Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Osutka jest problemem natury estetycznej i może przyprawiać o dyskomfort, szczególnie jeśli pojawi się na twarzy. Pojawia się nagle i jest wywoływana przez różne czynniki. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czym jest osutka, jak się ją leczy, co ją wywołuje itd. Poznaj wszystkie najważniejsze informacje na temat tej przypadłości.
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Osutka – czym jest?
Zastanawiając się czy osutka jest chorobą, możemy powiedzieć, że nie jest. Może być objawem choroby, ale też przyjmowania leków, ciąży i stresu. Jest to szereg zmian skórnych, które zachodzą w sposób nagły.
Osutkę można spotkać w kilku rodzajach. W zależności od rodzaju, będą występować inne objawy. We wszystkich rodzajach pojawiają się jednak zmiany skórne, które mogą być spowodowane przez różne czynniki.
Osutka leczenie
Leczenie osutki zależy od przyczyny wystąpienia wysypki. W przypadku osutki wywołanej przez leki, zwykle wystarczy odstawienie leku, który spowodował pojawienie się zmian skórnych. Leki przeciwhistaminowe są zalecane, gdy pojawi się silny świąd skóry.
W przypadku osutki związanej z chorobami zakaźnymi, leczenie jest dostosowane do konkretnej choroby. Na przykład, w przypadku kiły, zwykle stosuje się antybiotyki. W przypadku osutki związanej z odrą, zmiany skórne zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku dni od ich pojawienia się.
Jakie są rodzaje osutki?
Najczęściej osutka skórna występuje w swojej tradycyjnej formie, gdzie na skórze pojawiają się plamki lub większe plamy – te mogą mieć różne zabarwienie. Jest to osutka plamista.
Co to jest osutka plamista?
Innym rodzajem osutki, jest tzw. osutka grudkowo plamista. Tutaj mogą pojawić się grudki, które będą towarzyszyły plamkom lub plamom. Istnieje też możliwość, że osoba doświadczająca osutki będzie miała jedynie grudki lub krostki – to osutka grudkowa lub osutka krostkowa.
Problemem, który łatwo odróżnić od innych rodzajów osutki, jest osutka liszajopodobna. W tym przypadku pojawiają się grudki ułożone w linii, a ich powierzchnia zdaje się błyszczeć.
Jeśli widzisz takie problemy u siebie i chcesz szybko się ich pozbyć, możesz nabyć odpowiednie leki redukujące zmiany skórne, świąd i zaczerwienienie. Jeśli nie chcesz wychodzić z domu ze względu na stan swojego zdrowia, dobrym pomysłem dla Ciebie może być recepta przez internet.
Osutka – objawy i przyczyny
Osutka to objaw, który może pojawić się w wyniku różnych problemów zdrowotnych. Nie występuje ona samodzielnie i zawsze musi mieć swoją przyczynę. Ważne jest zrozumienie swojego stanu zdrowia, aby móc określić, na co tak naprawdę chorujemy i podjąć odpowiednie kroki.
Wiedząc, w jakich postaciach osutka może się objawiać, warto również wiedzieć, co powoduje jej wystąpienie. W zależności od tego, co ją wywołało, będzie ona objawiać się w inny sposób. Osutka może być powikłaniem choroby, przyjmowania niektórych leków, osłabienia układu odpornościowego, nadmierną ekspozycją na światło, a także może być objawem reakcji alergicznej.
Osutka polekowa
Jedną z najpopularniejszych postaci osutki jest ta występująca po zastosowaniu niektórych leków. Niektóre terapie są na tyle inwazyjne, że powodują wystąpienie reakcji alergicznej organizmu. Nie zawsze reakcja alergiczna musi być ostra, a może objawiać się właśnie w sposób taki jak przy osutce polekowej. Reakcje alergiczne najczęściej wywołują barbiturany, niektóre antybiotyki, furosemid, fenytoina, karbamazepina, kortykosteroidy, jak i paracetamol.
Przypadłość tutaj objawia się najczęściej rumieniami – są to zwykle rumienie guzowate, wielopostaciowe, trwałe. Mogą one mieć brunatną barwę, barwę czerwoną, a także składać się z wielu pęcherzy oraz nadżerek na błonach śluzowych jamy ustnej, skóry, narządów płciowych. Jest możliwa również zmiana krwotoczna, która pojawia się na skórze i ma postać krwawego wylewu – to najczęściej spowodowane sulfonamidami, tiazydami, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, penicyliną. Jeśli występuje osutka polekowa leczenie odbywa się poprzez odstawienie leku i naprawienie szkód wyrządzonych przez alergię.
Osutka świetlna
W tej postaci mamy do czynienia z nadmierną ekspozycją na promienie UV, promieniowanie słoneczne, które jest spowodowane nie stosowaniem odpowiednich filtrów i pojawia się najczęściej w 1 lub 2,3 dni od ekspozycji na słońce. Jeżeli więc przebywałeś na plaży, a na Twojej skórze pojawiła się czerwona plama lub coś, co przypomina bąble pokrzywkowe, najpewniej masz do czynienia z wielopostaciową osutką świetlną. Istnieje jeszcze możliwość wystąpienia rzadkiej choroby genetycznej zwanej świerzbiączką letnią, która po ekspozycji na słońce przejawia się pojawieniem swędzących grudek i guzków przemieniających się w blizny.
