Co się dzieje z pochwą po porodzie? Zmiany w wyglądzie, ćwiczenia

Napisano 04.09.2021 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Poród naturalny to jeden z najtrudniejszych momentów życia każdej kobiety, który odbija się na jej zdrowiu fizycznym, a niejednokrotnie również ma wpływ na zdrowie psychiczne. By urodzić dziecko, organizm kobiety musi przygotować się na duży wysiłek i zmiany. Pochwa po porodzie naturalnym zwykle nie ma się najlepiej, co jest naturalne, biorąc pod uwagę jego przebieg. Zazwyczaj w czasie połogu powoli wszystko wraca do normy, jednak problem zaczyna się, gdy obolała pochwa po porodzie to dopiero początek problemów, z którymi przyjdzie się kobiecie zmierzyć. Co się dzieje lub dziać się może z pochwą po porodzie? 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Jak wygląda pochwa po porodzie – co się zmienia?

Pochwa po porodzie potrzebuje czasu na regenerację. Jej ściany są co prawda elastyczne, a organizm przez 9 miesięcy przygotowywał ją na poród naturalny, co nie zmienia faktu, że po porodzie naturalnym pochwa może być obolała, a jej kondycja nie musi być najlepsza. W czasie porodu naturalnego niejednokrotnie dochodzi do pęknięcia lub rozcięcia krocza, a to znów wiąże się ze szwami, które dodatkowo kobietę uwierają. Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda pochwa po porodzie, musisz wiedzieć, że jest nie tylko obolała, ale również nieco opuchnięta i zaczerwieniona. Staje się dodatkowo zdecydowanie luźniejsza niż przed narodzinami dziecka, co oczywiście jest zrozumiałe, gdyż pomieścić musiała nie penisa, tylko główkę i tułów noworodka. Na poród przygotowana została co prawda przez estrogeny i relaksynę, jednak po porodzie potrzeba czasu, by wszystko wróciło do normy. W niedługim czasie po porodzie trudno oczekiwać, by pochwa się zregenerowała, zwłaszcza jeśli poród był długi czy ciężki. Na powrót do stanu wyjściowego potrzebuje czasem trochę więcej niż okres połogu, ponadto należy wiedzieć, że na jej regenerację wpływa wiele czynników, w tym między innymi karmienie piersią i ilość porodów, które przeszła kobieta. 

Czytaj także:

Jak długo rozpuszczają się szwy po nacięciu?

Jak wspomniano wcześniej, w zdecydowanej większości przypadków porodów (w tym zwłaszcza u pierworódek) dochodzi do pęknięcia lub profilaktycznego nacięcia krocza. Pochwa po porodzie musi zatem zmierzyć się nie tylko z regeneracją i powrotem do dawnych wymiarów, ale również z gojeniem się rany po zszyciu krocza. Szwy mogą dodatkowo utrudniać młodej mamie poruszanie się w pierwszych dniach po porodzie, mogą nieco uwierać i pobolewać. Nic więc dziwnego, że wiele kobiet zastanawia się, jak długo rozpuszczają się szwy i kiedy problem zniknie. Warto wiedzieć, że zwykle do ich rozpuszczenia dochodzi w czasie 2-3 tygodni, jednak jeśli są dla kobiety przyczyną dyskomfortu, ginekolog może zdjąć je wcześniej. Jeśli założone zostaną na krocze szwy nierozpuszczalne, konieczne jest udanie się do lekarza po 7 dniach od porodu, by szwy usunął. 

Oczywiście świeża rana ze szwami wymaga również właściwej pielęgnacji. Kobieta powinna regularnie zmieniać podkłady i często myć okolice intymne, gdyż odchody połogowe są doskonałą pożywką dla bakterii. Pomocne może być również częste wietrzenie krocza i jego osuszanie ręcznikiem papierowym, a także stosowanie delikatnych środków odkażających. Jakiekolwiek wątpliwości w tym czasie należy koniecznie konsultować z lekarzem. Jest to szczególnie wskazane, gdy pojawi się silny ból krocza w okolicy szwów, ciągnięcie szwów, gorączka, zaczerwienienie tkanki w okolicy miejsc intymnych, obrzęk lub nienaturalna wydzielina, a także nieprzyjemny zapach. Powyższe objawy mogą świadczyć np. o infekcji lub nieprawidłowym zszyciu krocza.

