Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Znasz termin bulimia? Objawy i skutki tej choroby mogą być bardzo poważne, podobnie jak w przypadku anoreksji. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, co to jest bulimia, jakie są przyczyny i objawy, a także, na czym polegają diagnostyka i leczenie. Zapraszamy do lektury!
Spis treści
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?
Czym jest bulimia?
Galen, jeden z najznakomitszych starożytnych lekarzy, jest uznawany za twórcę terminu bulimia. Co to jest za choroba? Otóż bulimia (z łaciny Bulimia nervosa) to zaburzenie występujące u nastolatek i młodych kobiet, charakteryzujące się naprzemiennymi napadami objadania się i niewłaściwymi zachowaniami kompensacyjnymi, które mają na celu uniknięcie przybierania na wadze [1] [2].
Czym grozi bulimia? Objawy tej choroby, jeśli występują długotrwale, mogą prowadzić do poważnych powikłań w obrębie całego organizmu, począwszy od pracy serca i układu krążenia, przez funkcjonowanie układu pokarmowego, po zaburzenia dotyczące układu nerwowego [2]. Bulimia może doprowadzić także do zaburzeń hormonalnych i w ich konsekwencji — zaniku miesiączki oraz problemów z płodnością [2]. Ponieważ chora zwykle nie jest w stanie samodzielnie przerwać cyklu nieprawidłowych zachowań, bardzo ważne jest wsparcie ze strony najbliższego otoczenia.
Bulimię należy leczyć wielotorowo — najważniejsze jest, aby chora uzyskała pomoc ze strony psychologa oraz psychiatry, a także podjęła farmakoterapię. Wielu specjalistów oferuje swoje usługi zdalnie, co może być bardziej przystępne dla pacjentek, które wstydzą się swojej przypadłości. A gdy już zostanie postawiona diagnoza i opracowane odpowiednie leczenie wystarczy recepta online, aby szybko uzyskać potrzebne leki, bez konieczności ciągłego pojawiania się w gabinecie lekarza.
Przyczyny bulimii
Skoro wiemy już, co to jest bulimia, warto wspomnieć o przyczynach tej przypadłości. Niestety dokładna etiologia nie została poznana. Przypuszczalnie bulimia, objawy w postaci nadmiernego obżerania się i następnie obsesyjnego kontrolowania masy ciała, wynikają z zaburzeń neurologicznych [2]. Zauważono również związek pomiędzy bulimią i różnymi wydarzeniami stresowymi oraz wzmożonym napięciem emocjonalnym (jeśli chodzi o początki bulimii, objawy są często obserwowane w trakcie dojrzewania płciowego) [1].
Znane czynniki ryzyka rozwoju objawów bulimii to [3]:
- konflikty rodzinne,
- nadmierne objadanie się przez całą rodzinę,
- nadużywanie substancji psychoaktywnych,
- otyłość,
- wysokie wymagania rodzicielskie,
- występowanie zaburzeń nastroju lub zaburzeń psychicznych u rodziców.
Bulimia — objawy
Jakie są oznaki bulimii? Kobiety chorujące na bulimię spożywają większe porcje posiłków, niż wynika to z potrzeb organizmu. Następnie obserwuje się u nich epizody niewłaściwych zachowań kompensacyjnych, takich jak np. [1] [2]:
- ekstremalna aktywność fizyczna,
- nadużywanie środków przeczyszczających lub moczopędnych,
- post lub ścisła dieta,
- prowokowanie wymiotów,
- stosowanie preparatów hormonów tarczycy niezgodnie z zaleceniami lekarza.
Życie bulimiczki koncentruje się wokół jedzenia i nadmiernego objadania się, a jednocześnie, podejmowane są paniczne próby kontrolowania masy ciała [1]. Zachowania typowe dla bulimika mogą być jednak trudne do zauważenia przez najbliższe otoczenie, ponieważ następujące po sobie cykle żarłoczności i pozbywania się nadmiaru kalorii mają dyskretny charakter [1]. Chorym towarzyszy nie tylko obawa przed otyłością, ale także poczucie wstydu i winy [1].
Normy BMI a bulimia
W odróżnieniu od anoreksji, czyli jadłowstrętu psychicznego, chorzy na bulimię potrafią zachować normalną masę ciała w stosunku do wieku czy też wysokości ciała [1]. Ich BMI jest w normie, podczas gdy u anorektyków mimo braku satysfakcji z wyglądu wskaźnik masy ciała wynosi poniżej 17,5, co świadczy o niedożywieniu [4]. Natomiast jeśli chodzi o podobieństwa tych dwóch zaburzeń, typowe dla anoreksji i bulimii objawy, to np. nieprawidłowy obraz własnego ciała oraz postrzeganie siebie samego jako zbyt grubej osoby. Tak samo jak w przypadku anoreksji bulimikom towarzyszy ciągła obawa o przytycie, cyklom kompulsywnego jedzenia i przeczyszczania towarzyszą również liczne problemy psychiczne [1].
