Czkawka pijacka – jak sobie z nią poradzić?

Napisano 15.03.2023 | Asystent Lekarza | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Czkawka pojawia się wtedy, gdy zjemy coś za szybko lub za dużo, a czasem także, gdy potrawy są zbyt ostre. Może ona być także spowodowana zapaleniem otrzewnej, wrzodami żołądka, refluksem lub innych chorobami. Jednocześnie występuje jeszcze czkawka pijacka, która pojawia się dopiero po wypiciu alkoholu. Sprawdźmy, co to jest czkawka pijacka i jak sobie z nią poradzić.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Co to jest czkawka pijacka?

Czkawka, w tym także czkawka pijacka, to mimowolne, powtarzalne skurcze przepony, które powodują nagłe zamknięcie głośni. To wywołuje przerywaną mowę w trakcie napadu czkawki i jest skutkiem zatrzymania przypływu powietrza. Czkawka wpływa na wydawanie charakterystycznych dźwięków, które trudno opanować.

Czkawka pijacka, podobnie jak ta spowodowana innymi przyczynami, wywołana jest przez podrażnienie zakończeń nerwu błędnego, przeponowego lub nerwów współczulnych klatki piersiowej, jamy brzusznej, ucha, nosa i gardła. Może także wystąpić na skutek pobudzenia tzw. ośrodka czkawki w mózgu, który odpowiada za mięśnie przepony.

Czkawka pijacka na ogół po krótkim czasie przechodzi samoistnie. Jednak niektóre przypadki czkawki wymagają wizyty u specjalisty, wykonania badań diagnostycznych i wdrożenia leczenia. Jest tak w sytuacji, gdy czkawka trwa długo, jest uporczywa lub nawracająca. Jeśli czkawka jest symptomem choroby, niezbędne jest podanie odpowiednich leków, które mogą zostać szybko przepisane dzięki  takiemu rozwiązaniu jak e-recepta online. W ten sposób już po kilkunastu minutach możemy otrzymać czterocyfrowy kod potrzebny do wykupienia leków.

Czkawka pijacka – przyczyny występowania

Czkawka alkoholowa to napadowe czkanie, powtarzające się z częstotliwością do nawet kilkudziesięciu razy na minutę. Ile trwa czkawka pijacka? Na ogół napad czkawki trwa kilka lub kilkanaście minut.

W przypadku czkawki pijackiej przyczyny to przede wszystkim spożyty alkohol. Najczęściej uporczywa czkawka po alkoholu pojawia się, gdy pijemy alkohol z dużą ilością gazu. Objaw ten mogą spowodować wina musujące, piwa oraz drinki z napojami gazowanymi. Jednak nie zawsze sprawdza się ta reguła, ponieważ każdy rodzaj alkoholu może się przyczynić do napadu czkawki pijackiej.

Do powstania czkawki przyczynia się duża zawartość dwutlenku węgla. Nadmiar powietrza w żołądku powoduje mimowolne odruchy i charakterystyczny odgłos, zwany czkawką. Dodatkowo powodem wywołania czkawki pijackiej może być również duża ilość kwasu, który znajduje się w napojach wysokoprocentowych.

Czkawka  alkoholowa może pojawić się niezależnie do ilości wypiętego alkoholu, może ją wywołać nawet jedno piwo, jak również kilka drinków z napojem gazowanym. W tym przypadku nie ma żadnej reguły, ponieważ czkawka pijacka może pojawić się u każdego, kto spożywa alkohol.

Czkawka pijacka – jak się jej pozbyć?

Co pomaga na czkawkę pijacką? Najważniejszą i najskuteczniejszą metodą na czkawkę wywołaną przez alkohol jest zaprzestanie spożywania alkoholu lub ograniczenie picia drinków zawierających bąbelki (szampan) oraz tych zawierających słodkie napoje gazowane jak Cola czy Sprite. Dodatkowo warto pamiętać, aby czynności połączone z piciem alkoholu (np. jedzenie posiłku) były powolne. Spożywanie napoi alkoholowych także powinno odbywać się spokojnie i powoli. W ten sposób ograniczmy dostarczenie do żołądka dużej ilości powietrza i dwutlenku węgla, które są odpowiedzialne za czkawkę.

