Czego objawem może być ciągłe zmęczenie? Prawdopodobne choroby

Napisano 30.11.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ciągłe zmęczenie, brak energii i senność to przykłady objawów, z którymi zmaga się wiele osób. Niejednokrotnie są one efektem stresu, przepracowania, niedostatecznej ilości odpoczynku i niedoboru snu. Niestety utrzymujące się dolegliwości tego typu wskazywać mogą również na pewne problemy ze zdrowiem. Podejrzewać można między innymi anemię, schorzenia układu moczowego lub płuc, a także niedoczynność tarczycy, depresję i wiele innych dolegliwości. Zdarza się, że sam odpoczynek sprawia, że dolegliwości ustępują, ale w niektórych przypadkach jest to zdecydowanie za mało. Wówczas niezbędny jest kontakt z lekarzem oraz dobór odpowiednich leków. Co warto wiedzieć o chorobach objawiających się zmęczeniem i sennością? Zapraszamy do artykułu!

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ciągłe zmęczenie – jak je rozpoznać?

Wielu pacjentów zmaga się z problemem, jakim jest ciągłe zmęczenie, które utrudnia codzienne funkcjonowanie i wykonywanie najprostszych czynności, przez co negatywnie wpływa na samopoczucie. Trzeba wiedzieć, że dolegliwość może wiązać się z wieloma przyczynami, w tym zarówno z tymi bardzo prozaicznymi, jak również z poważnie wpływającymi na zdrowie ogólne. Ciągłe zmęczenie i senność mogą być między innymi związane ze zbyt intensywnym trybem życia, jednak wskazywać mogą także na groźne schorzenia fizyczne i psychiczne. Ciągłe zmęczenie, senność, bóle stawów, mięśni i głowy, a także powiększenie węzłów chłonnych, pogorszenie samopoczucia i problemy ze snem mogą na przykład wskazywać na zespół chronicznego zmęczenia. 

Gdy w grę wchodzi ciągłe zmęczenie, przyczyna może być niejedna, dlatego czasem konieczne jest, by zgłosić się do lekarza, który sprawdzi stan zdrowia pacjenta i zdiagnozuje, z jaką przyczyną wiążą się jego dolegliwości. W przypadku niejednego zaburzenia lekarz zapewne zaleci pacjentowi leki. Niektóre z nich muszą być stosowane długo i szkodliwe może być ich zbyt szybkie odstawienie. Jeśli pacjent nie zauważy, że kończy mu się opakowanie leków, nic straconego, gdyż działa e-recepta online. To znaczne ułatwienie sprawy, gdy ciężko „od ręki” umówić się do lekarza lub pacjentowi przypomni się w nocy, że nie ma już leków potrzebnych na następny dzień. 

Przyczyny ciągłego zmęczenia – stres, nadmiar kofeiny

Bardzo często ciągłe zmęczenie wiąże się ze stresem. Zazwyczaj pojawia się wówczas bezsenność i rozdrażnienie, a także wiele innych dolegliwości zdrowotnych. Dochodzi wówczas do wydzielania znacznych ilości kortyzolu, a ten może dawać między innymi z czasem efekt wyczerpania. Do przewlekłego zmęczenia przyczynić może się również niedostateczna ilość snu. Niedosypianie i brak czasu na relaks oraz wypoczynek bardzo negatywnie odbijają się na organizmie. Intensywny tryb życia na pełnych obrotach wycieńcza organizm, przez co wiele osób odczuwa ciągły ból głowy i zmęczenie. Bardzo dużo pacjentów, by normalnie wówczas funkcjonować, sięga po kawę, a następnie po kolejną i kolejną, a czasem również wspomaga się energetykami. Nadmiar kofeiny niestety nie jest w stanie postawić na nogi przemęczonego organizmu. Zwykle działanie jest tylko chwilowe, a następujące po nim osłabienie staje się jeszcze silniejsze, gdyż kofeina nadużywana przestaje stymulować. 

Nie można wykluczyć również pewnych dolegliwości psychicznych. Przykładem może być depresja. Ciągłe zmęczenie, wyraźny spadek nastroju, zaburzenia łaknienia powodujące chudnięcie lub związane z przybieraniem na wadze to jedne z najczęstszych symptomów tego zaburzenia. Objawia się ono również czasem problemem bezsenności lub nadmiernej senności, a także brakiem energii, utratą umiejętności odczuwania przyjemności i brakiem zainteresowania codziennością. Ważne, że depresja nie mija sama – chory wymaga wsparcia specjalisty i najbliższego otoczenia. 