Anoreksja a bulimia — skutki dla zdrowia
Zarówno anoreksja, jak i bulimia, mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie. U chorych mogą występować [1]:
- objawy wyniszczenia organizmu,
- stany zapalne w obrębie układu pokarmowego,
- zaburzenia hormonalne, w tym również skutkujące utratą płodności,
- zaburzenia rytmu serca,
- zaburzenia wodno-elektrolitowe.
Postępująca anoreksja lub bulimia niesie za sobą także konsekwencje w postaci nasilonych zaburzeń psychicznych, w tym zachowań kompulsywnych i depresyjnych, lęków, a nawet myśli samobójczych [1].
Jak wygląda diagnostyka i leczenie bulimii?
Bulimia jest zaburzeniem psychicznym, które należy leczyć. Rozpoznanie jest zwykle stawiane przez lekarza psychiatrę. Wyróżnia się następujące kryteria diagnostyczne bulimii [2]:
- epizody objadania się — utrata kontroli nad ilością spożywanych porcji posiłków,
- niewłaściwe zachowania kompensacyjne, mające na celu uniknięcie przybrania na wadze — nadużywanie środków przeczyszczających lub moczopędnych, stosowanie głodówek, wymioty itp.
Epizody te u bulimika pojawiają się co najmniej raz w tygodniu i trwają przynajmniej przez 3 miesiące [5].
Terapia u osób chorujących na bulimię powinna obejmować psychoedukację, psychoterapię i farmakoterapię, można ją prowadzić indywidualnie lub grupowo [1] [2]. Wysoką skutecznością charakteryzuje się kognitywna terapia behawioralna, natomiast jeśli chodzi o farmakoterapię, jest ona wskazana w przypadku współwystępowania innych zaburzeń. Typowe dla bulimii objawy psychiczne to np. depresja czy też stany lękowe. Farmakoterapia może mieć również na celu wyeliminowanie mechanicznych nawyków związanych z nadmiernym objadaniem się [1].
Jeśli chodzi o diagnostykę różnicową, przed postawieniem diagnozy bulimii należy wykluczyć wszystkie inne możliwe medyczne przyczyny napadów objadania się oraz wymiotów. Należą do nich np. [2]:
- cukrzyca — charakterystyczna dla cukrzycy jest tzw. polifagia, czyli wzmożony apetyt odczuwany pomimo zjedzenia posiłku. W przebiegu cukrzycy mogą się pojawiać także nudności oraz wymioty, wynika to z postępujących zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego,
- schorzenia dróg żółciowych — różne choroby związane z drogami żółciowymi mogą powodować charakterystyczne objawy, takie jak nudności i wymioty czy też ciemne zabarwienie moczu, natomiast zwykle nie obserwuje się wtedy napadów głodu, lecz brak apetytu,
- stany neurologiczne — silne zawroty głowy, którym towarzyszą wymioty, mogą świadczyć np. o stwardnieniu rozsianym. Chorzy mogą zarówno chudnąć, jak i przybierać na wadze,
- zaburzenia depresyjne — u chorych na depresję mogą pojawiać się niekontrolowane wymioty, zwykle towarzyszy im jednak zmniejszenie apetytu, a nie jego zwiększenie,
- zaburzenia osobowości typu borderline — ten rodzaj zaburzenia często współwystępuje z bulimią. Charakterystyczne dla osobowości borderline są zachowania impulsywne oraz autodestrukcyjne, w tym również skłonność do nadmiernego objadania się i następnie wymuszania wymiotów,
- zespół jelita drażliwego — częstym objawem u osób chorujących na IBS są nudności, nadmierne gazy czy też wymioty. U chorych może występować również nadmierne przejadanie się, skutkujące biegunką,
- zespół Pradera-Williego — rzadka choroba genetyczna może dawać objawy w postaci upośledzenia umysłowego, niskiego wzrostu oraz otyłości. U chorych często rozwija się cukrzyca, przejawiają oni również zachowania kompulsywne.
Źródła:
1. https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/75618,zaburzenia-odzywiania [dostęp: 22.02.2023 r.]
2. Jain A, Yilanli M. Bulimia Nervosa. [Updated 2022 Aug 1]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK562178/
3. https://www.akademiadietetyki.pl/dietetyka/bulimia-niebezpieczna-choroba-psychosomatyczna/ [dostęp: 22.02.2023 r.]
4. https://zdrowie.pap.pl/psyche/anoreksja-od-czego-sie-zaczyna-i-komu-najbardziej-zagraza [dostęp: 22.02.2023 r.]
5. Forney KJ, Bodell LP, Haedt-Matt AA, Keel PK. Incremental validity of the episode size criterion in binge-eating definitions: An examination in women with purging syndromes. Int J Eat Disord. 2016 Jul;49(7):651-62.
Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?