomocne może być również noszenie luźniejszej bielizny, która nie będzie powodowała ucisku na prącie.

W sytuacji naderwania wędzidełka warto jak najszybciej udać się do specjalisty, dzięki czemu można rozpocząć leczenie i złagodzić nieprzyjemne objawy. Natomiast w przypadku gdy wędzidełko jest za krótkie, można rozważyć operację, która pozwoli uniknąć ewentualnego zerwania. Zabieg polega na nacięciu i zszyciu wędzidełka, tak żeby je wydłużyć. 

Wizyta u specjalisty może być również konieczna, jeśli zaobserwujemy:

  • ranę, która otwiera się nawet przy lekkiej aktywności seksualnej lub ćwiczeniu;
  • zaczerwienienie wokół urazu;
  • obrzęk w danym miejscu;
  • poczucie ciepła w okolicy uszkodzenia;
  • narastający ból lub tkliwość;
  • swędzenie, pieczenie czy pulsowanie w prąciu;
  • ropę;
  • utratę czucia w penisie;
  • gorączkę;
  • pieczenie podczas oddawania moczu;
  • parcie na pęcherz;
  • mętny lub krwawy mocz;
  • skurcze w brzuchu.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.