Ból w prawym boku — co może oznaczać? Czy może oznaczać poważne schorzenia?

Napisano 14.09.2022 | Medyczny Asystent | Czas czytania: 4 min.

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból w prawym boku może świadczyć o wielu różnych chorobach. Jedną z możliwych przyczyn są schorzenia dotyczące układu moczowego, np. kamienie nerkowe. Inny możliwy czynnik wywołujący tępy ból w prawym boku nad biodrem to zapalenie wyrostka robaczkowego. Co jeszcze może powodować kłucie w prawym boku? Jak sobie poradzić z tego typu dolegliwościami? Odpowiadamy na wszystkie pytania. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Ból w prawym boku — co może oznaczać?

Ból w prawym boku może wynikać z różnych problemów zdrowotnych. Oto najczęstsze przyczyny kłucia w prawym boku [1] [2] [3] [4] [5]: 

  • choroby wątroby, np. zapalenie wątroby, 
  • infekcja nerek, 
  • kamienie nerkowe, 
  • kamienie pęcherzyka żółciowego,
  • niedrożność jelit,
  • niestrawność, 
  • nieswoiste choroby zapalne jelit,
  • rak jelita, 
  • wrzody żołądka i dwunastnicy,
  • wzdęcia, 
  • zapalenie trzustki,
  • zapalenie wyrostka robaczkowego,
  • zespół jelita drażliwego (IBS). 

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, co oznacza ból w prawym boku, warto brać pod uwagę również przyczyny związane z bólami kręgosłupa i nerwobólami, schorzenia kardiologiczne, takie jak np. zastoinowa niewydolność serca [3] oraz choroby kobiece, takie jak: bolesne miesiączkowanie, choroba zapalna miednicy, endometrioza, skręt jajnika czy torbiele jajników [4]. Wiele zależy od tego, na jakiej wysokości jest zlokalizowany ból, kiedy się pojawia, czy promieniuje na inne obszary oraz jak zmienia się jego nasilenie. 

Wiedza na temat tego, co jest po prawej stronie brzucha, nie wystarczy do zdiagnozowania problemu, ponieważ niektóre choroby dają objaw w postaci bólu promieniującego do różnych innych części ciała. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem skorzystanie z konsultacji u lekarza, wykonanie zleconych przez niego badań i dopiero po postawieniu rozpoznania, zastosowanie odpowiednich leków. Przepisane przez lekarza preparaty można szybko wykupić dzięki rozwiązaniu, którym jest recepta online

Ból w prawym boku brzucha — co może go powodować?

Co może boleć w prawym boku? Taki objaw jest charakterystyczny np. dla zespołu jelita drażliwego (w skrócie IBS) [5]. Choroba przewlekła manifestuje się poprzez ból brzucha oraz nieprawidłowy rytm wypróżnień. Jej symptomy mogą ustępować i pojawiać się w różnych odstępach czasu [6]. Dyskomfort ustępuje najczęściej po wypróżnieniu [5].  

Za kłucie w prawym boku mogą odpowiadać kamienie pęcherzyka żółciowego. Choroba ta objawia się poprzez nagły, ostry ból zlokalizowany w nadbrzuszu, promieniujący do prawego barku lub pod prawą łopatkę [7]. Kamica żółciowa może powodować także utratę apetytu, nudności i wymioty [5].  

Ból w prawym boku w pasie może być spowodowany także zapaleniem wątroby. Do rozwoju tej choroby dochodzi wskutek różnorodnych czynników — po infekcji bakteryjnej lub wirusowej, w następstwie alkoholizmu czy też z powodu przedawkowania niektórych leków [5]. Pacjenci cierpiący z powodu zapalenia wątroby często skarżą się na ucisk pod prawym żebrem podczas siedzenia. Inne objawy, które mogą wskazywać na zapalenie wątroby to: ciemny mocz, nudności, wymioty, utrata apetytu, zażółcenie skóry. 

Prawy bok pleców — co oznacza ból w tym miejscu?

Ból w prawym boku, promieniujący do pleców, może dawać zapalenie trzustki. Choroba rozwija się w wyniku zaburzenia równowagi mechanizmów regulujących aktywność enzymów w komórkach pęcherzykowych trzustki i, jeśli jest nieleczona, może doprowadzić do nieodwracalnego zniszczenia narządu [8]. W większości przypadków do zapalenia trzustki dochodzi wskutek kamicy żółciowej lub nadużywania alkoholu [8]. 

Tępy ból w prawym boku nad biodrem, promieniujący aż do pleców, mogą wywoływać również kamienie nerkowe. Obecność złogów w układzie moczowym skutkuje także objawami, takimi jak: częste parcie na mocz, dyskomfort podczas oddawania moczu, nudności, wymioty, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza [9].