Jeżeli kobieta wymaga stałego leczenia, które przyjmowała w okresie sprzed ciąży i przed porodem, a nacięcie lub pęknięcie krocza przy porodzie szczególnie utrudniają jej tymczasowo poruszanie się, praktycznym rozwiązaniem są recepty online. Pozwoli to uzupełnić zapas kończących się leków na receptę, bez konieczności wychodzenia z domu i wizyty w placówce stacjonarnej (co przy noworodku jest ciężkie).

Ile trwa krwawienie po porodzie?

Bezpośrednio po porodzie naturalnym dochodzi do oczyszczania się macicy, a także jej obkurczania się, co skutkuje wydalaniem odchodów połogowych. Na samym początku kobieta ma do czynienia z obfitymi odchodami krwistymi, które zazwyczaj są bardziej intensywne niż tradycyjna miesiączka. W tej sytuacji same podpaski okazują się niewystarczające i kobieta musi zaopatrzyć się w specjalne podkłady poporodowe. Jeśli zastanawiasz się, ile trwa krwawienie po porodzie, musisz wiedzieć, że same odchody krwiste wydalane są przez około 2 tygodnie, jednak na tym się nie kończy. Po nich pojawia się jeszcze śluzowa wydzielina, a ta może być wydalana aż do końca połogu. Do lekarza należy bezwzględnie zgłosić się, gdy pochwa po porodzie wydala odchody o bardzo nieprzyjemnym zapachu, gdyż może to świadczyć o infekcji bakteriami gnilnymi. Interwencji lekarskiej wymaga ponadto szczególnie obfite wydalanie krwi, które może świadczyć o krwotoku. Bezwzględnie do lekarza należy zgłosić się także, gdy kobieta zauważy obecność dużych skrzepów w odchodach poporodowych.

Jak długo goi się krocze po porodzie?

Wiele kobiet zastanawia się, jak długo goi się krocze po porodzie. Zależne jest to oczywiście od wielu czynników, w tym między innymi od wielkości rany i indywidualnych predyspozycji skóry pacjentki do gojenia się ran. Niebagatelny wpływ ma tu znacznie więcej składowych – gojenie rany może zależeć również od aktywności kobiety po porodzie oraz właściwej higieny miejsc intymnych. W przybliżeniu można powiedzieć, że około 7-10 dni po porodzie rana zaczyna wyglądać już lepiej, opuchlizna spada, a dolegliwości bólowe powoli ustępują.

By pochwa po porodzie szybciej się zregenerowała, poleca się ćwiczenia mięśni dna miednicy. Nie są one trudne i można je wykonywać już w czasie połogu (można zacząć je ok. 7-10 dni od porodu), gdyż nie wymagają od młodej mamy wiele wysiłku. Wystarczy wykonywać je regularnie, przynajmniej 3 razy dziennie po kilka minut, a można zdziałać bardzo dużo. By ćwiczyć, należy przez 5 sekund zaciskać mięśnie w okolicy krocza i odbytu, a następnie je rozluźniać i napisać ponownie. Ćwiczenia mięśni Kegla sprawią, że kobieta będzie miała większą kontrolę nad swoim ciałem. Może to na przykład zapobiec problemowi nietrzymania moczu, który często pojawia się po porodzie naturalnym.

Wypadanie pochwy po porodzie – objawy i leczenie

Należy mieć świadomość, że w niektórych sytuacjach, może okazać się, że pochwa po porodzie zaczyna się obsuwać. Mowa tu między innymi o przypadku długiego i trudnego porodu naturalnego, sytuacji urodzenia dziecka o wysokiej masie ciała lub większej ilości porodów. Wypadanie pochwy może objawiać się bólami w podbrzuszu i bólem w czasie współżycia, jednak nie są to jedyne dolegliwości, z którymi musi zmierzyć się kobieta. Gdy w grę wchodzi wypadanie pochwy po porodzie, objawy obejmować mogą również problemy z nietrzymaniem moczu i trudności w oddawaniu stolca. Jeśli przypadek jest bardziej zaawansowany, może dojść do dużego obniżenia narządów rodnych, w tym nawet do wypadania macicy. U młodych kobiet pomocne może być wzmocnienie mięśni Kegla poprzez ćwiczenia, a także podawanie estrogenów dopochwowych oraz zakładanie pessary. W przypadku starszych kobiet, które zmagają się z wypadaniem pochwy, konieczny może być jednak zabieg usunięcia macicy i plastyka pochwy. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.