Na ogół czkawka pijacka sama przechodzi po kilku minutach. Jeśli jednak jest bardzo uciążliwa, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby na pozbycie się czkawki.

Czkawka pijacka – sposoby domowe:

  • Duża ilość wody mineralnej – należy ją pić powoli, małymi łyczkami. Ważne, aby woda nie była gazowana.
  • Spokojny oddech i koncentracja na innych czynnościach.
  • Łyżeczka lub dwie czystego cukru – należy go zjeść. Cukier powoduje powstawanie endorfin, które wprowadzają organizm człowieka w stan radości, a to rozluźnia mięśnie.
  • Napar z rumianku lub lipy – należy go wypić. Napary ziołowe otaczają żołądek, co powoduje pozbycie się nadmiaru powietrza odpowiadającego za czkawkę. To także idealny sposób na zgagę, która może być następstwem czkawki.
  • Kawałek lodu – należy go wziąć do ust i ssać. Rozpuszczając się, lód może być pomocny w pozbyciu się czkawki.
  • Sok z cytryny – napij się soku lub zjedz plasterek cytryny. Kwaśny smak może być terapią szokową, która spowoduje ustanie czkawki.

Zatkanie uszu, klepanie po plecach lub przestraszenie to też sposób na czkawkę po alkoholu. Jak powstrzymać czkawkę pijacką? Można zjeść grzanki z chleba żytniego lub spróbować aktywności fizycznej, np. ćwiczenia oddechowe lub rozluźniające mogą zatrzymać czkawkę.

Czy rodzaj alkoholu ma wpływ na czkawkę pijacką?

Czkawka pijacka może pojawić się po każdym rodzaju alkoholu. Zwłaszcza wtedy, gdy zostaje on spożyty szybko, łapczywie i towarzyszą mu np. obfity posiłek oraz gazowane napoje. Częstsze występowanie czkawki po piwie, szampanie lub innym drinku połączonym z bąbelkami jest spowodowane dwutlenkiem węgla. Wypełnia on nadmiernie żołądek, co powoduje, że przepona (mięsień oddzielający jamę brzuszną od klatki piersiowej) zostaje podrażniona. W ten sposób pojawia się czkawka.

Czkawka pijacka u alkoholika – przyczyny

Czkawka pijacka jest częstym objawem ostrego i przewlekłego alkoholizmu. W tym przypadku jej przyczyną jest podrażnienia nerwu przeponowego. Podrażnienie nerwu przeponowego może być spowodowane przez zmiany gruźlicze w węzłach chłonnych, tętniak, rozszerzenie przełyku, powiększenie serca, zrosty osierdziowe, guz złośliwy lub gruczolaki chłonne, zapalenie opłucnej itp.

Podrażnienie nerwu przeponowego może wywoływać nawracające napady opornej na leczenie czkawki.

Czkawka pijacka – jak się jej pozbyć u alkoholika? Jeśli czkawka występuje u alkoholika, lepiej zrezygnować z domowych metod jej usunięcia związanych z połykanie lub piciem płynów, ponieważ może to doprowadzić do niebezpiecznego zachłyśnięcia się osoby cierpiącej na tę przypadłość. W przypadku czkawki pijackiej u alkoholika najlepiej poczekać aż dolegliwości same miną.

W sytuacji, gdy czkawka trwa dłużej niż jeden czy dwa dni i dodatkowo towarzyszą jej inne objawy (np. ból w klatce piersiowej lub problemy z oddychaniem), wtedy należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Czkawka może świadczyć o poważniejszych kłopotach zdrowotnych jak zaburzenia neurologiczne.

Czkawka pijacka najczęściej występuje po zażyciu alkoholu. Powinna ustąpić sama po kilku lub kilkunastu minutach. Co jest dobre na czkawkę pijacką? Warto sięgnąć po szklankę wody, zioła lub łyżeczkę cukru. Należy pamiętać, że długotrwała czkawka może być także objawem poważniejszych chorób, dlatego nie należy jej lekceważyć.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.