Osutka alergiczna
Zwana jest także wysypką alergiczną, jest wynikiem reakcji alergicznej organizmu na alergen. Zwykle manifestuje się poprzez pojawienie się wyprysków, zaczerwienionych grudek lub czerwonych krostek na skórze.
Może również wystąpić po przyjęciu amoksycyliny lub innych leków, na które organizm jest uczulony. Niestety, zmiany skórne związane z osutką alergiczną mogą łatwo pękać i sączyć się. Charakterystyczne objawy tego rodzaju osutki to silne swędzenie i pieczenie skóry, które wynikają z podrażnienia powierzchni ciała.
Osutka wywołana czynnikami chorobotwórczymi
Czynniki chorobotwórcze, takie jak wirusy i kiła, są powodem wystąpienia osutki. Tak zwana osutka wirusowa najczęściej występuje na skutek zarażenia wirusem ospy wietrznej, półpaśca, odry, różyczki, HIV, EBV, parwowirusa B19, wirusa Coxackie. Również jest ona bardzo popularna wśród osób młodych i nie stanowi zagrożenia zdrowotnego.
Osutka ciążowa
Pojawia się w przebiegu ciąży. W tym przypadku na skutek zmian hormonalnych i autoimmunologicznych reakcji występujących w trakcie ciąży, występuje tak zwany liszajec opryszczkowaty. Pojawiają się swędzące grudki oraz ogniska pokrzywkowe (osutka pokrzywkowa), również na błonach. W trakcie 9-miesięcznej ciąży większość kobiet zauważy u siebie tego rodzaju zmiany skórne.
Czy jest zaraźliwa?
Osutka nie jest zaraźliwa, ale zaraźliwe mogą być czynniki wywołujące ją, to jest wirus HPV, HIV, wirus ospy wietrznej oraz inne.
Osutka – gdzie może wystąpić?
Najczęściej osutka występuje w okolicach tułowia oraz na rękach, ramionach, przedramionach. Niewykluczone, że pojawi się na twarzy, a także na narządach płciowych. W rzadszych przypadkach może pojawić się na dłoniach, stopach i błonach śluzowych, takich jak jamy ustnej czy gardła. W zależności od przyczyny, mieć różne kształty i rozmiary, od pojedynczych grudek do rozległych zmian na skórze.
Osutka u dziecka – czy jest niebezpieczna?
Sama osutka u dzieci nie stanowi zagrożenia zdrowotnego. Zaczerwienienia, niewielkie guzki, inne zmiany skórne mają częsty charakter u dzieci. Nie powinno to powodować niepokoju, jednak jeśli wystąpią inne objawy przypominające chorobę, natychmiast należy udać się z dzieckiem do lekarza.
Diagnostyka i leczenie osutek
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, kiedy zauważymy u siebie zmiany skórne charakterystyczne dla osutki, jest zrozumienie, których leków używamy do terapii. Jeżeli nie korzystamy z żadnych leków, żadnych antybiotyków, ani nie ma możliwości wystąpienia żadnych czynników alergicznych, powinniśmy skierować się do lekarza, aby ten zdiagnozował, czy nie chorujemy na jakąś chorobę. Jeśli występuje gorączka i osutka jednocześnie, to najpewniej diagnostyka wykaże, że czynnikiem wywołującym osutkę jest wirus. Jeżeli osutka utrzymuje się dłużej, może oznaczać to, że cierpimy na poważniejsze schorzenie, które może mieć również związek z samą skórą.
Jeśli osutka wystąpiła po zastosowaniu jakiegoś leku, lek ten należy jak najszybciej odstawić, ponieważ alergia najpewniej będzie postępować i może powodować kolejne problemy w organizmie. Jeżeli odstawienie sprawia problemy, które może mieć miejsce w przypadku niektórych leków przeciwpsychotycznych lub barbituranów, należy skontaktować się z lekarzem.
Osutka – domowe sposoby
Z racji mało inwazyjnego i niegroźnego charakteru tego rodzaju przypadłości, należy stosować łagodne środki, takie jak zioła w postaci rumianku lub nagietka. Jeżeli osutka wystąpiła na twarzy i chcemy zakryć nieestetyczne dolegliwości, z pomocą przyjdzie dobry makijaż.
Jednym ze sposobów na pozbycie się świądu i stanów zapalnych występujących w tej przypadłości jest wykorzystanie sody oczyszczonej i płatków owsianych. Należy tak przygotowaną papkę nałożyć na skórę i odczekać godzinę. Jeśli chodzi o wysuszenie skóry, w tym przypadku dobrze sprawdza się aloes nałożony na skórę.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?