Ból w prawym boku pod żebrami, promieniujący do pleców, może świadczyć również o infekcji nerek. Wtedy charakterystycznymi objawami są również [4] [5]: dreszcze, dyskomfort podczas oddawania moczu, gorączka, nudności lub wymioty oraz potrzeba częstego wypróżniania się. Nieleczone infekcje nerek są bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzić do uszkodzenia narządu. Podejrzenie tej jednostki chorobowej wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. 

Ból w okolicach prawego boku na dole — skąd się bierze?

Ból brzucha po prawej stronie nisko może wynikać z dolegliwości kobiecych [4] [5]. Najmniej poważna z nich to bolesne miesiączkowanie. Dyskomfort trwa zwykle kilka dni i ustępuje samoistnie, jeśli jednak comiesięczny ból jest na tyle silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie, wskazana jest wizyta u lekarza ginekologa. Ból w prawym boku brzucha na dole może wynikać także z endometriozy. Choroba powoduje także wiele innych nieprzyjemnych objawów, takich jak np. ból podczas współżycia czy dyskomfort podczas wypróżniania się [4]. Jej podejrzenie wymaga pilnej konsultacji u lekarza, ponieważ nieleczona endometrioza może prowadzić do niepłodności. 

Inne dolegliwości kobiece, które mogą powodować ból w prawym boku brzucha, to torbiele jajników, skręt przydatków oraz zapalenie narządów miednicy mniejszej [4] [5]. Natomiast przypadłość, która może powodować kłucie w prawym boku zarówno u kobiet, jak i mężczyzn to zapalenie wyrostka robaczkowego. Ból nasila się bardzo szybko i jeśli chory nie uda się pilnie do lekarza, stan zapalny może się przerodzić w rozlane zapalenie otrzewnej, stan, który zagraża bezpośrednio życiu [10]. 

Ból w prawym boku po jedzeniu

Za ból w prawym boku po jedzeniu może odpowiadać niestrawność. Stan ten nie jest poważny i zazwyczaj można go leczyć metodami domowymi. Dopiero gdy objawy niestrawności utrzymują się ponad 2 tygodnie, wskazana jest konsultacja z lekarzem gastrologiem [4]. Ból brzucha po prawej stronie po jedzeniu może wynikać także ze wzdęć, czyli nagromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym [5]. Aby orzec, czy problem zdrowotny jest poważny, warto omówić szczegółowo objawy z lekarzem. 

Kiedy ból w prawym boku powinien niepokoić?

Ból w prawym boku stanowi wskazanie do niezwłocznego udania się do lekarza wtedy, kiedy dolegliwość jest na tyle intensywna, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Niepokojące może być nasilanie się bólu z czasem, a także jego utrzymywanie się przez wiele dni. Do lekarza należy się zgłosić w trybie pilnym, gdy poza kłuciem w prawym boku wystąpiły także: 

  • bardzo złe samopoczucie, 
  • gorączka, 
  • intensywne wymioty, 
  • trudności w oddychaniu.

Jak radzić sobie z bólem w prawym boku?

Sposób leczenia bólu w prawym boku zależy od przyczyny. W niektórych przypadkach pomoże modyfikacja stylu życia i diety, w innych konieczna może być farmakoterapia, a nawet leczenie operacyjne. Przykładowo, pacjentom z IBS (zespołem drażliwego jelita) przepisuje się zwykle leki działające rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego oraz, w zależności od potrzeb, leki przeciwbiegunkowe lub przeciwzaparciowe [6]. Bardzo ważna jest także odpowiednia dieta. Tymczasem dolegliwość w postaci kamieni pęcherzyka żółciowego wymaga często poważniejszej interwencji medycznej. Kiedy domowe metody leczenia nie przynoszą efektu, można rozbić złogi za pomocą ultradźwięków lub laparoskopowo [5].  

Bóle menstruacyjne leczy się za pomocą metod domowych, takich jak np. kompresy oraz środków przeciwbólowych i leków rozkurczowych, natomiast zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga jak najszybszego przeprowadzenia operacji [5]. Podobnie zapalenie trzustki — to niebezpieczny stan, który w początkowej fazie wymaga antybiotykoterapii, natomiast na późniejszych etapach — operacji [5]. Kluczowy jest czas od momentu zauważenia objawów do zgłoszenia się do lekarza, postawienia rozpoznania i wdrożenia odpowiedniego leczenia. 

Potrzebujesz e-Recepty lub L4 ?

Wypełnij formularz w 5 minut ➡️

Informacje zawarte w dziale „Blog" serwisu NaszaRecepta.pl należy traktować jedynie jako informacyjno-edukacyjne. Treści te i porady w nich zawarte nie mogą w żadnym wypadku zastąpić bezpośredniego kontaktu z lekarzem i nie powinny być również uznawane za profesjonalną poradę medyczną. Wydawca serwisu NaszaRecepta nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystywanie porad z materiałów informacyjno-edukacyjnych bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.