Utajone choroby powodujące ciągłe zmęczenie – niedoczynność tarczycy, choroby płuc

Nie każdy wie, że ciągłe zmęczenie może wiązać się z nieprawidłową pracą tarczycy. Gdy problemem jest tarczyca, pojawia się nie tylko ciągłe uczucie zimna i zmęczenia, ale również problemy ze skórą i włosami, a do tego także zaparcia. Nieprawidłowo działająca tarczyca to nie tylko ciągłe zmęczenie i senność. Tycie również jest w tym przypadku często obserwowane. Problemem może być również gorsza tolerancja wysiłku i spowolnienie psychoruchowe. Niedoczynność tarczycy wymaga wdrożenia leczenia, w przeciwnym wypadku może bardzo negatywnie odbić się na organizmie pacjenta. 

Problemem może być również trzustka, a konkretnie upośledzenie jej czynności. Efektem tego może być cukrzyca, a ta objawiać może się między innymi jako ciągłe uczucie głodu i zmęczenia. Pacjent jest wówczas również osłabiony i senny, a jego skóra robi się blada. Niestety objawy również wskazywać mogą na przewlekłą niewydolność serca. Wówczas pojawia się uczucie duszności, zawroty głowy i kołatanie serca.

Nie można wykluczyć również pewnych problemów z układem oddechowym. Przykładem może być obturacyjny bezdech senny, który może jak najbardziej odpowiadać za ciągłe zmęczenie i senność u mężczyzn. Pacjent nie ma tu raczej problemów z zasypianiem czy snem, jednak w czasie nocnego wypoczynku dochodzi do spłycenia oddechu i epizodów bezdechów. Powoduje to chrapanie i niedotlenienie, co może przyczyniać się do tego, że pojawiają się również bóle głowy i problemy z zapamiętywaniem. Kolejny problem to przewlekła obturacyjna choroba płuc, która również może przyczyniać się do problemów z oddychaniem, niedotlenienia i zmęczenia.

Ciągłe zmęczenie a zakażenia układu moczowego

Choć wydaje się to niepowiązane, ciągłe zmęczenie może mieć związek z układem moczowym. Gdy układ moczowy nie działa prawidłowo, pojawiać może się nie tylko ciągła senność i zmęczenie, ale również wiele dolegliwości dodatkowych. Infekcje układu moczowego to nie tylko dobrze znane wszystkim pieczenie, ból podbrzusza czy częstomocz, ale również właśnie przewlekłe zmęczenie. 

Nie można wykluczyć ponadto dolegliwości układu pokarmowego, w tym np. nietolerancji pokarmowych. Objawiać mogą się nie tylko przewlekłym zmęczeniem, ale między innymi również jako wzdęcia, mdłości i biegunki, ponadto pojawić mogą się zaburzenia snu, wahania nastroju i osłabienie pamięci, a nawet różnego rodzaju problemy skórne. 

Anemia i ciągłe zmęczenie

Należy pamiętać, że za ciągłe zmęczenie odpowiadać może również niedokrwistość. Problem ten dotknąć może osoby w każdym wieku, w tym także dzieci i nastolatków. Jego objawy to nie tylko ciągłe zmęczenie i osłabienie, ale również zawroty głowy, trudności z koncentracją i problemy z nauką. Anemia przyczynia się często również do bladości cery, łamliwości paznokci i wypadania włosów. Ciągłe zmęczenie i senność u nastolatków, które związane są z anemią, to problem, który może zatem wymagać wykonania badania morfologii krwi, a także oznaczenia poziomu żelaza i wdrożenia działań zaradczych. Nieleczona anemia może się bowiem pogłębiać, a jest to bardzo niebezpieczne.

Diagnostyka – jak rozpoznać przyczyny ciągłego zmęczenia?

Wielu pacjentów zmaga się z problemem, jakim jest ciągłe zmęczenie. Jakie witaminy w tym przypadku brać? Zamiast stawiać na suplementację na własną rękę, bez właściwie zdiagnozowanej przyczyny problemu, lepiej zgłosić się do lekarza. Faktem jest, że wiele przyczyn odpowiadać może za ciągłe zmęczenie i senność. Brak energii może wiązać się zarówno ze zbyt intensywnym trybem życia, jak również z niektórymi schorzeniami, dlatego problem nie powinien być lekceważony. Jeśli dolegliwość nie ustępuje po odpoczynku lub wręcz nasila się bez wyraźnie widocznej przyczyny, warto skonsultować się z lekarzem. Ciągłe spanie i zmęczenie wymagają bowiem poszerzonej diagnostyki. Wykonuje się wówczas pacjentowi między innymi badania krwi i moczu, jak i oznaczenie TSH i glikemii. Konieczny może okazać się jonogram, poszerzone badania hormonalne, a także oznaczenie parametrów pracy nerek i wątroby. Na ciągłe zmęczenie lekarz może zlecić ponadto wiele innych badań, zależnie od tego, jakie podejrzenia pojawią się w czasie wywiadu z pacjentem. 

 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.